See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Lucrări pentru realizarea obiectivului de investiție Consolidarea și creșterea eficienței energetice a clădirii Muzeului Județean Gorj „Alexandru Ștefulescu”
Beschreibung: Se propune Consolidarea și creșterea eficienței energetice a clădirii Muzeului Județean Gorj „Alexandru Ștefulescu”, prin execuția următoarelor lucrări: 1. – lucrări de intervenții - Rezistență - Arhitectură - Instalații electrice - Instalații detecție și semnalizare incendiu - Instalații sanitare - Instalații ventilații - Stație de pompare 2. – lucrări pentru creșterea eficienței energetice - Arhitectură - Instalații electrice - Instalații sanitare - Instalații termice - Instalații ventilații 3. Montaj utilaje, echipamente tehnologice și funcționale 4. Utilaje, echipamente tehnologice și funcționale care necesită montaj 5. Organizare de șantier o Lucrări de construcții și instalații aferente organizării de șantier – ofertantul are obligația de a întocmi în propunerea tehnică, după consultarea documentației DTOE și a vizitei in șantier (dacă e cazul) Formular F3- lista cu cantitățile de lucrări pe categorii de lucrări, fără valori, respectiv listă cu valori în propunerea financiară; o Cheltuieli conexe organizării de șantier – conform Anexa nr. 6 din H.G. nr. 907/2016 cu modificările și completările ulterioare, după caz. Lucrările detaliate sunt cuprinse în proiectul tehnic, anexă la caietul de sarcini. În conformitate cu prevederile art. 160 și ale art. 161 din Legea nr. 98/2016, - termenul limită până la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire este cu 18 înainte de data limită de depunere a ofertelor. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP/SICAP; - în cazul în care se vor solicita clarificări în termenul precizat mai sus (18 zile înainte de data limita de depunere a ofertelor), autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări/informații suplimentare în a 11 a zi înainte de data limită stabilită pentru depunerea ofertelor.
Interne Kennung: 4956057_2026_PAAPD1603163
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45453000 Überholungs- und Sanierungsarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Muzeul Județean Gorj „Alexandru Ștefulescu” este amplasat în partea de centru - nord a județului Gorj, în municipiul Târgu-Jiu, str. Geneva, nr. 8, identificat prin C.F. 55464, nr. cadastral 40585. Terenul este situat în intravilanul municipiului Târgu-Jiu în zona de protecție a Ansamblului Monumental „Calea Eroilor”. Construcția este monument istoric, respectiv Prefectura Veche (astăzi Muzeul Județean Gorj „Alexandru Stefulescu”). Clădirea prezintă o serie de avarii importante și anume: - Crăpături verticale la intersecția unor ziduri perpendicular pe fațade. Crăpăturile sunt vizibile pe ambele fețe ale zidurilor interioare și sunt datorate unor zidiri improprii ale intersecțiilor de ziduri, fără țeserea corespunzătoare a cărămizilor; - Crăpături importante la parter, străpunse prin zidurile ce mărginesc coridorul N-S către Bibliotecă pe de o parte și Secretariat de cealaltă parte. Crăpătura se continua și la nivelul planșeului; - O zonă afectată de igrasie în dreptul biroului Contabilitate și al Arhivei- latura Sud - Parter; - Fisuri și crăpături în parapeți și buiandrugi în încăperea din spatele scării principale- etaj; - Depozitul 5 prezintă fisuri și crăpături la nivelul planșeului și o crăpătură importantă prin panoul de peste golul de ușă către Depozitul 6. Crăpătura se continua prin planșeul de peste Depozitul 5. - Clădirea are tâmplăria exterioară neetanșă. Pentru remedierea situației descrise mai sus, se propune, ca lucrările să înceapă după obținerea Autorizației de construire, emiterea ordinului de începere a lucrării și predarea amplasamentului, conform graficului întocmit de antreprenor și acceptat de beneficiarul lucrării.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45300000 Bauinstallationsarbeiten