531764-2026 - Wettbewerb
Finnland – Dienstleistungen im Bereich medizinische Bildverarbeitung – Rintasyövän seulontatutkimukset ja muut kliiniset mammografiatutkimukset
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rintasyövän seulontatutkimukset ja muut kliiniset mammografiatutkimukset
Beschreibung: Hankinnan kohteena ovat rintasyöpäseulontapalvelujen kokonaisuus sekä kliinisin perustein tehtävät oman tuotannon ylittävät mammografiatutkimukset Keski-Suomen hyvinvointialueelle. Rintasyöpäseulontoja säätelevät valtioneuvoston asetus, säteilylainsäädäntö ja viranomaisohjeet. Terveydenhuoltolain (1326/2010) nojalla Keski-Suomen hyvinvointialueen on järjestettävä alueellaan valtakunnallisen seulontaohjelman mukaiset seulonnat. Rintasyöpäseulontaan kutsuttujen henkilöiden määrä seulontavuodelta 2025 oli Keski-Suomen hyvinvointialueella yhteensä 16628. Tutkimuksiin on osallistunut n. 85 % kutsutuista. Todelliset kunkin vuoden seulontoihin kutsuttavien määrät selviävät vuosittain, kun Palveluntuottaja poimii tiedot väestörekisteristä. Hankintaan kuuluu myös kliinisin perustein tehtäviä mammografiatutkimuksia, joita tehdään noin 1100 kpl vuosittain. Osatarjoukset ovat sallittuja. Molemmat osa-alueet vertaillaan ja päätetään yhtenä kokonaisuutena. Molempiin osa-alueisiin valitaan tarjousvertailun perusteella toimittaja. Mikäli Toimittaja tulee valituksi molemmille osa-alueille, varaa hankintayksikkö oikeuden yhdistää osa-alueet samalle sopimukselle. Hankinnan kohde ja sen pakolliset vähimmäisvaatimukset on kuvattu palvelukuvauksessa, tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Interne Kennung: 594334
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Hankinta on kansallisen kynnysarvon ylittävä sosiaali- ja terveyspalveluiden hankinta. Hankintalain 109 §:n mukaisesti hankintayksikön on kuvattava käyttämänsä menettely. Menettely on kuvattu alla. Hankinta on jaettu kahteen (2) osa-alueeseen. Tarjoaja voi jättää tarjouksen kaikkiin osa-alueisiin. Päätöksenteon perusteiden mukaisesti kaikille osa-alueille valitaan yksi (1) Palveluntuottaja. Hankinnassa käytetään avointa menettelyä soveltaen hankintalain 32 §:ää seuraavasti: Julkaisemalla hankintailmoituksen ja tarjouspyynnön hankintayksikkö pyytää tarjoajia jättämään tarjouksensa tarjouspyynnössä ilmoitettuun määräaikaan mennessä. Menettelyn vaiheet ovat seuraavat: Hankintayksikkö: 1. Avaa tarjoukset 2. Tarkastaa tarjoajan soveltuvuuden tarjouslomakkeeseen annettujen vastausten perusteella 3. Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden 4. Vertailee tarjoukset 5. Valitsee parhaan tarjouksen 6. Pyytää ja tarkastaa parhaan tarjouksen antajalta soveltuvuutta koskevat todistukset ja selvitykset 7. Tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi kaikille tarjoajille 8. Solmii hankintasopimuksen voittajan kanssa. Hankintasopimus syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85150000 Dienstleistungen im Bereich medizinische Bildverarbeitung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85120000 Dienstleistungen von Arztpraxen und zugehörige Dienstleistungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Kliinisin perustein tehtävät rintakuvantamisen tutkimukset oman tuotannon täydentämiseksi
Beschreibung: Hankintaan kuuluu omaa toimintaa täydentävänä Keski-Suomen hyvinvointialueen potilaille kliinisin perustein tehtäviä mammografiatutkimuksia. Kliinisin perustein tehtävien tutkimusten määrä on ollut vuonna 2025 n. 1100kpl. Osa-alueen hankinnan ennakoitukokonaisarvo on n. 664 000 euroa. Keski-Suomen hyvinvointialue ei sitoudu tiettyyn hankintamäärään.
Interne Kennung: Osa 1-0
Haupteinstufung (cpv): 85100000 Dienstleistungen des Gesundheitswesens
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85150000 Dienstleistungen im Bereich medizinische Bildverarbeitung
Los: LOT-0002
Titel: Rintasyöpäseulontatutkimukset
Beschreibung: Hankinnan kohteena on rintasyöpäseulontatutkimuksien kokonaisuus Keski-Suomen hyvinvointialueelle. Seulontoja säätelevät valtioneuvoston asetus, säteilylainsäädäntö ja viranomaisohjeet. Terveydenhuoltolaki (1326/2010) nojalla Keski-Suomen hyvinvointialueen on järjestettävä alueellaan valtakunnallisen seulontaohjelman mukaiset seulonnat. Rintasyöpäseulonnan hankintamäärä esitetty liitteenä olevassa Palvelukuvauksessa. Ostettujen seulontatutkimusten määrä on ollut vuonna 2025 n.13 600kpl. Hankinnan osan ennakoituarvo kokonaisarvo on n. 1 980 000 euroa.
Interne Kennung: Osa 2-1