2. Verfahren
Verfahren
Titel: Vuosaaren vesihuollon aluesaneeraus, osa I TP 44-26
Beschreibung: Rakennuskohde sijaitsee Vuosaaren kaupunginosassa Helsingissä. Yleissuunnitelmaan perustuva vesihuoltoverkoston rakennussuunnittelu ja rakentaminen (yhteensä 18,8 km) jakautuu seuraavasti: - Pitkäsujuttamalla saneerattavaa vesijohtoa 6,4 km - Pakkosujuttamalla saneerattavaa vesijohtoa 2,7 km - Sukkasujuttamalla saneerattava jätevesiviemäri 6,1 km - Sukkasujuttamalla saneerattavaa hulevesiviemäriä 1,7 km - Kaivamalla tehtävän osuuden pituus yhteensä on noin 1,2 km o Kaivamalla saneerattavaa vesijohtoa 0,83 km o Kaivamalla saneerattavaa jätevesiviemäriä 0,8 km o Kaivamalla saneerattavaa hulevesiviemäriä 0,3 km - 330 kiinteistön tonttijohtoliittymät - Saneerattavia jätevesiviemäreiden tarkastuskaivoja on 158 kpl ja hulevesiviemäreiden tarkastuskaivoja 55 kpl. Hankkeessa rakennetaan lisäksi uusi päävesijohdon virtaamamittausasema ja vanha poistetaan käytöstä. Vesijohtojen saneerausten yhteydessä alueelle rakennetaan uusia palovesiasemia (PVA) ja maanpäällisiä paloposteja (MPP), maanpäällisiä huuhteluposteja (MHP), sekä maanalaisia huuhteluposteja (HP). Nykyiset sammutuskäytössä olevat maanalaiset palopostit poistetaan saneerausten yhteydessä käytöstä. Katso materiaalihankinnoista tarkemmin urakkaohjelmasta, kohta 4.4. Laajuus on esitetty yksityiskohtaisesti suunnitelmissa. Tarjouspyynnön suunnitelmat eivät ole suoraan saatavilla Tarjouspalvelu.fi portaalista niiden sisältämien tilaajalle luottamuksellisten tietojen takia ja siksi suunnitelmat lähetetään vasta NEUVOTTELUUN VALITUILLE ehdokkaille pyydettäessä täytettyä salassapitositoutumista vastaan alustavan tarjouksen tekoa varten.
Interne Kennung: 881/05.050.502.5020/2026
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintamenettelyn ensimmäisessä vaiheessa ehdokkaita pyydetään jättämään osallistumishakemukset neuvottelumenettelyyn. Neuvotteluun valitaan 3 - 5 ehdokasta, ellei soveltuvia ehdokkaita ole vähemmän. Jos ehdokkaita on enemmän kuin mitä päätetään valita neuvottelumenettelyyn tarjoajiksi, valitaan ehdokkaat soveltuvuusjärjestyksen mukaisesti. Ehdokkaan on esitettävä pakollisena 3 referenssikohdetta (ESPD-lomakkeella). Ehdokkaat neuvotteluihin valitaan seuraavassa etusijajärjestyksessä: 1. Ehdokkaan saamat valintapisteet kohdasta A 8 "Hankinnan kohteen kriteerit" -> "A.8. EHDOKKAIDEN PISTEYTETTÄVÄT VALINTAKRITEERIT NEUVOTTELUIHIN". 2. Kahden tai useamman ehdokkaan valintapisteiden ollessa tasan, ratkaisee etusijajärjestyksen kahden suuriman referenssin rahamääräinen keskiarvo siten, että suurin keskimääräinen arvo on tasatilanteessa etusijajärjestyksessä ensimmäisenä. Neuvottelujen perusteella hankintayksikkö varaa oikeuden perustelluista syistä vähentää tarjoajien määrän minimissään kahteen (2). Käytössä on vaiheittainen menettely, jolla käsiteltävien ratkaisujen tai neuvoteltavien tarjousten määrää alennetaan asteittain. Hankintamenettelyn alustava järjestys: 1. Hankintailmoitus (osallistumispyyntö). 2. Ehdokkaan osallistumishakemus (ehdokas täyttää tämän osallistumispyynnön ”Osallistumishakemuksen tiedot” kohdat A. Katso osallistumishakemuksen määräaika tämän ilmoituksen kohdasta "Määräajat".) 3. Valitaan neuvotteluvaiheen ehdokkaat osallistumishakemusten tietojen perusteella. 4. Lähetetään alustava tarjouspyyntö ja salassapitosopimusta vastaan alustavat suunnitelmat sekä muut tarvittavat dokumentit neuvotteluihin valituille ehdokkaille alustavan tarjouksen tekoa varten viikolla 37, 2026 (ilman tilaajan sitoutumista). 5. Ehdokkaiden alustavat tarjoukset tilaajalle 12.10.2026 (ilman tilaajan sitoutumista). 6. Neuvottelut. Hankintayksikkö varaa oikeuden useampaan neuvottelukierrokseen. Alustava aika neuvotteluille on viikko 43, 2026 (ilman tilaajan sitoutumista). 7. Neuvottelujen päättäminen ja LOPULLINEN tarjouspyyntö valituille tarjoajille. Alustavasti viikko 45, 2026 (ilman tilaajan sitoutumista). 8. LOPULLISTEN Tarjousten jättäminen. Alustavasti 7.12.2026 (ilman tilaajan sitoutumista). 9. Hankintapäätös. Alustavasti 18.12.2026 (ilman tilaajan sitoutumista). 10. Hankintasopimuksen allekirjoitus Neuvottelujen perusteella varsinaiseen tarjouspyynnön tiedot täsmentyvät, joten alustava tarjouspyyntö saattaa poiketa lopullisesta tarjouspyynnöstä. Hankintayksikkö varaa oikeuden muuttaa ja täsmentää aikataulua hankintamenettelyn kuluessa. Mikäli neuvottelujen kuluessa selviää, että tarvitaan toinen (tai useampi) neuvottelukerta, voi tilaaja pyytää ehdokkailta myös toiselle kierrokselle alustavat tarjoukset (ns. mukautetut tarjoukset). Suullisesti annetut selvitykset ja ilmoitukset eivät sido hankintayksikköä eivätkä ehdokasta/tarjoajaa. Vähimmäisvaatimuksista ei neuvotella. Neuvottelujen päätarkoituksena on hankinnan kohteen yksityiskohtien täsmentäminen siten, että tilaajan tarpeet tulee huomioitua mahdollisimman hyvin. Neuvottelut käsittävät hankinnan laajuuteen, tekniseen sisältöön ja teknisten ratkaisujen laatutasoon, kaupalliseen sisältöön ja projektin johtamiseen ja -hallintaan liittyviä asioita.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000