525423-2026 - Ergebnis
Finnland – Reparatur, Wartung und zugehörige Dienste in Verbindung mit Luftfahrzeugen, Eisenbahnen, Straßen und Schifffahrt – Sm5-junayksiköiden mainosnäyttöpaikkojen asennus
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Sm5-junayksiköiden mainosnäyttöpaikkojen asennus
Beschreibung: HANKINNAN TAUSTA JA TARKOITUS Pääkaupunkiseudun Junakalusto Oy (jäljempänä myös "Junakalustoyhtiö") kilpailuttaa Sm5-junayksiköiden (81 kpl) mainosnäyttöpaikkojen asennuksen. Junakalustoyhtiö on hankkinut 81 Stadler Flirt -junayksikköä, joiden kansallinen tyyppinimi on Sm5. Kaikki Sm5-junayksiköt on toimittanut Stadler Bussnang AG vuosina 2009–2017. Junakalusto Oy:n tavoitteena ja tarkoituksena on varmistaa, että Sm5-junayksiköiden ja niiden komponenttien arvo ja laatu säilyvät, sekä turvata Sm5-junayksiköiden ja niiden komponenttien hallittu kehitys koko niiden elinkaaren ajan. Lisäksi Junakalusto Oy:n tavoitteena on Sm5-junayksiköiden kunnossapito-, käyttö- ja elinkaarikustannusten vähentäminen. HANKINNAN KOHDE Hankinnan kohteena on Sm5-junayksiköiden mainosnäyttöpaikkojen asennus laadittujen suunnitelmien mukaisesti. Toimeksiannon lopputuloksena on se, että mainosnäytöt voidaan asentaa ja kytkeä suoraan toteutetuille asennuspaikoille. Mainosnäyttöpaikkojen asennukset tulee toteuttaa siten, että junayksikkö on poissa liikennöinnistä enintään kahden (2) vuorokauden ajan. Sarja-asennusten aikana asennuksiin voidaan antaa kaksi (2) junayksikköä samanaikaisesti. HANKINTAMENETTELY Tarjouskilpailu toteutetaan vesi- ja energiahuollon, liikenteen ja postipalvelujen alalla toimivien yksiköiden hankinnoista annetun lain (1398/2016, myöh. erityisalojen hankintalaki) mukaisena avoimena menettelynä. Avoimessa menettelyssä hankintayksikkö julkaisee hankintailmoituksen ja asettaa saataville tarjouspyynnön, jonka perusteella kaikki halukkaat toimittajat voivat tehdä tarjouksen. SOPIMUSKAUSI Sopimus on voimassa määräaikaisena allekirjoituspäivästä siihen saakka, kunnes sopimuksen mukaiset velvoitteet on suoritettu. Kaikkien sopimuksen kohteena olevien 81 Junayksikön mainosnäyttöpaikkojen asennukset tulee olla suoritettu viimeistään 31 viikossa. Jäljempänä kuvatun hankinnan tavoiteaikataulun mukaisesti sopimus allekirjoitetaan viikolla 20/2026, joten asennukset tulee olla suoritettu viimeistään 18.12.2026, mikäli hankintasopimuksen allekirjoitus ei viivästy. HANKINTA-ASIAKIRAJAT Hankinta-asiakirjat koostuvat seuraavista asiakirjoista: - Tämä tarjouspyyntö - ESPD-lomake - Liite 1: Sopimusluonnos - Liite 2: Mainospaikkojen sijoitussuunnitelma - Liite 3: Tekniset dokumentit - Liite 4: Hintalomake - Liite 5: Laatukriteerit - Liite 6: Salassapitositoumus Teknisiä dokumentteja (liite 3) ei voida asettaa rajoituksetta, suoraan ja kokonaan sähköisessä muodossa saataville tietojen luottamuksellisuuden suojaamiseksi. Tekniset dokumentit luovutetaan salassapitositoumusta vastaan (liite 6). Tarjoajan tulee toimittaa allekirjoitettu salassapitositoumus sähköpostitse osoitteeseen jani.luoma@junakalusto.fi, jonka jälkeen hankintayksikkö toimittaa asiakirjat tarjoajalle. Em. menettely on huomioitu tarjousten määräajassa (ks. erityisalojen hankintalaki 73 § 3 momentti). Huom! Teknisiin dokumentteihin (liite 3) tutustuminen on pakollinen edellytys tarjouksen antamiselle. JUNAKALUSTOON TUTUSTUMINEN Tarjoajalla on mahdollisuus tutustua junakalustoon ennen tarjouksen jättämistä. Mikäli tarjoaja haluaa tutustua junakalustoon, pyydetään ottamaan yhteyttä Jani Luomaan (jani.luoma@junakalusto.fi) viimeistään 20.3.2026 tutustumiskäynnin ajankohdan sopimiseksi. Selvyyden vuoksi todetaan, että tutustumiskäynti ei ole edellytys tarjouksen antamiselle, eikä tutustumiskäynnillä hankintayksikön puolelta anneta mitään lisätietoa, joka vaarantaisi tarjoajien tasapuolisen ja syrjimättömän kohtelun. HANKINNAN AIKATAULU 1) Lisätietokysymysten määräaika: 1.4.2026 2) Vastaukset lisätietokysymyksiin: viimeistään 6 päivää ennen tarjousten määräajan päättymistä (tavoite viimeistään 3.4.2026) 3) Tarjousten määräaika: 17.4.2026 Tämän jälkeen hankinta etenee seuraavan tavoiteaikataulun mukaisesti: 4) Hankintapäätöksen tiedoksianto: 24.4.2026 5) Hankintasopimuksen allekirjoitus: 15.5.2026
Interne Kennung: JKOY 2/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50200000 Reparatur, Wartung und zugehörige Dienste in Verbindung mit Luftfahrzeugen, Eisenbahnen, Straßen und Schifffahrt
5. Los
Los: LOT-0000