531864-2026 - Wettbewerb
Polen – Dienstleistungen im Gartenbau – Bieżące utrzymanie i pielęgnacja zieleni na terenie miasta Kalisza w rejonie VII
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Bieżące utrzymanie i pielęgnacja zieleni na terenie miasta Kalisza w rejonie VII
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest realizacja usługi w zakresie bieżącego utrzymania i pielęgnacji zieleni na terenie miasta Kalisza w rejonie VII. Tereny określone w załączniku pn. „Formularz cenowy dla Rejonu VII”, 2. Przedmiot zamówienia obejmuje w szczególności: 1) koszenie trawników oraz pasów drogowych, wygrabienie, wywóz skoszonego urobku; 2) pielęgnacja (podlewanie, nawożenie itp.) młodych nasadzeń (drzew, krzewów, bylin i pnączy, roślin sezonowych); 3) wiosenne i jesienne grabienie liści wraz z ich wywozem i wywóz liści; 4) przycinanie żywopłotów, krzewów, wywóz obciętych pędów; 5) przycinanie kwiatostanów krzewów i bylin wraz z wywozem obciętych pędów 6) odchwaszczanie skupin krzewów, bylin i kwietników wraz z wywozem chwa-stów; 7) zamiatanie oraz odśnieżanie schodów; 8) mycie ławek; 9) mycie koszy; 10) utrzymanie alejek (zamiatanie alejek wraz z wywozem nieczystości, zimowe utrzymanie alejek, w tym usuwanie śniegu, zakup piasku, posypywanie alejek, po-zimowe sprzątanie alejek); 11) obsługa systemu automatycznego nawadniania; 12) naprawa i malowanie ławek; 13) usuwanie samosiewów, odrostów, zbieranie i wywóz połamanych gałęzi, konarów; 14) bieżące utrzymanie czystości na terenie parków, skwerów, zieleńców; 3. Szczegółowy zakres prac oraz częstotliwość wykonywania usługi, wykaz zieleńców, parków, skwerów zawarty jest w „Formularzach cenowych” oraz w „Standardach wykonania usługi”, a także projekcie umowy, stanowiących załączniki do SWZ. 4. W ramach przedmiotu zamówienia Wykonawca zobowiązany jest również do: 1) zakupu materiałów niezbędnych do wykonania zamówienia (np. nawóz, ziemię, piasek, środki chemiczne, itp.); 2) dostarczania na własny koszt wody w ilości niezbędnej do prawidłowego wykonania zamówienia (przede wszystkim podlewania), za wyjątkiem wody dostarczanej do zraszaczy i deszczowni, którą zapewnia Zamawiający; Zamawiający udostępnia bezpłatnie Wykonawcy wodę ze zbiornika na rowie RC-1 przy ul. Rozwojowej w Kaliszu. Wykonawca zobowiązany jest posiadać własny sprzęt umożliwiający czerpanie wody z ww. obiektu. Przed każdym poborem wody, należy powiadomić o tym fakcie Zamawiającego. Na wykonawcy spoczywa również obowiązek poinformowania Zamawiającego o ilości pobranej wody. 3) odtworzenia (w przypadku zniszczenia przez Wykonawcę) terenów należących do Zamawiającego i osób trzecich (bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia); 4) informowania Zamawiającego o naruszeniu praw osób trzecich i roszczeniach z tym związanych; 5) używania narzędzi i urządzeń (w tym środków chemicznych) niepowodujących nadmiernego, negatywnego wpływu na środowisko naturalne; 6) używania narzędzi i urządzeń (w tym środków chemicznych) dopuszczonych do obrotu na terenie Unii Europejskiej; 7) używania narzędzi i urządzeń (w tym środków chemicznych) bezpiecznych (w tym używania w sposób bezpieczny) dla pracowników Wykonawcy, osób trzecich (mieszkańców Miasta Kalisza). Uwaga: W razie wątpliwości uważa się, że urządzenia i narzędzia są bezpieczne jeżeli dopuszczono je do używania na terenie UE oraz posiadają stosowne znaki CE. W razie wątpliwości uważa się, że środki chemiczne są bezpieczne jeżeli dopuszczono do ich sprzedaży na terenie UE. 5. Bieżące utrzymanie i pielęgnacja zieleni muszą przebiegać zgodnie z obowiązującymi przepisami, normami. 6. Na Wykonawcy jako wytwórcy odpadów w rozumieniu ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, ciąży obowiązek postępowania z odpadami zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa w tym zakresie. Uwaga: W razie zmiany ww. aktu prawnego (w tym jego zastąpienia innym aktem prawnym) Wykonawca musi realizować przedmiot zamówienia z uwzględnieniem aktualnie obowiązujących przepisów prawa.
Interne Kennung: WGOŚ.2711.0007.2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Uzasadnienie procedury przyspieszonej: Zgodnie z art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp, Zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszy niż termin określony w art. 138 ust. 1, nie krótszy niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, jeśli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenia terminu składania ofert jest uzasadnione. Zamawiający zdecydował się zastosować z art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp w przeprowadzeniu postępowania przetargowego na bieżące utrzymanie zieleni na terenie miasta Kalisza skrócił termin składania ofert do 17 dni. Pilna potrze-ba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert wynika z konieczności zagwarantowania ciągłości świadczenia ww. usługi. Obecna umowa na świadczenie ww. usługi obowiązywała do dnia 31.12.2025 r. lub wyczerpania maksymalnego wynagrodzenia wynikającego z umowy. Zamawiający od 1.01.2026 r. realizuje prawo opcji oraz zamówienie, o którym mowa w art. 214 ust 1 pkt 7 ustawy (tzw. zamówień podobnych). Zamawiający miał możliwość udzielenia zamówienia w sposób konkurencyjny, opisany w art. 36 ustawy z dnia 9 października 2025 r. o Rewitalizacji i z niej skorzystał. Z uwagi jednak na wszczęcie postępowania wyjaśniającego przez Urząd Zamówień Publicznych Za-mawiający odstąpił, do czasu zakończenia postępowania przez UZP, od podpisania umowy z wybranym Wykonawcą. Z uwagi na przedłużającą się kontrolę, a chcąc zagwarantować ciągłość świadczenia usługi na bieżące utrzymanie zieleni na terenie miasta Kalisza w rejonie VII, Zmawiający zdecydował się na przeprowadzenie postępowania przetargowego. Jak pokazują lata poprzednie postępowanie dot. bieżącego utrzymania zieleni prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego obarczone jest ryzykiem dużej ilości składanych wniosków o wyjaśnienie SWZ, co może przyczynić się do przedłużenia okresu trwania postępowania również ze względu na procedurę rozpatrywania odwołań składanych do KIO i związane z tym ryzyko braku rozstrzygnięcia postępowania w terminie, co skutkować może nieterminową realizacją zadania. Zamawiający co prawda może skorzystać z zamówień, o których mowa w art. 214 ust 1 pkt 7 ustawy (tzw. zamówień podobnych), jednak traktuje tę możliwość jako ostateczność. Zamawiający dąży do udzielenia zamówienia w możliwie najbardziej konkurencyjny sposób jakim niewątpliwie jest przeprowadzenie postępowania w trybie przetargu nieograniczonego. Mając na uwadze powyższe zasadnym jest szybkie procedowanie nowego postępowania w trybie konkurencyjnym. Jako uzasadnienie skrócenia terminu składania ofert należy uznać również dbałość o gospodarne wydatkowanie środków tj. dążenie do tego, by wyłonienie wykonawcy miało miejsce w drodze przetargu otwartego – tak jak to czyni Zamawiający w tym przypadku.Zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszy niż termin określony w ust. 1, nie krótszy jednak niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Przesłanka ta ma charakter oceny, w piśmiennictwie i orzecznictwie wypracowane zostały jednak pewne wskazówki, jak powinno się rozumieć przedmiotowe pojęcia. W ocenie Zamawiającego, będącej wynikiem wnikliwej analizy całokształtu okoliczności faktycznych i prawnych towarzyszących rozpatrywanemu zamówieniu, w istocie zachodzi pilna potrzeba udzielenia tego zamówienia, przy czym skrócenie terminu składnia ofert w odnośnym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego jest całkowicie uzasadnione. Tym samym, za spełnione należy uznać przesłanki, od których zależy możliwość skorzystania z uprawnienia do skrócenia terminu składania ofert w przetargu nieograniczonym na wykonanie ww. zadania.
Zentrale Elemente des Verfahrens: 1. E-mail podany w pkt 8.1 niniejszego ogłoszenia dla Organizacji ORG-0002 nie służy do porozumiewania się w niniejszym postępowaniu. Komunikacja odbywa się za pomocą Platformy Zakupowej Zamawiającego dostępnej pod adresem https://miastokalisz.ezamawiajacy.pl,zwanej w niniejszym ogłoszeniu „Platformą Zakupową”. 2. Szczegółowe informacje dotyczące komunikacji zawiera SWZ.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77300000 Dienstleistungen im Gartenbau
Zusätzliche Einstufung (cpv): 77313000 Pflege von Parkanlagen, 77312000 Unkrautjäten, 77314100 Anlegen von Rasen, 77311000 Pflegearbeiten für Ziergärten und Parks, 77342000 Heckenschnitt, 77312100 Unkrautvernichtung, 77340000 Baum- und Heckenschnitt, 90620000 Schneeräumung, 90630000 Glatteisbeseitigung
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest realizacja usługi w zakresie bieżącego utrzymania i pielęgnacji zieleni na terenie miasta Kalisza w rejonie VII. Tereny określone w załączniku pn. „Formularz cenowy dla Rejonu VII”, 2. Przedmiot zamówienia obejmuje w szczególności: -koszenie trawników oraz pasów drogowych, wygrabienie, wywóz skoszonego urobku; -pielęgnacja (podlewanie, nawożenie itp.) młodych nasadzeń (drzew, krzewów, bylin i pnączy, roślin sezonowych); -wiosenne i jesienne grabienie liści wraz z ich wywozem i wywóz liści; -przycinanie żywopłotów, krzewów, wywóz obciętych pędów; -przycinanie kwiatostanów krzewów i bylin wraz z wywozem obciętych pędów -odchwaszczanie skupin krzewów, bylin i kwietników wraz z wywozem chwastów; -zamiatanie oraz odśnieżanie schodów; -mycie ławek; -mycie koszy; -utrzymanie alejek (zamiatanie alejek wraz z wywozem nieczystości, zimowe utrzymanie alejek, w tym usuwanie śniegu, zakup piasku, posypywanie alejek, po-zimowe sprzątanie alejek); -obsługa systemu automatycznego nawadniania; -naprawa i malowanie ławek; -usuwanie samosiewów, odrostów, zbieranie i wywóz połamanych gałęzi, konarów; -bieżące utrzymanie czystości na terenie parków, skwerów, zieleńców; 3. Zamówienie będzie realizowane w następujących terminach: 1) Rozpoczęcie realizacji zamówienia nastąpi od dnia zawarcia umowy (nie wcześniej jednak niż od 01.09.2026 r.), a zakończenie realizacji zamówienia nastąpi do dnia 29.02.2028 r. lub w dniu, w którym wyczerpaniu ulegnie kwota wskazana w § 5 ust. 1 umowy – w zależności od tego które ze zdarzeń nastąpi wcześniej. 2) Termin realizacji umowy może ulec zmianie w przypadkach opisanych w dalszej części SWZ, w szczególności w przypadku skorzystania przez Zamawiającego z prawa opcji. 4. Zamawiający przewiduje możliwość udzielenia zamówień, o których mowa w art. 214 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp o wartości netto nie przekraczającej 442.201,53 PLN netto i polegać będą na powtórzeniu podobnych usług do tych objętych przedmiotem zamówienia podstawowego. Zamówienia te będą mogły zostać udzielone, gdy będzie to korzystne dla Zamawiającego lub zajdzie potrzeba ich wykonania. Ponadto zamówienia te będą mogły zostać udzielone po zabezpieczeniu odpowiednich środków finansowych na sfinansowanie zamówienia. Zamówienia te będą udzielane z zastosowaniem jednostkowych cen ryczałtowych, obowiązujących w umowie dla zamówienia podstawowego, a jeśli nie będzie to możliwe, na warunkach wynegocjowanych przez Zamawiającego i Wykonawcę. 5. Zamawiający może skorzystać z prawa opcji w maksymalnej wartości nie przekraczającej 442.201,53 PLN netto, przy następujących warunkach i założeniach: 1) Prawo opcji może polegać na zwiększeniu ilości wykonanych czynności ponad ilość objętą zamówieniem podstawowym (pkt 4.3 SWZ) w trakcie trwania umowy lub przedłużeniu terminu realizacji zawartej umowy o maksymalnie 12 miesięcy biorąc pod uwagę kwotę maksymalną wskazaną w pkt 1, 2) do prawa opcji stosuje się zapisy SWZ, załączników do SWZ oraz zapisy umowy o zamówienie i rozlicza jak umowę podstawową; 3) do prawa opcji zostanie przyjęta wartość wynagrodzenia - cena jednostkowa za daną usługę/czynność obowiązująca w zawartej umowie określona na chwilę skorzystania z prawa opcji; 4) prawo opcji uruchamiane jest jednostronnym oświadczeniem woli zamawiającego, skierowanym do wykonawcy w terminie obowiązywania umowy w sprawie zamówienia i będzie miało zastosowanie w przypadku konieczności zapewnienia ciągłości świadczenia usługi lub rozszerzenia zakresu usługi/ czynności; 5) wykonawca nie ma prawa żądania od Zamawiającego skorzystania z prawa opcji ani żądania zwiększenia lub zmniejszenia jego zakresu; 6) wielkość i zakres usługi zleconej w ramach prawa opcji ustala Zamawiający z uwzględnieniem powyższych zasad.