See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Simulationsenheder til etablering af tandlæge- og tandplejeuddannelserne på SDU
Beschreibung: Ordregiver er i færd med at etablere en ny tandlæge- og tandplejeruddannelse, hvor det er afgørende at sikre et højt fagligt niveau og en uddannelse, der i videst muligt omfang forbereder de studerende til selvstændig, klinisk behandling af patienter. Som led heri er der identificeret et behov for anskaffelse af 10 avancerede dentale simulationsenheder, der kan understøtte undervisning og træning i kliniske færdigheder på et niveau, som svarer til moderne behandlingspraksis. De første 5 simulationsenheder indkøbes forventeligt til studiestart, og de sidste 5 simulationsenheder vil blive indkøbt på et senere tidspunkt. På baggrund af en gennemført markedsafdækning og en teknisk faglig evaluering af relevante løsninger på markedet har ordregiver konstateret, at SIMtoCARE Dente som den eneste løsning opfylder de samlede krav til funktionalitet, realisme og klinisk anvendelighed.
Vorherige Bekanntmachung: 432143-2026
Interne Kennung: 739156
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33130000 Dentalgeräte
Zusätzliche Einstufung (cpv): 38970000 Technischer Simulator für Forschung, Prüfungen und Wissenschaft, 39162200 Lehrmittel und -geräte
5. Los
Los: LOT-0000
Beschreibung: Ordregiver er i færd med at etablere en ny tandlæge- og tandplejeruddannelse, hvor det er afgørende at sikre et højt fagligt niveau og en uddannelse, der i videst muligt omfang forbereder de studerende til selvstændig, klinisk behandling af patienter. Som led heri er der identificeret et behov for anskaffelse af avancerede dentale simulationsenheder, der kan understøtte undervisning og træning i kliniske færdigheder på et niveau, som svarer til moderne behandlingspraksis. På baggrund af en gennemført markedsafdækning og en teknisk faglig evaluering af relevante løsninger på markedet har ordregiver konstateret, at SIMtoCARE Dente som den eneste løsning opfylder de samlede krav til funktionalitet, realisme og klinisk anvendelighed.
Menge: 10 Stück