532043-2026 - Ergebnis
Slowakei – Datenbankdienste – Zabezpečenie prístupu k databázam a službám elektronických informačných zdrojov na dva roky
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Zabezpečenie prístupu k databázam a službám elektronických informačných zdrojov na dva roky
Beschreibung: Predmetom zákazky je zabezpečenie prístupu k údajom elektronických informačných zdrojov (ďalej aj ako „EIZ“), ktoré slúžia ako zdroj informácií pre potreby realizácie vedeckého výskumu a rozvoja vedy v rámci SR.
Interne Kennung: 00978/2026/1.5
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72320000 Datenbankdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79632000 Personalschulung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Zabezpečenie prístupu k databázovej analytickej a informačnej službe STATISTA alebo „ekvivalentný“
Beschreibung: 1. NÁZOV ZÁKAZKY: Zabezpečenie prístupu k databázovej analytickej a informačnej službe STATISTA alebo „ekvivalentný“ 2. PREDMET ZÁKAZKY: Predmetom zákazky je zabezpečenie prístupu k online databázovej analytickej a informačnej službe na obdobie dvoch rokov, ktorá poskytuje komplexné, štruktúrované a pravidelne aktualizované štatistické údaje, analytické výstupy, prieskumy a trhové analýzy z oblasti ekonomiky, podnikania, spoločnosti, spotrebiteľského správania a vybraných odvetví trhu. Služba musí umožňovať odborným aj neodborným používateľom efektívny prístup k dátam, ich porovnávanie, vizualizáciu a využitie na analytické, strategické, výskumné, pedagogické a rozhodovacie účely. 3. ŠPECIFIKÁCIA PREDMETU ZÁKAZKY – MINIMÁLNY ROZSAH: A. Štatistická databáza a analytický obsah Databázová služba musí obsahovať: • rozsiahlu kolekciu štatistických údajov, indikátorov a časových radov z medzinárodných aj národných zdrojov verejného alebo odborného charakteru, obsahujúcu minimálne 900 tisíc štatistických ukazovateľov • údaje pokrývajúce minimálne oblasti: o makroekonómie a verejných financií, o demografie a sociálneho vývoja, o vzdelávania, zdravotníctva, technológií, médií, o podnikania, priemyslu a služieb, o informačné technológie a digitalizáciu o spoločenské a demografické oblasti • geografické pokrytie: o globálne údaje o údaje za EÚ a jednotlivé členské štáty o možnosť identifikovať Slovenskú republiku • grafické a tabuľkové zobrazenie dát s možnosťou úprav, • možnosť exportu dát a vizualizácií minimálne do bežne používaných formátov (minimálne formáty XLS, CSV, PDF, PNG), • jasné uvedenie zdrojov dát a metodických poznámok, • musí mať pravidelnú aktualizáciu obsahu minimálne na mesačnej báze. B. Analýzy spotrebiteľského správania (Consumer Insights „alebo ekvivalentný“) Databázová služba musí umožňovať prístup k analytickému obsahu zameranému na spotrebiteľské správanie a postoje, ktorý spĺňa tieto minimálne požiadavky: • analýzu spotrebiteľského správania, postojov, preferencií a životného štýlu, • dáta získané prostredníctvom štandardizovaných spotrebiteľských prieskumov, • možnosť segmentácie respondentov podľa vybraných kritérií (napr. vek, pohlavie, región, príjem, vzdelanie), • porovnávanie výsledkov medzi krajinami alebo regiónmi, • prehľadné vizualizácie a interpretovateľné výstupy vhodné na analytické a výskumné účely. C. Trhové a odvetvové analýzy (Market Insights „alebo ekvivalentný“) Databázová služba musí obsahovať analytický obsah zameraný na trhové a odvetvové analýzy, ktorý spĺňa tieto minimálne požiadavky: • trhové a odvetvové analýzy vybraných segmentov ekonomiky, namä digitálnu ekonomiku, financie, spotrebiteľské trhy (consumer market), zdravotníctvo, priemysel, dopravu, médiá a ďalšie relevantné sektory, vrátane údajov o veľkosti trhu, prognóz a vývoja. • informácie o: o veľkosti trhu, o vývoji a trendoch, o prognózach vývoja, o kľúčových ukazovateľoch výkonnosti, • porovnanie trhov na národnej, regionálnej a globálnej úrovni, • analytické správy a prehľady použiteľné na strategické a rozhodovacie účely; databáza musí poskytovať analytické prehľady minimálne v rozsahu: trhové analýzy (Market Insights alebo ekvivalentný), odvetvové a krajinné reporty, spotrebiteľské analýzy, prognostické modely (Outlook), benchmarkingové prehľady a makroekonomické indikátory, vrátane expertných komentárov a komparatívnych analýz. • používateľ musí mať možnosť:  zobrazovať údaje vo forme grafov a tabuliek  exportovať údaje minimálne vo formátoch: • XLS / CSV • PDF • obrázkové formáty (napr. PNG)  využívať výstupy na: • výskumné účely • analytické správy • prezentácie D. Požiadavky na kvalitu, aktualizáciu a transparentnosť • obsah databázy musí byť pravidelne aktualizovaný minimálne na mesačnej báze, • pri každom dátovom výstupe musí byť uvedený zdroj dát a rok zberu, • metodika zberu dát musí byť dostupná alebo stručne popísaná, • služba musí zabezpečovať konzistentnosť a porovnateľnosť údajov v čase. 3.1 Technické a používateľské požiadavky • prístup prostredníctvom webového rozhrania bez potreby inštalácie lokálneho softvéru, • vyhľadávanie v rámci databázy podľa kľúčových slov a tematických oblastí, • prístup pre dohodnutý počet používateľov v rámci inštitúcií • dostupnosť služby počas trvania prístupu ...............................................................podrobný opis predmetu zákazky je súčasťou súťažných podkladov
Los: LOT-0002
Titel: Zabezpečenie prístupu k webovej programovej službe Web of Science API EXPANDED alebo „ekvivalentný“
Beschreibung: 1. NÁZOV ZÁKAZKY: Zabezpečenie prístupu k webovej programovej službe Web of Science API EXPANDED alebo „ekvivalentný“. 2. PREDMET ZÁKAZKY: Predmetom zákazky je obstaranie služby programového rozhrania API (Application Programming Interface) k databáze Web of Science (ďalej len „API“) na obdobie dvoch rokov, ktorá poskytuje autorizovaný prístup k bibliografickým, citačným a metricky relevantným údajom o vedeckých publikáciách, autoroch, inštitúciách a publikačných zdrojoch pre akademické a výskumné účely. Služba má byť sprístupnená prostredníctvom online programového rozhrania, ktoré umožňuje automatizovaný prístup k dátam a ich ďalšie spracovanie a využitie na účely výskumu, bibliometrických analýz, reportingu a agregácie údajov z databázy Web of Science. 3. ŠPECIFIKÁCIA PREDMETU ZÁKAZKY – MINIMÁLNY ROZSAH: A) Funkčné požiadavky služby A.1. Rozhranie • Služba musí poskytovať REST-API prístup s výstupom vo formátoch JSON alebo XML. • Autentifikácia musí byť realizovaná pomocou API kľúča / registrovanej aplikácie. A.2. Obsah a dáta Predmet zákazky musí umožňovať: a) Pokročilé vyhľadávanie a filtráciu bibliografických záznamov podľa rôznych kritérií (napr. autor, DOI, názov, inštitúcia, rok publikovania). b) Získavanie plnohodnotných metadát o publikáciách, vrátane: • názov publikácie, DOI, identifikátory, typ dokumentu, • autori, ich identifikátory (minimálne ResearcherID / ORCID ak sú dostupné), • názov publikačného zdroja, rok, ISSN/ISBN, stránkovanie, • citačné údaje – počet citácií, cited references a citing documents. c) Prepojenia medzi záznamami – možnosť získať: • cited references – odkazy, ktoré daný dokument citoval, • citing items – ktoré publikácie citujú daný dokument, • related records – súvisiace publikácie. A.3. Rozširujúce metriky a údaje • API musí podporovať získavanie bibliometrických ukazovateľov a metadát spojených s publikáciami, ako sú údaje o financovaní výskumu, organizáciách autorov, kategórie predmetových odborov či geografické údaje autorov, ak sú dostupné. B) Technické požiadavky služby B.1. Dostupnosť a výkon • API musí byť dostupná 24/7, s garantovanou odozvou pre bežné dopyty do stanoveného počtu dotazov za sekundu/priemer ročne podľa licenčného plánu. B.2. Plány využitia Služba musí podporovať rôzne úrovne záťaže vrátane stredných až vysokých objemov požiadaviek na bibliografické údaje, s definovanými limitmi pre: • počet „požiadaviek“ (requestov) za sekundu, • mesačný/ročný objem vrátených záznamov. B.3. Bezpečnosť • Autentifikácia založená na bezpečných API kľúčoch, dodržiavanie kryptografických štandardov pri prenose dát (HTTPS/TLS). • Dodržanie zásad ochrany osobných údajov a GDPR pri spracovaní údajov o autoroch tam, kde je to relevantné. 3.2 Poskytovateľ súčasne musí zabezpečiť počas obdobia prístupu aj nasledujúce doplnkové služby: ..............celý opis predmetu zákazky je uvedený v súťažných podkladoch.
Los: LOT-0003
Titel: Poskytovanie analytickej služby na hodnotenie výskumu na základe umelej inteligencie
Beschreibung: 1. NÁZOV ZÁKAZKY: Poskytovanie analytickej služby na hodnotenie výskumu na základe umelej inteligencie 2. PREDMET ZÁKAZKY: Predmetom zákazky je dodanie, implementácia a poskytovanie prístupu do elektronického informačného zdroja - komplexnej analytickej služby na obdobie dvoch rokov, určenej na podporu strategického riadenia výskumu, hodnotenia inovácií vedeckej činnosti a analýzy spoločenského dopadu výskumu na úrovni výskumných organizácií a vysokoškolských inštitúcií. Služba musí byť výskumne-inteligenčná platforma novej generácie, ktorá prostredníctvom AI riešenia umožňuje centralizované spracovanie, prepojenie a analýzu údajov o výskumu a inováciách, výskumných pracovníkoch, organizačných jednotkách, financovaní výskumu a jeho dopade, pričom údaje musia byť založené na overených, medzinárodne porovnateľných a auditovateľných dátových zdrojoch. 3. ŠPECIFIKÁCIA PREDMETU ZÁKAZKY – Požadované funkčné a kvalitatívne vlastnosti služby Predmetom zákazky má byť zabezpečenie prístupu do elektronického informačného zdroja – Research Intelligence “alebo ekvivalentný“ v trvaní 2 rokov. Požadované vlastnosti sú: A. Integrované riadenie výskumných informácií Služba musí poskytovať jednotné analytické prostredie, ktoré: • pokrýva minimálne oblasti: o financovanie výskumu o spoluprácu o hodnotenie vedeckého dopadu o benchmarking výskumných organizácií a krajín • umožňuje hodnotenie dopadu výskumu minimálne v oblastiach: o vedecký dopad (citation-based) o technologický dopad (napr. prepojenie na patenty) o spoločenský a politický dopad • integruje bibliografické údaje o vedeckých publikáciách, preprintoch a ďalších výstupoch výskumu • prepája údaje o: o výskumných pracovníkoch o organizáciách a ich organizačných jednotkách o výskumných témach • umožňuje konsolidáciu údajov z externých a interných systémov (minimálne CRIS, repozitáre alebo grantové systémy) • využíva perzistentné identifikátory (napr. pre autorov, inštitúcie a výstupy) na zabezpečenie jednoznačnosti údajov Dátový základ Služba musí poskytovať prepojený dátový základ, ktorý: • spája rôzne typy výstupov výskumu, minimálne: o vedecké publikácie o patenty o údaje o financovaní výskumu alebo grantových projektoch o ďalšie relevantné výstupy (napr. klinické štúdie alebo dokumenty verejných politík) • integruje údaje z viacerých medzinárodne uznávaných zdrojov bibliografických, patentových a grantových dát • umožňuje analýzu výskumu na základe viacerých typov výstupov a ich vzájomných väzieb Minimálny rozsah dát Služba musí obsahovať: • minimálne 80 miliónov bibliografických záznamov • minimálne 1 miliardu citačných väzieb • historické pokrytie dát minimálne 8 rokov • geografické pokrytie minimálne 40 krajín Služba musí pokrývať minimálne tieto typy dát: • vedecké publikácie • patenty • údaje o financovaní výskumu alebo grantových projektoch Minimálne analytické dimenzie Služba musí umožňovať analýzu minimálne v dimenziách: • vedecký dopad • spolupráca • financovanie výskumu • spoločenský alebo technologický prínos Pokročilé analytické funkcionality Služba musí obsahovať: • nástroje na modelovanie alebo simuláciu vývoja výskumu, výskumných tímov alebo grantovej úspešnosti • nástroje na benchmarking organizácií, krajín alebo výskumných oblastí AI funkcionality Služba musí obsahovať funkcionality využívajúce umelú inteligenciu alebo pokročilú analytiku, minimálne: • podporu vyhľadávania alebo tvorby dotazov v prirodzenom jazyku • automatizovanú interpretáciu alebo sumarizáciu analytických výstupov ...............................................................podrobný opis predmetu zákazky je súčasťou súťažných podkladov