531974-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Laborgeräte, optische Geräte und Präzisionsgeräte (außer Gläser) – APARATURA DE LABORATOR
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: APARATURA DE LABORATOR
Beschreibung: Se va achizitiona in loturi urmatoarea aparatura de laborator: conform descrierii detaliate din caietul de sarcini Nr. LOT Denumirea produselor UM Cant. 1 Analizor Genetic – Aparat pentru secventierea ADN Buc 1 2 Aparat PCR cu accesorii, cu bloc de argint acoperit cu aur Buc 1 3 Centrifuga cu racire cu accesorii doua rotoare Buc 1 4 Bidistilator 4L/H Buc 1 5 Centrifuga de laborator cu viteza ridicata 18000 prm cu functie de racire si doua rotoare Buc 1 6 Congelator de laborator -25°C Buc 1 7 Spectrofotometru cu latime de banda variabila cu fascicul dublu Buc 1 8 Statie de reglare a presiunii si rezervor pentru generator de azot Buc 1 9 Baie de apa cu ultrasunete de capacitate 10-15L Buc 1 10 Dulap solventi cu sistem de ventilatie Buc 1 11 Nisa chimica cu sistem de exhaustare Buc 1 12 Aparat automat de montat lamele pe lame Buc 1 13 Procesor de tesuturi complet automat capacitate 200 de casete cu filtru de carbon activ Buc 1
Interne Kennung: 13708611_2026_PAAPD1633931
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 38000000 Laborgeräte, optische Geräte und Präzisionsgeräte (außer Gläser)
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Analizor Genetic – Aparat pentru secventierea ADN
Beschreibung: Analizor Genetic – Aparat pentru secventierea ADN-SISTEM DE SECVENȚIERE ADN ȘI ANALIZĂ DE FRAGMENTE ADN BAZAT PE ELECTROFOREZĂ MICROCAPILARĂ – ACREDITAT FORENSIC + SOFT-UL AFERENT PENTRU ANALIZA ȘI INTERPRETAREA REZULTATELOR, RESPECTIV SOFTWARE PENTRU ANALIZE DE IDENTIFICARE UMANĂ; secvențiere automată: prepararea standardizată și automată a probelor criminalistice; risc scăzut de contaminare a probelor; șanse mai mici de producere a unor erori umane în manipularea probelor criminalistice; nu implică folosirea unor solvenți periculoși ca în metodele clasice; timp de prelucrare a probelor și număr al etapelor de analiză mai mic decât în cazul metodelor clasice; se poate secvenția ADN-ul extras prin diferite tehnici; validarea analizelor efectuate; permite realizarea testelor de paternitate cu o probabilitate de 99,99%, mult superioară comparativ cu testele efectuate prin tiparea HLA a ADN; costul consumabilelor este destul de scăzut
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 51410000 Installation von medizinischen Einrichtungen
Los: LOT-0002
Titel: Aparat PCR cu accesorii, cu bloc de argint acoperit cu aur
Beschreibung: Efectuarea tipării HLA în vederea stabilirii filiației (efectuarea testelor de paternitate), a identificării unor persoane în cazul violurilor, a unor analize din urme aflate pe diferite corpuri delicte, din probele prelevate de la locul faptei în vederea elucidării unor ambiguități în cazurile medico-legale, în scopuri specifice Medicinei Legale
Interne Kennung: 2
Los: LOT-0003
Titel: Centrifuga cu racire cu accesorii doua rotoare
Beschreibung: Realizarea separării celulelor cu nucleu din mai multe tipuri de materiale biologice, în vederea efectuării analizelor moleculare specifice.
Interne Kennung: 3
Los: LOT-0004
Titel: Bidistilator 4L/H
Beschreibung: Producerea automatizată a apei distilate de înaltă calitate, lipsită de pirogeni și ioni metalici, apă necesară prelucrării probelor biologice supuse analizelor moleculare, în vederea realizării diferitelor expertize medico-legale, pentru stabilirea filiației (efectuarea testelor de paternitate), pentru efectuarea expertizelor criminalistice de pe corpuri delicte în scopuri specifice Medicinei Legale
Interne Kennung: 4
Los: LOT-0005
Titel: Centrifuga de laborator cu viteza ridicata 18000 prm cu functie de racire si doua rotoare
Beschreibung: Pentru a facilita separarea emulsiilor între proba biologică și solventul organic utilizat, este necesară centrifugarea la viteze ridicate a amestecului probă-solvent organic, utilizând o centrifugă de laborator.
Interne Kennung: 5
Los: LOT-0006
Titel: Congelator de laborator -25°C
Beschreibung: În cazul probelor recoltate și analizate la solicitarea organelor de anchetă, legislația în vigoare prevede păstrarea probelor/contraprobelor biologice pe o perioadă de timp de ordinul anilor
Interne Kennung: 6
Los: LOT-0007
Titel: Spectrofotometru cu latime de banda variabila cu fascicul dublu
Beschreibung: Analiza tuturor mostrelor biologice, provenite de la persoane vii (analize solicitate de către organele de poliție sau de către unități spitalicești de pe raza județului Cluj și Sălaj), cât și de la persoane decedate (autopsiate la I.M.L. Cluj-Napoca sau la S.J.M.L. din județele arondate).
Interne Kennung: 7
Los: LOT-0008
Titel: Statie de reglare a presiunii si rezervor pentru generator de azot
Beschreibung: Permite ajustarea fină a debitului de evacuare a unui rezervor de azot pentru generatorul de azot Mini-Wishper DB-MWN2-100
Interne Kennung: 8
Los: LOT-0009
Titel: Baie de apa cu ultrasunete de capacitate 10-15L
Beschreibung: Permite solubilizarea rapidă a substanțelor de interes toxicologic (substanțe medicamentoase, droguri) din corpuri delicte supuse analizei (pulberi suspecte, comprimate).
Interne Kennung: 9
Los: LOT-0010
Titel: Dulap solventi cu sistem de ventilatie
Beschreibung: Stocarea solvenților în dulapuri speciale destinate stocării solvenților organici, ignifuge și prevăzute cu sistem de aerisire cu sistem de monitorizare a aerului evacuat.
Interne Kennung: 10
Los: LOT-0011
Titel: Nisa chimica cu sistem de exhaustare
Beschreibung: Pentru evitarea riscurilor de degajare a vaporilor inflamabili și/sau toxici, depozitarea pe termen scurt a cantităților minime de solvenți necesare pentru efectuarea examenelor histopatologice, respectiv a reactivilor de laborator cu caracter puternic acid/bazic, trebuie făcută în dulapuri special destinate prevăzute cu ventilație, rezistente la foc și/sau cu protecție antiacidă și anticorozivă
Interne Kennung: 11
Los: LOT-0012
Titel: Aparat automat de montat lamele pe lame
Beschreibung: Pentru imbunatatirea activitatii de histopatologie si implicit a compartimentului de prosectura
Interne Kennung: 12
Los: LOT-0013
Titel: Procesor de tesuturi complet automat capacitate 200 de casete cu filtru de carbon activ
Beschreibung: Necesar pentru procesarea fragmentelor recoltate în timpul autopsiei și pregătirea acestora pentru includerea în parafina
Interne Kennung: 13