528151-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Echolote – Split Beam Echosounder
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelSplit Beam Echosounder
BeschreibungTil DTU Aquas nye forskningsskib, Dana V, ønsker DTU at købe et videnskabeligt splitbeam-ekkolod, der skal monteres på skibet. Splitbeam-ekkolodet skal placeret på skibets sænkekøl og skal anvendes til moderne flerfrekvensmålinger af fisk og zooplankton, så der kan estimeres på deres forekomst i åbent hav og under is-forhold. Det skal både kunne anvendes imens skibet sejler med standard undersøgelseshastighed og i stationære situationer.
Interne Kennung10241
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensDette udbud gennemføres efter reglerne i udbudsloven (lov nr. 1564 af 15. december 2015) med senere ændringer. Det er et offentligt udbud, jf. udbudslovens §§ 56-57.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 38114000 Echolote
Zusätzliche Einstufung (cpv): 38000000 Laborgeräte, optische Geräte und Präzisionsgeräte (außer Gläser), 38100000 Navigationsinstrumente und meteorologische Instrumente, 38110000 Navigationsinstrumente, 38200000 Geologische und geophysikalische Instrumente, 38290000 Vermessungstechnische, hydrografische, ozeanografische und hydrologische Instrumente und Geräte, 38292000 Hydrografische Instrumente
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenUdbuddet indeholder følgende optioner, som skal tilbydes af leverandøren, og som DTU kan vælge at benytte: - Acoustic Doppler Current Profiler (ADCP) - Installation og Setting to Work (STW - Harbour Acceptance Test (HAT) - Sea Acceptance Test (SAT). Optionerne kan også ses i udbudsmaterialets Bilag 1 - Kravspecifikation og Bilag 2 - Priser.