2. Verfahren
Verfahren
Titel: Sdílený informační systém TA ČR - etapa 3
Beschreibung: Předmětem plnění nadlimitní veřejné zakázky je pokračování projektu SISTA formou rámcové dohody s názvem: „Sdílený informační systém TA ČR - etapa 3”. TA ČR ve spolupráci s účastníky rámcové dohody buduje SISTA jako cloud native informační systém. TA ČR přijala DevOps přístup mezi interním ICT týmem/jednotlivými dodavateli a vytvořila další potřebné prerekvizity (GCP, CI/CD, pravidla vývoje, vedení dokumentace, design systém, knihovnu UI komponent a katalog služeb) pro řešení druhé etapy projektu SISTA. TA ČR přistoupil k obnovení rámcového vztahu (jako etapy 3) s ohledem na dosažené výsledky projektu, které umožňují podpořit směr řešení od hledání způsobu jak, přes ověření k jeho funkčním dílčím realizacím v rutinním provozu nebo poloprovozu. Cílem etapy 3 je obnovit a zvýšit výkon na straně programátorských kapacit a podporu rutinního provozu u stávajících modulů či funkčních částí (produktů) projektu SISTA. Stále však nejde o zcela rutinní programování podle dokumentace, neboť s přibývajícím náročností výměny informací a jejcih synchronizace, je nutné tyto výměny informací (dat) optimalizovat. Ruku v ruce s tím jde také o kvalitní dokumentaci pro rutinní provoz, nasazení i budoucí rozvoj. To vše lze zajistit větším počtem účastníků rámcové smlouvy, kteří se zaměří na vývoj dílčích částí zvoleného způsobu řešení SISTA dle pravidel a způsobů nalezených v předchozích rámcových smlouvách. Proto je účelné uzavřít novou rámcovou dohodu, kde hlavním cílem je rozšířit portfolio potencionálních vývojářů ochotných a schopných nad stanovenými principy, pravidly, zásadami či hotovými řešeními v tomto projektu vzniklými, pokračovat plynule dále. TA ČR předpokládá, že dosavadní výsledky projektu umožňují jeho dílčí a z pohledu autorských či licenčních plateb bezplatné využití i u jiných veřejných zadavatelů. Za tím účelem je do rámcového vztahu přesunuta licenční politika, která byla uplatňována v jednotlivých minitendrech dle jejich účelu.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Postup dle zákona č. 134/2016 Sb.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72222300 Informationstechnologiedienste, 72232000 Entwicklung von Transaktionsverarbeitungssoftware und kundenspezifischer Software, 72263000 Software-Implementierung, 72320000 Datenbankdienste, 72317000 Datenspeicherung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: MT117 - Sdílený informační systém TA ČR – etapa 3- bez obnovení soutěže
Beschreibung: Od začátku února 2025 probíhalo v souvislosti s vyhlašováním veřejných soutěží postupné nasazování dílčích TRSů účastníků rámcové dohody na produkční prostředí a k faktické zátěži externími uživateli. SISTA se potýkala s výpadky, jejichž příčiny byly analyzovány a diskutovány na jednání Architektonické rady. Jednotlivé TRSy prošly samostatným testováním a prokázaly vysokou míru funkčnosti za podmínek simulované předpokládané zátěže. Nicméně, kritické problémy se objevily až v momentě, kdy byly TRSy vystaveny reálnému provoznímu zatížení. V systému SISTA se projevila kombinace několika faktorů: ● Neefektivní komunikace mezi mikroslužbami - místo volného propojení se objevilo těsné svázání, které vedlo ke kaskádovým selháním. ● Problémy s automatickým škálováním - systém nereaguje na zvýšenou zátěž tak, jak by měl, což vede k přetížení a nestabilitě. ● Konfigurace prostředí - analýza potvrdila, že na selhání se podílela i komplexní konfigurace systému, jejíž nastavení se v kritický moment neukázalo jako plně optimální pro danou zátěž a specifické provozní podmínky. Dodavatelé se shodli na níže uvedeném okruhu témat, která by bylo vhodné v postupných krocích vyřešit: ● Sjednocení autentizace - postupné vyřazování APIGov a nahrazení mTLS a Dapr pro interní služby, APIGov zůstane jen pro externí služby. Nové služby budou používat middleware Dapr. ● Provoz služeb ve více replikách - „mission critical” služby budou umožňovat horizontální škálovatelnost řízenou v deploymentu. ● Dapr komunikace - sjednocení komunikace mezi službami pomocí Dapr: čtení synchronně, zápis asynchronně, vždy s využitím middleware Dapr. Vynucené duplikování synchronních i asynchronních Dapr zpráv pro troubleshooting. ● Sjednocení tracingu - investigace a sjednocení tracingu pod standard open telemetry, včetně scheduled jobů a asynchronního tracingu. ● Renovatebot - sjednocení použití a konfigurace Renovatebot pro upgrade knihoven a fixování verzí, nasazení do TRSů. ● Narovnání logování - sjednocení formátu logování do JSON, revize severity záznamů. ● Izolace FE komponent - změna struktury načítání FE pro izolaci komponent, upgrade sdílených knihoven. ● Statické stránky - servírování statických stránek platformním nginx. ● Sjednocení přístupu k permissions - sjednocení přístupu všech TRSů k permissions. ● Odchytávání chyb FE - zavedení odchytávání chyb javascriptu na FE pomocí sentry pro reporting. ● Jednotný přístup k souborům - zavedení jednotného přístupu pro práci se soubory. ● Sandboxing konfigurací - zavedení mechanismů odstínění konfiguračních chyb. ● Související konzultace - při zavádění úprav mechanismů implementovaných všemi dodavateli TA ČR využije možnosti článku 6, odst. 2 písm. a) rámcové dohody a minitendr bude vyhlášen bez obnovení soutěže, neboť půjde o návrh řešení se zachováním stávající technologie (částí ISTA, IS BETA nebo SISTA) dodané účastníkem, která je v provozu a hodnota plnění nepřesahuje 2 mil. Kč ročně bez DPH vůči účastníkovi rámcové dohody.
Interne Kennung: MT117 - Sdílený informační systém TA ČR – etapa 3- bez obnovení soutěže
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72222300 Informationstechnologiedienste, 72232000 Entwicklung von Transaktionsverarbeitungssoftware und kundenspezifischer Software, 72320000 Datenbankdienste, 72317000 Datenspeicherung
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Inflační doložka - účastník je oprávněn, a to nejdříve po dvou letech účinnosti rámcové dohody, na každý rok ze zbývajících dvou let jednostranně zvyšovat cenu za služby poskytované na základě výběru v minitendru vyhlášeného na základě této rámcové dohody (pro potřeby tohoto odstavce jako “služby”), a to v případě, že procentuálně vyjádřená meziroční inflace oproti předchozímu roku převýší 2 %. V případě, že vznikne právo na zvýšení cen za poskytnuté služby dle této inflační doložky v prvním roce ze zbývajících dvou let, platí, že maximální nabídková cena uvedená v příloze č. 1 rámcové dohody se zvyšuje o míru inflace za předchozí rok. V případě, že vznikne právo na zvýšení cen za poskytnuté služby dle této inflační doložky v druhém roce ze zbývajících dvou let, platí, že maximální nabídková cena uvedená v příloze č. 1 rámcové dohody se zvyšuje o rozdíl meziroční inflace mezi prvním a druhým zbývajícím rokem, je-li takový číselně vyjádřený rozdíl vyšší než 0. Účastník je povinen při zvyšování cen za služby vycházet z oficiálních informací poskytovaných ČNB či Českým statistickým úřadem nebo jinou k tomu oprávněnou či pověřenou institucí. Navýšení musí přesně odpovídat procentuální hodnotě míry inflace stanovené institucí uvedenou výše, případně může být nižší. O zvýšení maximální nabídkové ceny je účastník povinen zadavatele informovat.