See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Digitalt opslagsværk til juridisk informationssøgning
Beschreibung: Der efterspørges en aftale om indkøb af licenser til politiets og anklagemyndighedens juridiske medarbejdere til et digitalt opslagsværk til juridisk informationssøgning med en samlet adgang til flest mulige gældende og historiske danske retskilder, herunder kommenterede love, lovforarbejder, retspraksis, EU-regler og andre retskilder. Løsningen skal være omfattende og detaljeret, da det skal benyttes i forbindelse med politiets og anklagemyndighedens arbejde, herunder ved behandling af straffesager ved domstolene. Løsningen skal som minimum indeholde en omfattende samling af ældre og nuværende retskilder, herunder adgang til en omfattende og fyldestgørende samling af ældre og nyere retspraksis på det strafferetlige område med størst mulige antal principielle domme, herunder en størst mulig samling af afgørelser offentliggjort i Ugeskrift for Retsvæsen og Tidsskrift for Kriminalret, som skal kunne identificeres med reference hertil. Løsningen skal omfatte en funktion, som, f.eks. i form af intellektuelt bearbejdede kommentarer eller noter, skaber overblik over og sammenhæng mellem love, forarbejder, retspraksis mv. Løsningen kan evt. omfatte en funktionalitet baseret på generativ AI. Løsningen skal i sin helhed være klar til ibrugtagning den 1. januar 2026. Rigsadvokaten anslår med væsentlig usikkerhed, at værdien af en kommende kontrakt kan udgøre ca. 10-15 mio. kr. årligt. Dette skal blandt andet ses i lyset af i de igangværende forberedelser til en kommende flerårsaftale for politi og anklagemyndigheden, herunder gennemførelse af en budgetanalyse som led i forberedelserne.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79000000 Dienstleistungen für Unternehmen: Recht, Marketing, Consulting, Einstellungen, Druck und Sicherheit