See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rukan olympiavalmennuskeskuksen, stadionalueen aluerakenteiden ja ulkosuorituspaikkojen rakennesuunnittelu
Beschreibung: Kuusamon kaupunki hakee rakennesuunnittelijaa hankkeelle, jossa rakennetaan urheiluvalmennuskeskustoimintaan sekä alueen urheilukilpailu-, kongressi-, kokous- sekä tapahtumatoimintaan tilat. Suunnittelutoimeksiantoon sisältyy myös koko stadionalueen ulkosuorituspaikkojen sekä niihin liittyvien tilojen rakennesuunnittelu tarjouspyyntöasiakirjojen mukaisessa laajuudessa. Hankkeeseen kilpailutuksen kautta valitun arkkitehti- ja pääsuunnittelijan toimesta on laadittu hankkeelle hankesuunnitelma sisältäen selvityksen ja alustavan suunnitelman kustannusarvioineen Rukan stadionalueesta ja valmennuskeskuksesta. Hankkeessa siirrytään hankesuunnitteluvaiheesta nyt alkavaan varsinaiseen rakennussuunnitteluvaiheeseen ja kilpailutettaviin alasuunnittelijoihin. Hankinta kilpailutetaan hankintalain (1397/2016) 32 §:n tarkoittamana avoimena menettelynä. Tarjouskilpailu käynnistyy rakennesuunnittelun osalta nyt julkaistavalla tarjouspyynnöllä. Katso hankinnan kohteen osalta tarkemmin tarjouspyyntö liitteineen. Rukan olympiavalmennuskeskuksen, stadionalueen aluerakenteiden ja ulkosuorituspaikkojen varsinainen rakennussuunnitteluvaihe valittuine alasuunnittelijoineen on tarkoitus aloittaa toukokuussa 2026. Hankintapäätös annetaan tiedoksi sähköisesti tarjoajan tarjouspyynnössä ilmoitettuun sähköpostiosoitteeseen.
Interne Kennung: KMO/195/02.08.00.00/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Katso tarkemmin liitteenä oleva tarjouspyyntö -asiakirja.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0000