2. Verfahren
Verfahren
Titel: 0323 SLKS, Nyborg Slot - Udbud af fagentreprise E.1., E.2., E.4
Beschreibung: Dette udbud vedrører arbejder ifm. nyopførelse af en udstillingsbygning og en ringmur, forhøjelse af eksisterende vagttårn samt etablering af ny slotsbro, koblingsbroer og slotsport på Nyborg Slot. Dette udbud omfatter fagentrepriserne E.1.BYG Byggepladsentreprise, E.2.RÅH Råhus og E.4.MUR.B Murerentreprise (Nybyggeri)
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45212353 Bau von Palästen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: E.1.BYG Byggepladsentreprise
Beschreibung: Entreprisen omhandler etablering, drift og afrigning af alle fælles byggepladsforanstaltninger, der vil være nødvendige i forbindelse med arbejdets udførelse, herunder Totaloverdækning. Herudover andre foranstaltninger, byggepladsentreprenøren finder nødvendigt for at kunne fuldføre arbejdet på pladsen, jf. Udbudsmaterialet.
Los: LOT-0003
Titel: E.2.RÅH Råhus
Beschreibung: Entreprisen omfatter i hovedtræk Rydning, Udgravninger, opfyldning, jordarbejder, Afløb i jord, Fundamenter, Betonvægge, -bjælker, -etagedæk og trapper mv., jf. Udbudsmaterialet.
Los: LOT-0004
Titel: E.4.MUR.B Murerentreprise (Nybyggeri)
Beschreibung: Entreprisen omfatter både nye konstruktioner og bearbejdning af eksisterende dele på Slotsholmen. Arbejderne spænder fra sokler og fundament-nære løsninger til opmuring af facader, nicher og særlige detaljer. Herunder Sokler og fundamentnære dele, Udvendige vægge, Konsoller og over-liggere, Indvendige vægge, Gulve, Udførelse af standerskifter og rulleskifter, overliggere og særlige stik, Indarbejdelse af støbte udspyer, koblingsmure og andre murværkselementer, Murværksarbejder ved vagttårn, trapper og terræntilpasninger, Montering af værn og beslag, mv., jf. Udbudsmaterialet.