53546-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Reparatur- und Wartungsdienste – Drift, vedligeholdelse og modernisering af vejbelysning i Allerød Kommune 2026+
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelDrift, vedligeholdelse og modernisering af vejbelysning i Allerød Kommune 2026+
BeschreibungKommunen udbyder kombineret kontrakt af drift, vedligeholdelse og modernisering af vejbelysning i Allerød Kommune. Opgaven omfatter drift og vedligeholdelse af knap 8000 lyspunkter på alle typer veje og stier. Det forventes tillige at omkring 1600 lyspunkter skal udskiftes eller retrofittes pga. udgåede lyskildetyper. På sigt vil der yderligere være en vis renovering/udskiftning af master.Kontrakten udbydes som en tidubestemt tjenesteydelseskontrakt med en indledende uopsigeligelighedsperiode på 4 år, herefter kan kontrakten opsiges med 12 måneders varsel af begge parter.
Interne Kennung272372127
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensOffentligt udbud, jf. udbudslovens §§ 56-57
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45316100 Installation von Beleuchtungsanlagen im Freien, 50230000 Reparatur, Wartung und zugehörige Dienste in Verbindung mit Straßen und anderen Einrichtungen, 50232100 Wartung von Straßenbeleuchtungen
5. Los
LosLOT-0000