525589-2026 - Auftragsänderung
Rumänien – Straßenbauarbeiten – Servicii de proiectare, servicii de asistență tehnică din partea proiectantului și execuție lucrări: „Reabilitare infrastructură rutieră de interes județean pe DJ 663 ce trav.loc. Dâmbova-Urecheşti, DJ 672C ce trav.loc. Tălpăşeşti-Runcu, DJ 672B ce trav.loc. Ursați-Suseni, DJ 665A ce trav.loc. Bălăneşti-Grui și DJ 664 ce trav.loc. Turcinești-Ursați, Județul Gorj
Bekanntmachung der Auftragsänderungen
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de proiectare, servicii de asistență tehnică din partea proiectantului și execuție lucrări: „Reabilitare infrastructură rutieră de interes județean pe DJ 663 ce trav.loc. Dâmbova-Urecheşti, DJ 672C ce trav.loc. Tălpăşeşti-Runcu, DJ 672B ce trav.loc. Ursați-Suseni, DJ 665A ce trav.loc. Bălăneşti-Grui și DJ 664 ce trav.loc. Turcinești-Ursați, Județul Gorj
Beschreibung: Serviciile de proiectare, serviciile de asistență tehnică din partea proiectantului și execuția lucrărilor de: „Reabilitare infrastructură rutieră de interes județean pe DJ 663 cu originea în DN 66 (E79), ce traversează localitățile Dâmbova - Cârbeşti - Tâlveşti – Urecheşti, DJ 672C cu originea în DN 67, ce traversează localitățile Tălpăşeşti - Stroieşti - Răchiţi – Runcu până în DN 67D, DJ 672B ce traversează localitățile Ursați -Frătești-Suseni, DJ 665A cu originea în DN 67, ce traversează localitățile Bălăneşti - Voiteştii din Vale - Grui, până în DJ 665 și DJ 664A cu originea în DJ 664, ce traversează localitățile Turcineşti - Rugi - Curpen - Stăneşti - Ursaţi, până în DJ 672B, Județul Gorj”, au ca scop: ● îmbunătăţirea situaţiei actuale a infrastructurii din cadrul spaţiului rural; ● imbunătățirea accesului la drumurile naţionale 66, 67 și 67D; ● ameliorarea accesului la alte obiective economice și turistice din zonă. Proiectul va urmări viabilizarea, respectiv aducerea drumurilor județene DJ 663, DJ 672C, DJ 672B, DJ 665A și DJ 664A la parametri tehnici actuali şi va consta în principal din: - rectificarea în plan, în profil transversal a elementelor sectoarelor de drumuri existente și eliminarea punctelor periculoase, dacă este cazul; - reabilitarea structurii rutiere; - amenajarea acostamentelor; - rezolvarea scurgerii apelor pe tot traseul drumurilor expertizate; - amenajarea de rigole și șanțuri de colectare și dirijare a apelor pluviale; - amenajarea podețelor în scopul asigurării preluării și scurgerii apelor pluviale. - reabilitarea podurilor amplasate pe traseele drumurilor județene; - semnalizarea rutieră; - piste de bicicliști; - trotuare; - stații de transport în comun; - parapeți de protecție - amenajare drumuri laterale; - reabilitare poduri; pod nou. Prin finalizarea acestor lucrări de reabilitare infrastructură rutieră de interes județean locuitorii din zona drumurilor, vor beneficia de condiții optime de deplasare rutieră, fără a întâmpina greutăți în deplasările zilnice în anotimpurile ploioase. În conformitate cu prevederile art. 160, alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, termenul limită până la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire este în a 16-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor. În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea nr. 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, termenele limită la care autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare este în a 21-a zi, respectiv în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 4956057_2024_PAAPD1469104
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45233120 Straßenbauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Obiectivul general al proiectului este creșterea gradului de accesibilitate a zonelor rurale și indirect a zonelor urbane situate în proximitatea rețelei TEN-T, prin reabilitarea drumurilor județene DJ 663, DJ 672C, DJ 672B, DJ 665A și DJ 664A. Drumurile județene 663, 672C, 672B, 665A și 664A sunt de utilitate publică și se regăsesc în Anexa privind drumurile județene de pe teritoriul județului Gorj și în domeniul public al Consiliului Județean Gorj conform HG nr. 973/2002. La această data, drumurile județene 663, 672C, 672B, 665A și 664A sunt intabulate și înscrise definitiv în cartea funciară.de deplasare şi la diminuarea costurilor de operare a autovehiculelor. Această reabilitare este o lucrare oportună şi necesară datorită îmbunătăţirii generale a accesibilităţii cu principalele zone ale județului, cu posibilităţi de: - creştere a numărului de vehicule zilnice prin atragere de turişti, agenţi economici, etc; - creşterea nivelului de deservire locală; - creşterea volumului de mărfuri transportate cu asigurarea de potenţial de dezvoltare economică; - scăderea nivelului de poluare a aerului şi poluare fonică; - economisirea de timp şi carburanţi. Obiectul achiziției publice îl reprezintă: prestarea serviciilor de proiectare (faza – Proiect tehnic de execuție, Documentaţie tehnică pentru autorizarea executării lucrărilor de construire - D.T.A.C, Documentaţie tehnică pentru autorizarea executării organizării lucrărilor - D.T.O.E., Documentația pentru analiza privind imunizarea față de schimbările climatice), servicii de verificare tehnică de calitate, servicii de asistență tehnică din partea proiectantului pe parcursul execuției lucrărilor, execuția, finalizarea și întreținerea lucrărilor privind obiectivul de investiție menționat.
Interne Kennung: 1