See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de proiectare-proiect tehnic si detalii de executie, execuție lucrări și asistență tehnică din partea proiectantului pe perioada execuției lucrărilor pentru obiectivele de investiții ”Centru de învățământ în domeniul mecanic Campus II” și ”Centru de învățământ în domeniul electric, electro-mecanic și mecanic Campus II”
Beschreibung: Servicii de proiectare-proiect tehnic si detalii de executie, execuție lucrări și asistență tehnică din partea proiectantului pe perioada execuției lucrărilor pentru obiectivele de investiții ”Centru de învățământ în domeniul mecanic Campus II” și ”Centru de învățământ în domeniul electric, electro-mecanic și mecanic Campus II”. Atribuirea contractului de lucrari având ca obiect execuţia de lucrări, asistenta tehnica proiectant si prestarea de servicii de proiectare, fazele pentru ambele loturi: Proiect pentru autorizarea executarii lucrarilor de construire -P.A.C. (DTAC) (inclusiv proiecte de specialitate in conformitate cu avizele in vigoare) Proiectul tehnic de executie (PT+CS+DE); Verificare tehnica de calitate a proiectului tehnic si a detaliilor de executie (faza PAC si PT+DE) Proiect pentru autorizarea executarii organizarii lucrărilor (P.O.E.); Proiecte tehnologice si studiu geotehnic in detaliu; Asistență tehnică pe perioada de execuție a lucrărilor (inclusiv fazele determinante și eventuale modificări ale proiectului); Elaborare certificat energetic anexa la procesul verbal de receptie la terminarea lucrarilor; Intocmire raport la terminarea executiei lucrarilor permanente; Proiect „as-built” pentru obiectivele de investitii: LOT 1 - Centru de învățământ în domeniul mecanic Campus II LOT 2 - Centru de învățământ în domeniul electric, electro- mecanic și mecanic Campus II ▪ Execuție lucrări pentru pentru obiectivele de investitii: LOT 1 - Centru de învățământ în domeniul mecanic Campus II LOT 2 - Centru de învățământ în domeniul electric, electro- mecanic și mecanic Campus II
Interne Kennung: 42444232023150
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45214300 Bauarbeiten für Hochschulen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: LOT 1 - Centru de învățământ în domeniul mecanic Campus II
Beschreibung: Atribuirea contractului având ca obiect execuţia de lucrări, asistenta tehnica proiectant si prestarea de servicii de proiectare, fazele pentru ambele loturi: Proiect pentru autorizarea executarii lucrarilor de construire -P.A.C. (DTAC) (inclusiv proiecte de specialitate in conformitate cu avizele in vigoare) Proiectul tehnic de executie (PT+CS+DE); Verificare tehnica de calitate a proiectului tehnic si a detaliilor de executie (faza PAC si PT+DE) Proiect pentru autorizarea executarii organizarii lucrărilor (P.O.E.); Proiecte tehnologice si studiu geotehnic in detaliu; Asistență tehnică pe perioada de execuție a lucrărilor (inclusiv fazele determinante și eventuale modificări ale proiectului); Elaborare certificat energetic anexa la procesul verbal de receptie la terminarea lucrarilor; Intocmire raport la terminarea executiei lucrarilor permanente; Proiect „as-built” pentru obiectivele de investitii: LOT 1 - Centru de învățământ în domeniul mecanic Campus II Execuție lucrări pentru pentru obiectivele de investitii: Obiectivul principal al proiectului este de a crea spaţii de învătământ adecvate, la standarde care să raspundă tuturor actelor normative din domeniu. Un alt obiectiv principal este de respectare a principiului DNSH definit prin „Regulamentul privind taxonomia” respectiv contribuţia la respectarea celor 6 obiective de mediu definite conform articolului 9. Un alt obiectiv principal este de Conformarea energetică a clădirilor proiectate la cerintele NZEB (-20%) Se preconizează ca urmare a realizării investiției: cresterea interesului tinerilor absolventi de a urma cursuri universitare in domeniile propuse de USV;cresterea capacitatii intelectuale a tinerilor scolarizati;reducerea nr. de abandonuri scolare. Descriere funcţional propus Corpurile de clădire vor avea urmatoarele functiuni: Tronson A Spaţii de învăţământ şi cercetare incluzand: Laborator Termotehnică Laborator de Cercetare CERCMAT si Tratamente Termice Laborator mecatronica automobilelor Laborator bazele ingineriei autovehiculelor și transmisii pentru autovehicule Laborator autovehicule electrice, hibride și pe hidrogen Laborator calcul și construcția autovehiculelor Laborator toleranțe și control dimensional Laborator sisteme de acționare hidro-pneumatice și automate ale autovehiculelor Laborator vibrații mecanice, dinamica sistemelor mecatronice Laborator mecanisme Laborator de rezistența materialelor, contact și microcontact Laborator mecanica fluidelor și mașini hidraulice Laborator de fizică Laborator senzori, achiziție de date și sisteme automate Laborator de cercetare tribology Laborator de chimie, combustibili și protecția mediului Laborator organele de mașini și tribologie Laborator metode numerice. Proiectare asistată, modelare simulare și optimizare Laborator știința și ingineria materialelor și materiale avansate 94,63 Laborator mecanică și biomecanică Laborator dispozitive tehnologice Laborator de scule așchietoare Laborator infografică Laborator desen tehnic și geometrie descriptivă Corp B Corp Invăţământ mecanic Atelier Lăcătușerie și montaj Atelier Sudură Atelier Tinichigerie Laborator mașini cu comandă numerică Atelier Vopsitorie Laborator conducere auto Elemente constructive ale echipamentelor electromecanice Diagnosticarea și repararea sistemelor mecanice, electrice și electronice ale autovehiculelor Corp C - Hala Laborator de cercetare. Diagnosticarea, încercarea și omologarea autovehiculelor Laborator Motoare cu Ardere Interna 1 Prelucrari prin deformare plastica la rece Dinamica autovehiculelor Robotică Laborator Mașini-unelte cu comandă numerică Laborator Maşini-unelte şi Bazele aşchierii Laborator Tehnologia materialelor Laborator Metrologie 3d/avansată Laborator Tehnologii de Fabricație Oboseala materialelor și Mecanica Ruperii Corp D - Spatiu tehnic Camera pompe T.E.G. CT Corpurile de clădire vor fi accesibile de la nivelul parterului. Intrările pe nivelurile celor 4 corpuri conduc către coridoare de circulaţie. Încăperile nivelurilor sunt dispuse în simplu tract față de un culoar longitudinal. De asemenea, cele 2 corpuri P+4 şi P+1 au acces la circulațiile pe verticală prin noduri alcătuite din case de scări închise și lifturi adaptate dimensional şi funcţional persoanelor blocate în scaun rulant. La fiecare nivel, în vecinătatea nodurilor de circulaţie pe verticală sunt dispuse grupurile sanitare separate pe sexe, inclusiv pentru persoane cu dizabilităţi la unele nivele. Tronson A+ Tronson B La parter în tronsonul A sunt dispuse laboratoare care presupun amplasarea de echipamente grele. Accesul în clădire este supravegheat de portar în a cărui încăpere sunt dispuse monitoarele sistemului de supravheghere antiefracție și de protecție la incendiu. La nivelurile superioare sunt dispuse spaţii de învăţământ şi cercetare: laboratoare Tronsonul C, „hala” va adăposti laboratoare cu utilaje grele care pot produce zgomot in funcţionare. De asemenea, pe faţada de vest, o travee este prevăzută pentru aparatul de acces pentru vizitatori şi pentru personal, fiind dotat cu vestiare separate pe sexe. Această travee va avea o supantă destinată unei săli de aşteptare dotată cu grupuri sanitare pentru vizitatori. Clădirea se va dota cu toate tipurile de instalații interioare și se va racorda la utilitățile de tip urban existente la limita de proprietate sau proprii, realizate prin grija beneficiarului final cum este gospodăria de apă pentru incendiu. Agentul termic apa caldă și pentru încălzire se produc în centrala termică amplasată la parter în corpul tehnic D. De asemenea, spațiile se vor mobila, se vor dota cu echipamente și mijloace de stingere a incendiilor conform funcțiunilor și listelor anexate. Închideri exterioare (anvelopantă) Clădirea va respecta standardul NZEB (clădiri cu consum energetic aproape zero) şi va depăsi cerintele standardului cu 20%. Detalierea completa se regaseste in caietul de sarcini, atasat documentatiei.
Interne Kennung: 1
Haupteinstufung (cpv): 45214400 Bauarbeiten für Universitätsgebäude
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45214300 Bauarbeiten für Hochschulen
Los: LOT-0002
Titel: LOT 2 - Centru de învățământ în domeniul electric, electro- mecanic și mecanic Campus II
Beschreibung: Atribuirea contractului de lucrari având ca obiect execuţia de lucrări, asistenta tehnica proiectant si prestarea de servicii de proiectare, fazele pentru ambele loturi: Proiect pentru autorizarea executarii lucrarilor de construire -P.A.C. (DTAC) (inclusiv proiecte de specialitate in conformitate cu avizele in vigoare) Proiectul tehnic de executie (PT+CS+DE); Verificare tehnica de calitate a proiectului tehnic si a detaliilor de executie (faza PAC si PT+DE) Proiect pentru autorizarea executarii organizarii lucrărilor (P.O.E.); Proiecte tehnologice si studiu geotehnic in detaliu; Asistență tehnică pe perioada de execuție a lucrărilor (inclusiv fazele determinante și eventuale modificări ale proiectului); Elaborare certificat energetic anexa la procesul verbal de receptie la terminarea lucrarilor; Intocmire raport la terminarea executiei lucrarilor permanente; Proiect „as-built” pentru obiectivele de investitii: LOT 2 - Centru de învățământ în domeniul electric, electro- mecanic și mecanic Campus II ▪ Execuție lucrări pentru pentru obiectivele de investitii: LOT 2 - Centru de învățământ în domeniul electric, electro- mecanic și mecanic Campus II LOT 2 - Centru de învățământ în domeniul electric, electro-mecanic si mecanic Campus II Obiectivul principal al proiectului este de a crea spaţii de învătământ adecvate, la standarde care să raspundă tuturor actelor normative din domeniu. Un alt obiectiv principal este de respectare a principiului DNSH definit prin „Regulamentul privind taxonomia” respectiv contribuţia la respectarea celor 6 obiective de mediu definite conform articolului 9. Un alt obiectiv principal este de Conformarea energetică a clădirilor proiectare la cerintele NZEB (-20%) Se preconizează ca urmare a realizării investiției: - cresterea interesului tinerilor absolventi de a urma cursuri universitare in domeniile propuse de USV, - cresterea capacitatii intelectuale a tinerilor scolarizati; - reducerea nr. de abandonuri scolare. Descriere funcţional propus Corpurile de clădire vor avea urmatoarele functiuni: Tronson A+B Invatamant si Administrativ incluzand: - Amfiteatre și săli de seminar; - Laboratoare instruire practica; - Biblioteca: depozit de carte tehnică și sală de lectură; - Birouri management, secretariat, sală reuniuni, arhivă; - Birouri personal didactic și de cercetare; - Spatiu socializare si recreere de tip „Book Cafe” Tronson C Ateliere si Laboratoare Service Auto incluzand: - Laborator Statie ITP; - Atelier Tinichigerie; - Atelier Sudura; - Laborator Tuning; - Laborator Diagnosticare, etc. Tronson D Spaţii tehnic Corpurile de clădire vor fi accesibile de la nivelul parterului. Intrările pe nivelurile celor 4 corpuri conduc către coridoare de circulaţie. Încăperile nivelurilor sunt dispuse în simplu tract față de un culoar longitudinal. De asemenea, cele 2 corpuri P+4 au acces la circulațiile pe verticală prin noduri alcătuite din case de scări închise și lifturiadaptate dimensional şi funcţional persoanelor blocate în scaun rulant. La fiecare nivel, în vecinătatea nodurilor de circulaţie pe verticală sunt dispuse grupurile sanitare deparate pe sexe, inclusiv pentru persoane cu dizabilităţi. Tronson A+ Tronson B La parter în tronsonul A sunt dispuse laboratoare care presupun amplasarea de echipamente grele. Accesul în clădire este supravegheat de portar în a cărui încăpere sunt dispuse monitoarele sistemului de supravheghere antiefracție și de protecție la incendiu. La nivelurile superioare sunt dispuse spaţii de învăţământ: 4 amfiteatre pe două niveluri, o aulă şi săli de seminarii dar şi spaţii aministrative: birouri cadre didactice, secretariate, săli de şedinţe precum şi spaţii pentru recreaţie de tip „book cafe” Tronson C La parter în tronsonul C sunt dispuse spaţiile aferente unui service auto: sala ITP, vopsitorie, tinichigerie, magazii, sală tuning auto. De asemenea, pe faţada de vest, o travee este prevăzută pentru aparatul de acces pentru vizitatori şi pentru parsonal, acesta din urmă fiind dotat cu vestiare separate pe sexe. Această travee va avea o supantă destinată unei săli de aşteptare dotată cu grupuri sanitare pentru vizitatori. Clădirea se va dota cu toate tipurile de instalații interioare și se va racorda la utilitățile de tip urban existente la limita de proprietate sau proprii, realizate prin grija beneficiarului final cum este gospodăria de apă pentru incendiu. Agentul termic apa caldă și pentru încălzire se produc în centrala termică amplasată la pater în corpul tehnic D. De asemenea, spațiile se vor mobila, se vor dota cu echipamente și mijloace de stingere a incendiilor conform funcțiunilor și listelor anexate. Descrierea completa se regaseste in caietul de sarcini.
Interne Kennung: 2
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71242000 Entwurf und Gestaltung, Kostenschätzung