2. Verfahren
Verfahren
Titel: IR.ZP.271.13.2025 Udzielenie kredytu długoterminowego w kwocie 15 000 000,00 zł. na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu Gminy Grybów oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań
Beschreibung: 1.Przedmiotem zamówienia jest udzielenie kredytu długoterminowego w kwocie 15 000.000,00 zł (piętnaście milionów złotych) na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu Gminy oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań. 2.Celem zamawiającego jest pełna realizacja zaplanowanych w budżecie gminy na 2025 rok zadań własnych gminy oraz spłata kredytów zaciągniętych w latach ubiegłych. Gminie brakuje środków finansowych w łącznej kwocie 15 000 00,00 zł w tym na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu Gminy Grybów w kwocie 13 896 802,85 zł powstałego w związku z realizacją zadań inwestycyjnych w obszarze gospodarki wodno-kanalizacyjnej w Gminie Grybów w 2025 roku oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań w kwocie 1 103 197,15 zł. Jednostka zaciągając kredyt chce osiągnąć cel pełnej realizacji wydatków zaplanowanych w budżecie gminy oraz spłatę rat kredytów. 3.Pozostałe informacje niezbędne do wyliczenia ceny oferty: a)Postawienie kredytu do dyspozycji w jednej transzy w dniu 30.08. 2025 roku (termin ten ustala się tylko do wyliczenia ceny oferty) w kwocie 15 000 000,00 zł. b)Oprocentowanie kredytu będzie miało charakter zmienny i ustalane będzie według średniej stopy WIBOR 3M (do wyliczenia ceny oferty należy przyjąć według notowań na dzień 12 maja 2025 r.) powiększonej o stałą w okresie kredytowania marżę. Średnia stopa WIBOR 3M będzie ustalana jako miesięczna średnia arytmetyczna stóp dziennych obowiązujących w miesiącu poprzedzającym okres, za który naliczane będą odsetki. c)Oprocentowanie kredytu ustalane będzie w ostatnim dniu roboczym każdego miesiąca i będzie ono obowiązywało przez cały okres miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało ono ustalone. d)Odsetki od wykorzystanego kredytu naliczane będą w okresach miesięcznych i pobierane w okresach kwartalnych w ostatnim dniu roboczym miesiąca kończącego kwartał kalendarzowy, za okres za który odsetki te zostały naliczone, przy czym pierwsza spłata raty odsetek nastąpi w dniu 31.01.2026 r. a spłata ostatniej raty odsetek nastąpi w dniu 30 listopada 2030 r. e)Wykorzystanie kredytu postawionego przez Bank do dyspozycji następować będzie w formie przelania kredytu na rachunek wskazany przez Kredytobiorcę, na podstawie dyspozycji Kredytobiorcy złożonych w banku. f)Zamawiający zastrzega sobie prawo do wykorzystania kredytu w niepełnej kwocie w przypadku zaistnienia okoliczności, których nie można było wcześniej przewidzieć bez konsekwencji finansowych ze strony Wykonawcy, z którym zostanie podpisana umowa. g)Planowane terminy spłaty oraz wysokości rat kredytu: - 30.03.2026r. – 750 000 zł, -30.06.2026r. – 750 000 zł, -30.09.2026r. – 750 000 zł,-30.12.2026r. – 750 000 zł,-30.03.2027r. – 750 000 zł,-30.06.2027r. – 750 000 zł, -30.09.2027r. – 750 000 zł, -30.12.2027r. – 750 000 zł,-30.03.2028r. – 750 000 zł,-30.06.2028r. – 750 000 zł, -30.09.2028r. – 750 000 zł,-30.12.2028r. – 750 000 zł, -30.03.2029r. – 750 000 zł, -30.06.2029r. – 750 000 zł, -30.09.2029r. – 750 000 zł,-30.12.2029r. – 750 000 zł,-30.03.2030r. – 750 000 zł,-30.06.2030r. – 750 000 zł, -30.09.2030r. – 750 000 zł,-30.11.2030r. – 750 000 zł, h)Kredyt zostanie udzielony na okres od dnia podpisania umowy do 30.12.2030 roku. i)Zamawiającemu przysługuje prawo wykorzystania kredytu w kwocie niższej niż kwota 15 000 000,00 PLN, bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych kosztów (opłat, prowizji itp.). Kredyt będzie wykorzystywany do 31 grudnia 2025 roku „na żądania” tj. po pisemnej dyspozycji do uruchomienia kredytu na rachunek Gminy. j)Kredyt nie może być obciążony innymi opłatami niż wymienione w SWZ. k)Gmina nie złoży oświadczenia o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 par. 1 pkt.5 k.p.c.. l)Rozliczenia pomiędzy Zamawiającym, a Wykonawcą będą dokonywane w złotych polskich (PLN). m)Zamawiający wyraża zgodę na kontrasygnatę skarbnika na umowie kredytu, wekslu, deklaracji wekslowej. n)Na rachunkach Gminy w bankach nie ciążą zajęcia egzekucyjne. o)Gmina nie posiada zaległych zobowiązań w bankach. p)W Gminie nie był prowadzony program postępowania naprawczego w rozumieniu ustawy z dnia 27.08.2009 r. o finansach publicznych. q)W Gminie nie były prowadzone za pośrednictwem komornika sądowego działania windykacyjne wszczynane na wniosek banków. r)Do naliczania odsetek od kredytu należy przyjąć kalendarz rzeczywisty tj. rok 365/366 dni (rzeczywista liczba dni w miesiącu). s)Zamawiający nie udzielił poręczeń i gwarancji innym podmiotom. t)Zamawiający nie posiada zaległych zobowiązań wobec ZUS lub US. u)Zamawiający nie posiada podmiotów powiązanych kapitałowo z Gminą. v)Zabezpieczenie kredytu stanowić będzie weksel in blanco na warunkach określonych w deklaracji wekslowej. w)Kredytobiorca wyraża zgodę na wprowadzenie do umowy kredytowej klauzuli następującej treści: „W przypadku gdy stawka WIBOR 3M osiągnie poziom poniżej 0 (zera), strony niniejszej umowy zgodnie postanawiają, że do czasu osiągnięcia przez stawkę bazową wartości dodatniej, do wyliczenia stopy procentowej przyjęta zostanie stawka bazowa WIBOR 1M równa 0 (zero) powiększona o marżę Banku”. 4.Zamawiający zastrzega sobie możliwość: a)wcześniejszej spłaty całości lub części kredytu bez ponoszenia dodatkowych prowizji i opłat bez konieczności uzyskiwania zgody banku; b)rezygnacji z części przyznanego kredytu bez ponoszenia dodatkowych prowizji i opłat bez konieczności uzyskiwania zgody banku, c)dokonania przesunięcia terminu spłaty poszczególnych rat kredytowych w całym okresie objętym umową, po uprzednim zawiadomieniu banku o takim zamiarze, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów wynikających ze zmiany harmonogramu spłaty kredytu, d)wydłużenia okresu spłaty kredytu po uprzednim złożeniu stosownego wniosku do banku, pod warunkiem posiadania zdolności do spłaty kredytu w okresie wydłużonego kredytowania. e)aneksowanie umowy po uprzednim złożeniu stosownego wniosku bez ponoszenia dodatkowych prowizji i opłat bez konieczności uzyskiwania zgody banku; (...) pozostałe zapisy w tym zakresie zawarte są w SWZ.
Vorherige Bekanntmachung: 355597-2025
Interne Kennung: IR.ZP.271.13.2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Zamawiający wyznacza termin składania ofert krótszy o 5 dni ponieważ składanie ofert odbywa się w całości przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, w sposób określony w art. 63 ust. 1.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: 1.Przedmiotem zamówienia jest udzielenie kredytu długoterminowego w kwocie 15 000.000,00 zł (piętnaście milionów złotych) na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu Gminy oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Pozostały opis w dokumentach postępowania. I. Warunki udziału w postępowaniu:. 1.O udzielnie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy nie podlegają wykluczeniu na zasadach określonych w Rozdziale VIII SWZ, oraz spełniają określone przez Zamawiającego warunki udziału w postępowaniu. 2.O udzielnie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy spełniają warunki dotyczące: 1)zdolności do występowania w obrocie gospodarczym: Zamawiający nie precyzuje w tym zakresie żadnych wymagań, których spełnienie Wykonawca zobowiązany jest wykazać w sposób szczególny. 2)uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej, o ile wynika to z odrębnych przepisów; Wykonawca spełni warunek, jeżeli wykaże, że posiada uprawnienia do prowadzenia na terenie Polski działalności gospodarczej w zakresie wykonania czynności bankowych obejmujących udzielanie kredytów, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1646 z późn. zm.) a w przypadku określonym w art. 178 ust. 1 ustawy Prawo bankowe inny dokument potwierdzający rozpoczęcie działalności przed dniem wejścia w życie ustawy, o której mowa w art. 193 ustawy Prawo bankowe. 3)sytuacji ekonomicznej lub finansowej Zamawiający nie precyzuje w tym zakresie żadnych wymagań, których spełnienie Wykonawca zobowiązany jest wykazać w sposób szczególny. 4)zdolności technicznej lub zawodowej: Zamawiający nie precyzuje w tym zakresie żadnych wymagań, których spełnienie Wykonawca zobowiązany jest wykazać w sposób szczególny. II. 1. Z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się Wykonawców, w stosunku do których zachodzi którakolwiek z okoliczności wskazanych: 1.1. w art. 108 ust. 1 Pzp, art. 109 ust. 1 pkt 4 Pzp. oraz który spełnia przesłanki wskazane w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. szczegółowe zapisy w dokumentach postępowania.