2. Verfahren
Verfahren
Titel: Teknisk- og ejendomsmæssig forundersøgelse af lavbundsprojekt Hundelev Å og Stenvad Å
Beschreibung: Hjørring Kommune ønsker at få udarbejdet en teknisk- og ejendomsmæssig forundersøgelse af lavbundsprojekt Hundelev Å og Stenvad Å. Formålet er at reducere afgasning af klimagasser fra arealerne i området til atmosfæren. Projektet kan desuden forbedre vandmiljøet og naturen, samt genskabelse af naturlige hydrologiske forhold i projektområdet. Arbejdet forventes opstartet ultimo 2026, og den primære del af arbejdet forventes udført i løbet af 2026, 2027 og frem til juni 2028. Forslag til tidsplan fremgår af medsendte opgavebeskrivelse.
Interne Kennung: 88.12.03-Ø54-17-26
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud jf. Bekendtgørelse af Udbudslovens (herefter ”Udbudsloven”) 1 § 56 i henhold til udbudsbekendtgørelse offentliggjort i Supplement til Den Europæiske Unions Tidende, hvilket indebærer, at enhver, der ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene jf. punkt 6 og opfylder eventuelle mindstekrav, kan afgive tilbud. Ydelserne er nærmere beskrevet i den medsendte opgavebeskrivelse. Arbejdet udbydes som en samlet ydelse. Arbejdet skal udføres på grundlag af ABR forenklet (almindelige betingelser for rådgivning og bistand i bygge- og anlægsvirksomhed) med tilføjelser og ændringer som anført i udbudsmaterialet inkl. bilag
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90712000 Umweltplanung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71240000 Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie planungsbezogene Leistungen, 90711000 Umweltfolgenabschätzung in anderen Bereichen als dem Bausektor
5. Los
Los: LOT-0000