528643-2026 - Auftragsänderung
Rumänien – Arbeiten für Wasserversorgungsrohrleitungen – Servicii de proiectare şi Execuție lucrări pentru obiectivul „Extindere rețea de apă și canalizare în Comuna Aroneanu, județul Iași”
Bekanntmachung der Auftragsänderungen
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de proiectare şi Execuție lucrări pentru obiectivul „Extindere rețea de apă și canalizare în Comuna Aroneanu, județul Iași”
Beschreibung: Servicii de proiectare şi Execuție lucrări pentru obiectivul „Extindere rețea de apă și canalizare în Comuna Aroneanu, județul Iași”. Valoarea estimata este de 28.752.987,00 lei si se imparte astfel: 1. Servicii de proiectare – 740.000,00 lei fara TVA Cap. 3 Cheltuieli pentru proiectare si asistenta tehnica, din care: 3.5.4. Documentatii tehnice necesare in vederea obtinerii avizelor/acordurilor/autorizatiilor – 10.000,00 lei fara TVA; 3.5.6. Proiect si detalii de executie – 720.000,00 lei fara TVA 3.8.1. Asistenta tehnica din partea proiectantului – 10.000,00 lei fara TVA 2. Executie de lucrari – 28.012.987,00 lei fara TVA Cap. 1 Cheltuieli pentru obtinerea si amenajarea terenului 1.2 – Amenajarea terenului – 12.800,00 lei fara TVA; 1.3 – Amenajari pentru protectia mediului si aducerea la starea initiala – 600,00 lei fara TVA; 1.4 – Cheltuieli pentru relocarea/protectia utilitatilor – 4.000,00 lei fara TVA. Cap. 2 Cheltuieli pentru asigurarea utilitatilor necesare obiectivului – o,00 lei fara TVA Cap. 4 Cheltuieli pentru investitia de baza 4.1 Constructii si instalatii – 26.617.987,00 lei fara TVA 4.2 Montaj utilaje, echipamente tehnologice si functionale – 17.600,00 lei fara TVA 4.3 Utilaje, echipamente tehnologice si functionale care necesita montaj – 1.320.000,00 lei fara TVA; Cap. 5 Alte cheltuieli 5.1 Organizare de santier – 40.000,00 lei fara TVA Termenul in care autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari sau informatii suplimentare este de 12 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor, in masura in care aceste solicitari vor fi adresate in termenul prevazut la sectiunea I din Fisa de Date, respectiv 23 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 4540038/2024/181-1
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45232150 Arbeiten für Wasserversorgungsrohrleitungen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Servicii de proiectare şi Execuție lucrări pentru obiectivul „Extindere rețea de apă și canalizare în Comuna Aroneanu, județul Iași”, se vor proiecta si executa lucrari de canalizare conform partii scrise si desenate a Studiului de Fezabilitate anexat prezentei documentatii. Reteaua de alimentare cu apă și reteaua de canalizare proiectata va fi amplasată, din punct de vedere administrativ, pe teritoriul comunei ARONEANU, județul IAȘI. Comuna Aroneanu este compusă din satele Aroneanu (resedinta), Dorobant, Rediu Aldei si Sorogari. Datele complete se regasesc in cuprinsul Studiului de fezabilitate atasat prezentei documentatii Durata contractului este de 34 luni (din care 6 luni proiectare si 28 de luni executie de lucrari). Prezenta procedura este initiata cu Clauza Suspensiva, în sensul că încheierea contractului de achiziție publică este condiționată de semnarea unui contract de finanțare solicitat prin Cererea de finantare a Programului National de Redresare si Rezilienta, Componenta 1-Managmentul Apei depusa de UAT comuna Aroneanu, judetul Iasi pentru obiectivul de investitii “Extindere rețea de apă și canalizare în Comuna Aroneanu, județul Iași” in vederea obtinerii unei finantari. Lucrarile se vor proiecta si executa respectand cerintele Ghidului specific - Conditii de accesare a fondurilor europene aferente Planului National de Redresare si Rezilienta in cadrul apelului de proiecte COMPONENTA C1 – MANAGEMENTUL APEI- INVESTIȚIA 1 Extinderea sistemelor de apă și canalizare în aglomerări mai mari de 2 000 de locuitori echivalenți, prioritizate prin Planul accelerat de conformare cu directivele europene. Este obligatorie respectarea masurilor prevazute in P.N.R.R. pentru implementarea principiului ,.Do No Significant Harm" (DNSH) ("A nu prejudicia in mod semnificativ"), astfel cum este prevazut la Articolul 17 din Regulamentul (UE) 2020/852 privind instituirea unui cadru care sa faciliteze investitiile durabile, pe toata perioada de implementare a proiectului, astfel ca se va prezenta in cadrul propunerii tehnice Declaratia pe propria raspundere privind respectarea aplicarii principiului DNSH in implementarea proiectului.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45332000 Installateurarbeiten und Verlegung von Abwasserleitungen, 71322200 Planung von Rohrleitungen, 71356200 Technische Hilfe