532885-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Versicherungen – Servicii de asigurare complexa aeronave si personal
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de asigurare complexa aeronave si personal
Beschreibung: Programul cuprinde trei tipuri de asigurare: I. CASCO toate riscurile pentru un numar de aprox. 209 aeronave apartinand Aeroclubului Romaniei. Numarul de aeronave asigurate Casco se va actualiza in functie de disponibilizarea, respectiv indisponibilizarea acestora. Aeroclubul Romaniei va anunta in timp util modificarile aparute. II. Răspundere fata de terți pentru operarea cu aeronavele proprii, școală, acrobație si lucru aerian , pentru un număr de aproximativ 243 aeronave. Numarul aeronavelor asigurate fata de terți se va actualiza în funcție de disponibilizarea, respectiv indisponibilizarea acestora. Aeroclubul României va anunța în timp util modificările apărute. III. Personal navigant profesionist angajat la Aeroclubul României/ contract de voluntariat/ persoana fizica autorizata (PFA), personal tehnic angajat la Aeroclubul României/ contract de voluntariat/ persoana fizica autorizata (PFA)/relație contractuală prin firme terțe, elevi si sportivi legitimați ai Aeroclubului României, personal auxiliar angajat, alte persoane aflate în zbor ocazional. Preţul total al contractului se poate modifica/ suplimenta in situatia in care numarul de aeronave se va majora sau in situatia in care va fi redus prin disponibilizarea unor aeronave. In momentul in care Achizitorul constata nevoia de modificare a obiectului contractului, prin majorarea sau reducerea numarului de aeronave, va notifica in acest sens Prestatorul, indicand exact aeronavele si valoarea acestora, insotite de coordonate tehnice. Prestatorul va raspunde in termen de 5 zile de la primirea acestei notificari, iar partile vor agrea modificarea obiectului si a pretului contractului prin act aditional. Modificarea obiectului si a pretului contractului prin act aditional se va limita la numarul de aeronave care sunt adaugate sau sunt eliminate, iar pretul contractului se va modifica prin raportare la diferenta de prima de asigurare aferente acestor aeronave. Autoritatea contractanta va răspunde tuturor solicitărilor de clarificări in a 11-a zi înainte de data limita de depunere a ofertelor. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 18 zile.
Interne Kennung: 4266944_2026_PAAPD1629097
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66510000 Versicherungen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Programul cuprinde trei tipuri de asigurare, pentru o perioada de 1 an: I. CASCO toate riscurile pentru un număr de 209 aeronave. II. Răspundere fata de terți pentru operarea cu aeronavele proprii, școală, acrobație și lucru aerian , pentru un număr de 243 aeronave. III. Asigurare personal navigant profesionist angajat la Aeroclubul României/ contract de voluntariat/ persoana fizica autorizata (PFA), personal tehnic angajat la Aeroclubul României / contract de voluntariat/ persoana fizica autorizata (PFA)/relație contractuală prin firme terțe, elevi si sportivi legitimați ai Aeroclubului României, personal auxiliar angajat, alte persoane aflate în zbor ocazional, conform Caietului de sarcini
Interne Kennung: 1
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Contractul va putea fi revizuit/ suplimentat in situatia in care numarul de aeronave se va majora sau in situatia in care va fi redus prin disponibilizarea unor aeronave, conform art. 221, alin (1), f) din Legea 98/2016. Modificarea obiectului si a pretului contractului prin act aditional se va limita la numarul de aeronave care sunt adaugate sau sunt eliminate, iar pretul contractului se va modifica prin raportare la diferenta de prima de asigurare aferente acestor aeronave