53395-2025 - Ergebnis
Dänemark – Fernnetzdienste – Udbud på levering, vedligeholdelse og support af Managed WAN samt internet trunk forbindelse og DDoS beskyttelse og forbindelse til serviceleverandører
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud på levering, vedligeholdelse og support af Managed WAN samt internet trunk forbindelse og DDoS beskyttelse og forbindelse til serviceleverandører
Beschreibung: Rebild Kommune ønsker med dette udbud at indgå aftale med en leverandør for anskaffelse og efterfølgende drift af kommunens datanetværk, der er en yderst vigtig infrastruktur for fortsat digitalisering. Der udbydes en kontrakt med lang løbetid, hvor der over årene både er plads til at udvide på funktionalitet og ikke mindst på kapacitet. Kontrakten omfatter aftale på leverance og efterfølgende vedligehold og support på •WAN – lukket managed netværk til kommunens lokationer (ca. 75 ). Kommunens nuværende WAN-netværk er baseret på et MPLS managed netværk. Det efter-spurgte WAN-netværk skal understøtte samme arkitektur med minimale ændringer på kommunes netværk •Internet trunk forbindelser til kommunens datacenter •DoS og DDoS beskyttelse på internetforbindelser Leverancen af netværksydelserne skal ske på en måde, som er særdeles pålidelig og robust i forhold til den intensive brug og kommunens fuldstændige afhængighed af datakommunikation. Leverancen er opdelt i Managed WAN og internet trunk kapacitet samt DOS og DDoS beskyttelse på internetforbindelser. Internet trunk kapacitet og forbindelser til serviceleverandører termineres i kommunens datacenter på Rebild Kommunes Rådhus, Hobrovej 110, 9530 Støvring, i samme lokale, men alternativt fremført.
Vorherige Bekanntmachung: 760331-2024
Interne Kennung: 385217
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72720000 Fernnetzdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 32412000 Kommunikationsnetz, 32430000 Fernnetz
5. Los
Los: LOT-0000
Beschreibung: Rebild Kommune ønsker med dette udbud at indgå aftale med en leverandør for anskaffelse og efterfølgende drift af kommunens datanetværk, der er en yderst vigtig infrastruktur for fortsat digitalisering. Der udbydes en kontrakt med lang løbetid, hvor der over årene både er plads til at udvide på funktionalitet og ikke mindst på kapacitet. Kontrakten omfatter aftale på leverance og efterfølgende vedligehold og support på •WAN – lukket managed netværk til kommunens lokationer (ca. 66). Kommunens nuværende WAN-netværk er baseret på et MPLS managed netværk. Det efter-spurgte WAN-netværk skal understøtte samme arkitektur med minimale ændringer på kommunes netværk •Internet trunk forbindelser til kommunens datacenter •DoS og DDoS beskyttelse på internetforbindelser • Forbindelser til serviceleverandører •End-to-end Kryptering (obligatorisk option) •Applikationsblokering (obligatorisk option) •Overvågning af ”Shadow-IT” (obligatorisk option) •Realindsigt I netværks performance (obligatorisk option) Leverancen af netværksydelserne skal ske på en måde, som er særdeles pålidelig og robust i forhold til den intensive brug og kommunens fuldstændige afhængighed af datakommunikation. Leverancen er opdelt i Managed WAN og internet trunk kapacitet samt DOS og DDoS beskyttelse på internetforbindelser., samt obligatoriske optioner på levering af end-to-end kryptering, Overvågning af Shadow-IT, applikationsblokering og løsning til realtid i netværkets performance. Internet trunk kapacitet og forbindelser til serviceleverandører termineres i kommunens datacenter på Rebild Kommunes Rådhus, Hobrovej 110, 9530 Støvring, i samme lokale, men alternativt fremført.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Aftalen kan forlænges i 4 x 12 måneder, således at den maksimale kontraktperiode er 8 år. Forlængelse kan ske af en eller flere omgange med et varsel på 3 måneder inden udløb af den ordinære eller forlængede kontraktperiode.