See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Lucrări de amenajare și modernizare imobil Agenția Galați
Beschreibung: Execuție de lucrări pentru realizarea obiectivului “Lucrări de amenajare și modernizare imobil Agenția Galați”. Imobilul Agenției Galați este înscris în lista monumentelor istorice având codul GL-II-m-B-03047 și în conformitate cu prevederile art. 36 (1), lit. b, ale Legii 422/2001 republicată, cu modificările și completările ulterioare și a Anexei Direcției pentru Cultură a județului Galați a Ministerului Culturii nr. 1007/12.05.2015 cuprinzând obligațiile privind folosința monumentului istoric, Banca Naționala a României, în calitate de proprietar al acestui imobil are obligația să asigure efectuarea lucrărilor de conservare, consolidare, restaurare, reparații curente și de întreținere a acestora în condițiile legii. Conform Devizului general, elaborat de proiectant, valoarea estimată a lucrărilor la faza P.Th.+D.E. este de 26.342.341,63 lei fără T.V.A. în care este cuprinsă și valoarea cheltuielilor diverse și neprevăzute. Pentru lucrări - valoarea estimată a contractului care urmează să fie atribuit: Valoarea estimată a lucrărilor de execuție care urmează să fie achiziționate de pe piaţă și care reprezintă, ca atare, obiectul contractului de executie lucrări supus procedurii: 26.342.341,63 lei fără T.V.A, din care: cheltuieli cu investiția de bază: 22.918.537,43 lei; cheltuieli diverse și neprevăzute : 3.423.804,20 lei; Valoarea cheltuielilor diverse și neprevăzute, stabilit conform legislației incidente, este cuprinsă în bugetul proiectului (devizul general elaborat de proiectant), scopul acestei sume reprezentând resursele financiare necesare implementării modificărilor nesubstanțiale ce pot fi efectuate, cu respectarea prevederilor art. 221 din Legea nr.98/2016 privind achizițiile publice. Valoarea totală estimată a procedurii ce urmeaza a fi demarată, prevazută la pozitia M-73-2020, fără “diverse si neprevazute”: 22.918.537,43 lei fără TVA. Valoarea estimata a contractului ce urmeaza a fi atribuit nu cuprinde suma aferenta cheltuielilor diverse si neprevazute precizata în bugetul proiectului, acestea putând fi accesate, dupa caz, în functie de necesitati, prin modificarea contractului în conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr.98/2016 privind achizitiile publice.
Interne Kennung: R_361684_M73
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45212350 Gebäude von besonderer historischer oder architektonischer Bedeutung
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Imobilul Agenției Galați este înscris în lista monumentelor istorice având codul GL-II-m-B-03047 și în conformitate cu prevederile art. 36 (1), lit. b, ale Legii 422/2001 republicată, cu modificările și completările ulterioare și a Anexei Direcției pentru Cultură a județului Galați a Ministerului Culturii nr. 1007/12.05.2015 cuprinzând obligațiile privind folosința monumentului istoric, Banca Naționala a României, în calitate de proprietar al acestui imobil are obligația să asigure efectuarea lucrărilor de conservare, consolidare, restaurare, reparații curente și de întreținere a acestora în condițiile legii. Informatiile necesare se regasesc in documentatia atasata.
Interne Kennung: 1