See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Genudbud af offentlige bisættelser og begravelser i Københavns Kommune 2026-2030
Beschreibung: Ved indeværende udbud ønsker ordregiver at indhente tilbud på udførelse og levering af ydelser og vareartikler der er nødvendige ved gennemførelse af en ordentlig og sømmelig bisættelse eller begravelse af afdøde borgere i Københavns Kommune, hvor den afdøde ikke efterlader sig pårørende der kan eller vil påtage sig at forestå bisættelsen eller begravelsen.Det er Københavns Kommunes hensigt at indgå en 4-årig rammeaftale uden mulighed for forlængelse. Aftalen forventes at træde i kraft 1. februar 2026.Der foretages årligt ca. 400 bisættelser/begravelser i Københavns Kommune.Rammeaftalen anslåede værdi er 13.000.000,- DKK eks. moms med en maksimal værdi på 16.000.000,- DKK eks. moms.Vedr. tildeling af rammeaftalen:Der gælder følgende kriterier for tildeling af aftalen:PrisVægter 30 %Kvalitet:Vægter 70 % fordelt på:Etiske og uddannelsesmæssige kompetencer 20 %Leveringssikkerhed 30 %Kvalitetssikring og miljøforhold 20 %
Interne Kennung: 25-4326
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud i overensstemmelse med udbudslovens afsnit II
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 98370000 Dienstleistungen des Bestattungswesens
5. Los
Los: LOT-0000