2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tildelingsbekendtgørelse af betinget totalrådgiverkontrakt vedrørende Ny administrationsbygning ved Bryggergården
Beschreibung: Nordfyns Kommune bekendtgør ved nærværende bekendtgørelse, at Nordfyns Kommune har indgået betinget totalentreprisekontrakt med Afry ApS.Nærværende betingede totalentreprisekontrakt vedrører projektering og udførelse af en ny administrationsbygning samt ombygning og renovering af udvalgte dele af den eksisterende bygningsmasse på Bryggergården i Otterup. Projektet omfatter etablering af tidssvarende personalefaciliteter til Ældre- og Sundhedsområdet samt borgerrettede sundhedstilbud, herunder sundhedsklinikker. Arbejdet udføres som en del af et samlet anlægsprojekt med fokus på funktionel sammenhæng, tværfagligt samarbejde og synergi mellem nye og eksisterende bygninger.Nærværende betingede totalentreprisekontrakt omfatter følgende hovedkomponenter:2.0 – Projekteringsledelse3.1 – Dispositionsforslag3.2 - Projektforslag4.0 - Myndighedsprojekt5.0 – Udbudsprojekt6.0 - Udførelsesprojekt7.0 – Udførelse (byggeledelse, fagtilsyn, projektopfølgning)8.0 - Aflevering9.0 – Ander ydelser (IKT, Forundersøgelser og planlægning, interessenter og brugere, bæredygtighed, arbejdsmiljø, tilgængelighed, Som udført, bistand ifm. idriftsætning, eftersyn)Der henvises til pkt. 2 og 3 i Totalrådgiverkontrakten samt de herinævnte bilag, herunder særligt Den projektspecifikke ydelsesbeskrivelse samt Projektbeskrivelsen.
Vorherige Bekanntmachung: 320921-2026
Interne Kennung: 42987-0002/lmh
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Ordregiver har ved udbudsbekendtgørelse udbudt en totalrådgiverkontrakt vedrørende projektering og udførelse af en ny administrationsbygning samt ombygning og renovering af udvalgte dele af den eksisterende bygningsmasse på Bryggergården i Otterup.Udbuddet er blevet udbudt som offentligt udbud i henhold til §§ 56-57 i Lovbekendtgørelse 2025-02-03 nr. 116 (Udbudsloven).Tilbudsgiver er blevet vurderet i forhold til deres egnethed. Tilbudsgiver skal derfor ved sin tilbudsafgivelse udfylde Det fælles europæiske udbudsdokument (ESPD) på udbudsportalen. Ordregiver har i udbuddet stillet mindstekrav til Tilbudsgivernes økonomiske/finansielle egnethed samt tekniske/faglige egnethed, jf. udbudsbetingelsernes pkt. 7.2.4.Udbuddet er gennemført betinget af, at det efter gennemførelse af udbudsproceduren for entreprisen viser sig, at projektet kan gennemføres inden for den samlede økonomiske ramme (Rammebeløbet).Ordregiver vil endvidere være berettiget til at stoppe projektet efter hvert faseskift i projekteringsfasen. Endelig Totalrådgiverkontrakt vil således være betinget af, at det efter gennemførelse af udbudsprocedure for entreprisen viser sig, at projektet kan gennemføres inden for den samlede økonomiske ramme (Rammebeløbet). Ordregiver vil endvidere være berettiget til at stoppe projektet efter hvert faseskift i projekteringsfasen. Der stilles krav til indholdet af tilbuddet. Kravene fremgår af udbudsbetingelserne.TILDELINGSKRITERIE: Tildelingskriteriet er det økonomisk mest fordelagtige tilbud med det bedste forhold mellem pris og kvalitet. Kriterierne for udvælgelse af det økonomisk mest fordelagtige tilbud samt deres vægtning er følgende: Organisation og bemanding (vægter 25 %), Proces,- byggeledelse og økonomistyring (vægter 25 %), Pris (vægter 50 %). Der henvises til udbudsbetingelsernes pkt. 9.2. Ordregiver tillader ingen forbehold. Der henvises til udbudsbetingelsernes pkt. 6.7.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45220000 Ingenieur- und Hochbauarbeiten, 71240000 Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie planungsbezogene Leistungen, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen, 71540000 Bauverwaltungsleistungen, 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung, 71621000 Technische Analysen oder Beratung
5. Los
Los: LOT-0000