531839-2026 - Wettbewerb
Finnland – Reparatur- und Wartungsdienste – Tarjouspyyntö: Kiinteistöjen kunnossapito- ja korjauspalvelut
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tarjouspyyntö: Kiinteistöjen kunnossapito- ja korjauspalvelut
Beschreibung: Hämeenlinnan kaupunki pyytää tarjouksianne Kiinteistöjen kunnossapito- ja korjauspalveluihin. Hankinnan kohteena on Kiinteistöjen kunnossapitoon ja korjauksiin liittyvät IV-työt, tuntiveloitusperusteiset rakennustekniset työt, LVV-työt, Sähkötyöt, IV- nuohoukset ja säädöt. Kyseessä on Hankintalain 1397/2016 mukainen puitejärjestely, josta järjestetään kilpailu avoimena menettelynä. Puitejärjestelyn keskeiset puitteet ja ehdot on esitetty tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteessä. Jokaiselle osa-alueelle on oma sopimusluonnos tämän tarjouspyynnön liitteenä. Sopimusluonnoksissa on kuvattu keskeiset puitteet ja ehdot. Kyseessä on EU-kynnysarvon ylittävä palveluhankinta, jonka ennakoitu vuosittainen arvonlisäveroton arvo on n. 1,72 milj. €. Jokaisessa osa-alueessa valitaan 4-8 kokonaistaloudellisesti edullisinta kelpoisuusehdot täyttävät tarjoukset. Kokonaistaloudellisuutta arvioidaan seuraavasti: Osa-alue 1: hinta 90% laatu 10% (6-8 sopimuskumppania) Osa-alue 2: hinta 79% laatu 21% (6-8 sopimuskumppania) Osa-alue 3 Hinta 99% laatu 1% (4-8 sopimuskumppania) Osa-alue 4 Hinta 99% laatu 1% (4-8 sopimuskumppania) Osa-alue 5 Hinta 99% laatu 1%( 4-8 sopimuskumppania) Osa-alue 6 Hinta 99% laatu 1% (4-8 sopimuskumppania) Työkohteina ovat Hämeenlinnan kaupungin tilapalvelujen hallinnoimat kiinteistöt rakennuksineen. Rakennuksia on noin 350 ja niiden yhteenlaskettu pinta-ala on n. 310.000 m2. Rakennuskanta käsittää kouluja, päiväkoteja, toimistorakennuksia,vanhainkoteja, asuinrakennuksia, ym. Rakennuksia sijaitsee Hämeenlinnan kantakaupungin lisäksi myös entisten Kalvolan-, Rengon-, Hauhon-, Tuuloksen-, sekä Lammin kuntien alueilla. Hankintayksikön vastuulla on kyseisten rakennusten kaikki yllä- sekä kunnossapitotehtävät jotka se pääosin hankkii markkinoilta. Hankintaan sisältyy optiomahdollisuus, joka oikeuttaa Hämeenlinnan kaupungin tytäryhteisöjä ja muita kaupungin yksiköitä liittymään puitejärjestelyyn. Liittymisen ehdot on kuvattu puitesopimusluonnoksessa.
Interne Kennung: HML/3316/02.08.08/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: 1. Tarjouspyynnön julkaisu sähköisesti avoimesti kaikille saataville 2. Tarjoajat voivat esittää kysymyksiä. Kysymykset tulee esittää kysymysten jättäajan määräaikaan mennessä 3. Hankintayksikkö vastaa kysymyksiin viimeistään 6 päivää ennen tarjouskilpailun sulkeutumista 4. Tarjousten avaus 5. Laatuvertailu osa-alueissa joissa on laadunarviointia 6. Hintavertailu 7. Soveltuvuusvaatimusten tarkistus 8. Mahdolliset selonottoneuvottelut 9. Hankintapäätös
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Tuntiperusteiset rakennustekniset työt/Pienempien yritysten osa (vähintään 1 rakennusammattimies)
Beschreibung: Hankinnan kohteena on kiinteistöjen kunnossapitoon ja korjauksiin liittyvät tuntiveloitusperusteiset rakennustekniset työt. Hankintamenettelyssä perustetaan puitejärjestely, johon nimetään tässä 1. osassa 6-8 yritystä (Jos hyväksyttyjä tarjouksia saadaan vähemmän, valitaan hyväksyttyjen tarjousten määrä.). Tämän Osa-alueen soveltuvuusvaatimukset sopivat pienimmillekin yrityksille, sillä henkilöresurssien vähimmäisvaatimuksen täyttää yhden rakennusammattimiehen (RAM) yritys. Mikäli Tarjoaja, jolla on yli seitsemän henkilön resurssit (RAM, RM), jättää tarjouksen tähän osa-alueeseen, Hankintayksiköllä on oikeus sulkea tarjous pois. Puitejärjestelyn keskeiset ehdot on eritelty liitteenä olevassa Puitesopimusluonnoksessa. Rakennusteknisten töiden palvelukuvaus ja ehdot on niin ikään kuvattu liitteenä olevassa Puitesopimusluonnoksessa. Puitejärjestelyyn nimetään: Osa-alue 1 Tuntiperusteiset rakennustekniset työt/Pienempien yritysten osa (vähintään 1 rakennusammattimies,pienemmät yritykset) 6-8 yritystä Puitejärjestelyn yrityksistä muodotuu pooli, josta Tilaaja voi tilata rakennusammattimiehiä ja rakennusmiehiä suorittamaan rakennusteknisiä töitä kohteissaan.
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Tuntiperusteiset IV-työt
Beschreibung: Hankinnan kohteena on kiinteistöjen kunnossapitoon ja korjauksiin liittyvät IV-työt. Hankintamenettelyssä perustetaan puitejärjestely, jonka keskeiset ehdot on eritelty liitteenä olevassa Puitesopimusluonnoksessa. IV-töiden palvelukuvaus ja ehdot on niin ikään kuvattu liitteenä olevassa Puitesopimusluonnoksessa. Sopimuskumppaneita valitaan 4-8 Puitejärjestelyn perusteella voidaan: - hankkia IV-töitä tuntiperusteisesti ja - järjestää IV-urakkatarjouskilpailuja minikilpailuina.
Interne Kennung: 3-1
Los: LOT-0003
Titel: Tuntiperusteiset Sähkötyöt
Beschreibung: Hankinnan kohteena on kiinteistöjen kunnossapitoon ja korjauksiin liittyvät sähkötyöt. Hankintamenettelyssä perustetaan puitejärjestely, jonka keskeiset ehdot on eritelty liitteenä olevassa Puitesopimusluonnoksessa. Sähkötöiden palvelukuvaus ja ehdot on niin ikään kuvattu liitteenä olevassa Puitesopimusluonnoksessa. Sopimuskumppaneita valitaan 4-8 Puitejärjestelyn perusteella voidaan: - hankkia sähkötöitä tuntiperusteisesti ja - järjestää sähköurakkatarjouskilpailuja minikilpailuina Hankintaan sisältyy optiomahdollisuus, joka oikeuttaa Hämeenlinnan kaupungin tytäryhteisöjä ja muita kaupungin yksiköitä liittymään puitejärjestelyyn. Liittymisen ehdot on kuvattu puitesopimusluonnoksess
Interne Kennung: 4-2
Los: LOT-0004
Titel: IV-nuohoukset ja -säädöt
Beschreibung: Hankinnan kohteena on kiinteistöjen kunnossapitoon liittyvät ilmanvaihtojärjestelmien nuohous- ja säätötyöt. Hankintamenettelyssä perustetaan puitejärjestely, johon valitaan kolme yritystä. Valituilta yrityksiltä hankitaan IV järjestelmien nuohous- ja säätötöitä sekä tuntiperusteisesti, että minikilpailutusten perusteella. Puitejärjestelyn keskeiset ehdot on eritelty liitteenä olevassa Puitesopimusluonnoksessa. IV-järjestelmien nuohous- ja säätötöiden palvelukuvaus ja ehdot on niin ikään kuvattu liitteenä olevassa Puitesopimusluonnoksessa. Sopimuskumppaneita valitaan 4-8
Interne Kennung: 5-3
Los: LOT-0005
Titel: LVV-työt
Beschreibung: Hankinnan kohteena on kiinteistöjen kunnossapitoon ja korjauksiin liittyvät LVV-työt. Hankintamenettelyssä perustetaan puitejärjestely, jonka keskeiset ehdot on eritelty liitteenä olevassa Puitesopimusluonnoksessa. LVV-töiden palvelukuvaus ja ehdot on niin ikään kuvattu liitteenä olevassa Puitesopimusluonnoksessa. Sopimuskumppaneita valitaan 4-8 Puitejärjestelyn perusteella voidaan: - hankkia LVV-töitä tuntiperusteisesti ja - järjestää LVV-urakkatarjouskilpailuja minikilpailuina.
Interne Kennung: 6-4
Los: LOT-0006
Titel: Tuntiperusteiset rakennustekniset työt / Isommat yritykset (vähintään 5 RAM + 2 RM resurssipooli)
Beschreibung: Hankinnan kohteena on kiinteistöjen kunnossapitoon ja korjauksiin liittyvät tuntiveloitusperusteiset rakennustekniset työt. Yritysten soveltuvuusvaatimukset on kuvattu kohdassa ''Soveltuvuusvaatimukset'' ja otsikon ''Yhteistyö sopijapuolena'' alla. Hankintamenettelyssä perustetaan puitejärjestely, johon nimetään tässä osa-alueessa 6-8 yritystä. (Jos hyväksyttyjä tarjouksia saadaan vähemmän, valitaan hyväksyttyjen tarjousten määrä.). Tässä osa-alueessa vaaditaan seuraavien henkilöresusrssien yhtäaikaisen saatavuuden sitoutumiseen: - vähintään viisi (5) rakennusammattimiestä (RAM) ja - vähintään kaksi (2) rakennusmiestä (RM) Puitejärjestelyn keskeiset ehdot on eritelty liitteenä olevassa Puitesopimusluonnoksessa. Rakennusteknisten töiden palvelukuvaus ja ehdot on niin ikään kuvattu liitteenä olevassa Puitesopimusluonnoksessa. Puitejärjestelyyn nimetään: - Osa-alue 2. Tuntiperusteiset rakennustekniset työt / Isommat yritykset (vähintään 5 RAM + 2 RM resurssipooli) 6-8 yritystä. Puitejärjestelyn yrityksistä muodotuu pooli, josta Tilaaja voi tilata rakennusammattimiehiä ja rakennusmiehiä suorittamaan rakennusteknisiä töitä kohteissaan.
Interne Kennung: 2-5