2. Verfahren
Verfahren
Titel: Anskaffelse af konsulentydelser vedr. personalemodel til Forsvarskommandoen
Beschreibung: Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) skal på vegne af Forsvarskommandoen gennemføre en anskaffelse af konsulentydelser til understøttelse af udviklingen af en personalemodel for forsvarets kapacitetsopskalering som led i den igangværende styrkelse af forsvarets kampkraft, hvor hensigten er, at personalemodellen skal understøtte forsvarets personaleplanlægning fremadrettet. Dette arbejde er tidligere blevet udført for Forsvarsministeriets Departement af The Boston Consulting Group Nordic AB (herefter "BCG") iht. til en kontrakt som blev indgået på baggrund af Staten og Kommunernes Indkøbsservice A/S' (herefter "SKI") aftale 17.13 om Managementkonsulentydelser efter konkurrenceudsættelse i SKI's dynamiske indkøbssystem. Anskaffelsen skal således videreføre og færdiggøre dette arbejde.
Interne Kennung: 4046909
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79414000 Beratung im Bereich Personalverwaltung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79000000 Dienstleistungen für Unternehmen: Recht, Marketing, Consulting, Einstellungen, Druck und Sicherheit, 79410000 Unternehmens- und Managementberatung, 79411000 Allgemeine Managementberatung, 79411100 Beratungsdienste im Bereich Wirtschaftsförderung, 79412000 Beratung im Bereich Finanzverwaltung
5. Los
Los: LOT-0000