See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: KESKEYTYSILMOITUS osallistumishakemus vesistövalokaapeleiden hankinta
Beschreibung: Erillisverkot on päättänyt keskeyttää vesistövalokaapeleiden hankinnan. PUTU-lain 75 §:n 1 momentin mukaan hankintamenettely voidaan keskeyttää vain todellisesta ja perustellusta syystä. Keskeyttämistä koskevan lainkohdan perusteluissa (HE 76/2011 vp.) on hyväksyttävänä syynä hankintamenettelyn keskeyttämiselle esitetty muun muassa se, että tarjouspyyntö on osoittautunut tulkinnanvaraiseksi taikka virheelliseksi, epäonnistunutta tarjouspyyntöä, jonka perusteella on ollut mahdotonta suorittaa vertailua tai tilannetta, jossa tarjoaja tai tarjoajat sekä hankintayksikkö eivät neuvotteluista huolimatta löydä sellaista ratkaisua, joka vastaisi hankintayksikön tarpeita. Hankintayksikkö tulee kilpailuttamaan vesistövalokaapeleiden hankinnan uudestaan
Interne Kennung: 580269
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista puolustus- ja turvallisuushankinnoista (PUTU-laki 1531/2011).
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 32562000 Glasfaserkabel
5. Los
Los: LOT-0000