See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kemin paikallisliikenne 1.6.2026– 31.5.2029 (2029 – 2030 + 2030 – 2031)
Beschreibung: Kemin kaupunki pyysi tarjouksia Meri-Lapin seudullinen kunnallisen joukkoliikenneviranomaisen puolesta Kemin paikallisliikenteen liikennöinnistä. Hankittavana oli Kemin paikallisliikenteen linjojen 2, 2A, 2B, 2C ja 2BC sekä 6 ja 6A liikennöinti bruttokorvaukseen perustuvalla sopimuksella ajalle 1.6.2026– 31.5.2029, minkä jälkeen sopimusta voidaan tilaajan päätöksellä jatkaa enintään kahdella lisävuodella (mallilla 1+1 vuotta ajalle 1.6.2029 – 31.5.2030 ja 1.6.2030 – 31.5.2031). Tilaaja ilmoittaa option käytöstä vähintään kuusi (6) kuukautta ennen kulloisenkin sopimuskauden päättymistä. Liikennöitsijä sitoutuu hoitamaan liikennöinnin tilaajan vahvistamien reittien ja aikataulujen mukaisesti tarjouspyynnön ja sopimuksen ehtojen mukaisesti. Erityistä huomiota on kiinnitettävä asiakaspalveluun ja palvelun laatuun. Hankinnan kuvauksesta tarkemmin liitteessä 1. Hankinnan kuvaus. Reittikuvaukset, aikataulut ja autokierrot on kuvattu tarjouspyynnön liitteissä 1.1-1.6. Liitteessä 2 on kuvattu lippu- ja maksujärjestelmiä koskevat vaatimukset 2026-2029. Tarjoaja sitoutuu tarjouksellaan kaikkiin tarjouspyynnössä ja tarjouspyynnön liitteissä esitettyihin ehtoihin. Hankintayksiköllä on oikeus tehdä lisä-ja muutostöitä ajettaviin linjoihin tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Hankintayksiköllä on oikeus tarkistaa tarjoajan tarjousasiakirjoissa antamat tiedot ennen hankintapäätöksen tekemistä. Mikäli annetut tiedot eivät pidä paikkansa, tarjous hylätään. Hankintayksikkö on huomioinut laadun asettamissaan tarjoajan soveltuvuusvaatimuksissa, hankinnan vähimmäisvaatimuksissa tai hankintasopimuksen erityisehdoissa. Hankinnasta on tavoitteena solmia palvelusopimus tarjouspyynnössä esitetylle ajalle yhden (1) palveluntuottajan kanssa. Hankintaan sovelletaan sopimusehtoina tarjouspyynnön liitteenä 3.1. liikennöintisopimuksen yleiset ehdot -sopimusehtoja ja JYSE 2025 Palvelut sopimusehtoja. Sopimusluonnos on tarjouspyynnön liitteenä 3. Liikennöintisopimusluonnos. Liikennöitsijäksi valitaan yksi (1) halvimman hyväksytyn tarjouksen jättänyt tarjoaja. Valintaperusteena kokonaistaloudellinen edullisuus ottaen huomioon tarjouspyyntöasiakirjoissa esitetyt vertailuperusteet. Vertailuperusteena on hyväksytyistä tarjouksista halvin hinta. Hankinnan arvioidaan ylittävän hankintalain 13 § kynnysarvon.
Interne Kennung: 396/02.08.00/2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinta suoritetaan avointa menettelyä käyttäen. Hankintailmoitus julkaistaan HILMA -palvelussa (www.hankintailmoitukset.fi) ja Tarjouspalvelu.fi -toimittajaportaalissa osoitteessa https://tarjouspalvelu.fi/kemin_kaupunki sekä Euroopan yhteisöjen virallisen lehden täydennysosassa (TED). Hankinnassa noudatetaan lakia vesi- ja energiahuollon, liikenteen ja postipalvelujen alalla toimivien yksiköiden hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista sekä Kemin kaupungin hankintaohjetta. Hankinta suoritetaan avointa menettelyä käyttäen.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60112000 Öffentlicher Verkehr (Straße)
5. Los
Los: LOT-0000