530530-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Kommunikationsanlage – Furnizare echipamente de tip NGFW (Next Generation Firewall) pentru infrastructura de comunicații SD-WAN și servicii migrare configurație infrastructură rețea.
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Furnizare echipamente de tip NGFW (Next Generation Firewall) pentru infrastructura de comunicații SD-WAN și servicii migrare configurație infrastructură rețea.
Beschreibung: Infrastructura de comunicații utilizată de ANCPI, compusă din echipamente de tip router/firewall provenind din game tehnologice diferite, este fragmentată și învechită, cu servicii de suport și garanție aproape expirate sau deja încheiate (EoS/EoL). Este necesară achiziția și implementarea unor echipamente moderne de tip Next Generation Firewall (NGFW) integrate într-o arhitectură SD-WAN omogenă, însoțite de servicii complete de analiza a infrastructurii existente, proiectarea arhitecturii finale (HLD/LDD), configurarea platformelor centrale, instalarea fizică a echipamentelor, configurarea și integrarea completă a soluției SD WAN/NGFW/SPINE LEAF/Fiber Channel, migrarea serviciilor și trecerea în producție, testarea finală, transferul de cunoștințe către personalul ANCPI, care să permită administrarea centralizată, unificarea politicilor de securitate, optimizarea performanței și flexibilitatea conexiunilor WAN. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări: 20 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. ANCPI va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări, potrivit prevederilor alin. (1), art.161 din Legea nr. 98/2016, în a 11-a zi înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor. Valoarea estimata fără TVA: 24.675.329,89 Moneda: RON - Valoare estimata echipamente: 22.714.760,96 lei fara TVA - Valoare estimata licente: 373.592,07 lei fara TVA - Valoare estimata Servicii migrare configurație infrastructură rețea: 1.586.976,86 lei fara TVA
Interne Kennung: 9051601-2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 32570000 Kommunikationsanlage
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Conform Caiet de sarcini, achizitia implica atât furnizarea echipamente de tip NGFW (Next Generation Firewall), împreună cu componentele hardware și software aferente, destinate implementării unei infrastructuri moderne de comunicații SD-WAN, la nivelul rețelei instituționale a ANCPI, cât și serviciile de analiza a infrastructurii existente, proiectarea arhitecturii finale (HLD/LDD), configurarea platformelor centrale, instalarea fizică a echipamentelor, configurarea și integrarea completă a soluției SD WAN/NGFW/SPINE LEAF/Fiber Channel, migrarea serviciilor și trecerea în producție, testarea finală, transferul de cunoștințe către personalul ANCPI, plus suport specializat în perioada de garanție.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48517000 IT-Softwarepaket, 72265000 Software-Konfiguration