525891-2026 - Ergebnis
Rumänien – Technische Kontrolle und Tests – Servicii de control prin monitorizare a parcelelor agricole
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de control prin monitorizare a parcelelor agricole
Beschreibung: Agentia de Plati și Interventie pentru Agricultura (APIA) a demarat o procedura de achizitie pentru atribuirea unui acord cadru de “Servicii de control prin monitorizare a parcelelor agricole” În conformitate cu prevederile Regulamentului nr. 809/2014 de stabilire a normelor de aplicare ale Regulamentului (UE) nr. 1306/2013 al Parlamentului European și al Consiliului în ceea ce privește sistemul integrat de administrare și control, măsurile de dezvoltare rurală și ecocondiționalitatea, modificat prin Regulamentul UE nr. 746/2018 privind introducerea controlului prin monitorizare, coroborat cu modificările legislative pentru punerea în aplicare a noii politici agricole 2023-2027 (regulamentele CE nr. 2116/2021, nr. 1172/2022, respectiv nr.1173/2022, cu completările și modificările ulterioare), sunt posibile trei metode pentru controalele la fața locului pentru stabilirea eligibilității parcelelor agricole: • control clasic la fața locului care este efectuat pe teren; • controlul prin teledetecție (CwRS) ce este efectuat prin fotointerpretarea ortoimaginilor satelitare sau aeriene; • controale prin monitorizare așa cum sunt definite în articolul 40a al Regulamentului (UE) nr. 809/2014, cu modificările și completările ulterioare. Având în vedere că, odată cu noua Politică Agricolă Comună, “Sistemul Integrat de Administrare și Control” va deveni “Sistemul Integrat” și va funcționa cu ajutorul bazelor de date electronice (date alfanumerice) și a sistemelor de informații geografice (date vectoriale) și va permite partajarea și integrarea datelor între bazele de date alfanumerice și sistemele de informații (vectoriale) geografice se impune și în România utilizarea noilor tehnologii de imagistică pentru monitorizarea suprafețelor agricole. Aceasta înseamnă utilizarea datelor furnizate de sateliții Sentinel din cadrul programului Copernicus în completarea controalelor clasice pe teren sau prin teledetecție și găsirea unor soluții avantajoase în ceea ce privește schemele de dezvoltare rurală și ecocondiționalitatea pentru monitorizarea cerințelor în materie de mediu și climă. Odată cu intrarea în vigoare a noii Politici Agricole Comune, respectiv adoptarea noilor strategii agricole la nivel comunitar, este necesară introducerea și utilizarea tehnicilor de monitorizare prin utilizarea datelor obținute de la sateliții Sentinel ai programului Copernicus pentru verificarea sistematică a condițiilor de eligibilitate, a normelor de ecocondiționalitate și a măsurilor de agromediu. Ca urmare a celor de mai sus, având în vedere responsabilitatea APIA privind efectuarea corectă, completă și la timp a controalelor pe teren corespunzătoare a cererilor unice pentru schemele/măsurile de sprijin aferente, dar și asigurarea unui sistem integrat care să permită garantarea unei bune gestiuni financiare, respectiv obligația Statelor Membre de a introduce un sistem de monitorizare a suprafețelor, este necesară achiziția de servicii de control prin monitorizare a parcelelor agricole, care face obiectul prezentei achiziții. Acordul cadru se va încheia cu un singur operator economic. Durata acordului-cadru: Durata în luni: 48 de luni. Calendarul estimativ de aplicare a procedurii de atribuire a acordului-cadru: Se estimeaza ca Acordul-cadru se va aplica în perioada: iulie 2023 – iulie 2027. Se estimează ca se vor atribui între 1 și 5 contracte subsecvente pe an. Descrierea detaliata a serviciilor care se solicita a fi realizate, precum și cerințele tehnice ale serviciilor, sunt prezentate în Caietul de sarcini. Operatorii economici pot solicita clarificări cu un număr de 18 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă va elabora şi posta în SICAP răspunsul la toate solicitările de clarificări depuse în termenul de mai sus, în a 11- a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 16517187_2023_PAAPD139475216517187 2023-11
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71630000 Technische Kontrolle und Tests
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Având în vedere că zona de control cuprinde întreg teritoriul României, numărul maxim al fermierilor controlabili prin monitorizarea parcelelor agricole este de 800.000 / an cu o suprafață aferentă de aproximativ 9.900.000 ha. A)Cantităţi minime și maxime estimate, precum și valorile minime și maxime estimate pe întreaga perioadă de derulare a acordului cadru: ->Cantităţi și valori minime ale acordului cadru • Număr minim dosare estimate a fi controlate prin monitorizare = 800.000 • Valoare minimă estimată a serviciilor de control prin monitorizare pe perioada acordului cadru = 6.176.000 lei fără TVA ->Cantităţi și valori maxime ale acordului cadru • Număr maxim dosare estimate a fi controlate prin monitorizare = 3.200.000 • Valoare maximă estimată a serviciilor de control prin monitorizare pe perioada acordului cadru = 24.704.000 lei fără TVA. Faţă de această valoare estimată, se vor elabora şi evalua ofertele din punct de vedere financiar. B)Cantităţile minime și maxime estimate precum și valorile minime și maxime estimate pentru cel mai mare contract subsecvent care se preconizează a fi atribuit pe durata acordului cadru, sunt următoarele: ->Valoarea minimă estimată a unui contract subsecvent care va fi atribuit pe durata acordului cadru este de 1.214.000 lei fără TVA, aferentă cantității minime de 200.000 dosare de control prin monitorizare ->Valoarea totală maximă estimată a celui mai mare contract subsecvent care va fi atribuit pe durata acordului cadru este de 4.856.000 lei fără TVA, aferentă cantității maxime de 800.000 dosare de control prin monitorizare - Nota : Autoritatea contractantă nu este obligată să realizeze servicii pentru întreaga valoare estimată a acordului-cadru.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 77100000 Dienstleistungen im Bereich Landwirtschaft