2. Verfahren
Verfahren
Titel: Modernizare statii de pompe din spatele digurilor din cadrul SH. Rm. Vâlcea: „SP Topolog de la CHE Babeni, SP Bratia de la CHE Babeni, SP Bistrita de la CHE Babeni, SP Olanu de la CHE Ionesti, SP Oltet de la CHE Ipotesti, SP Poganu de la CHE Strejesti, SP Teslui de la CHE Arcesti, SP Teslui – Farcasele de la CHE Draganesti”
Beschreibung: Obiectul contractului il reprezinta realizarea lucrărilor de „Modernizare stații de pompe din spatele digurilor din cadrul SH. Rm. Valcea: SP Topolog de la CHE Babeni, SP Bratia de la CHE Babeni, SP Bistrita de la CHE Babeni, SP Olanu de la CHE Ionesti, SP Oltet de la CHE Ipotesti, SP Poganu de la CHE Strejesti, SP Teslui de la CHE Arcesti, SP Teslui – Farcasele de la CHE Draganesti”, care includ in principal: - Constructii care tin de modernizarea echipamentelor hidromecanice (gratare, batardou, balustade, etc) - Constructii care tin de modernizarea echipamentelor electrice (fundatie container, grup diesel, cabluri, etc) - Instalatii electrice aferente constructiilor (dulapuri, sistem monitorizare video, antiefracție, etc) - Instalatii hidromecanice (electropompă, conductă de refulare, etc). Staţiile de pompe, din spatele digurilor, care fac parte din obiectivul de investiții pentru care se demarează achiziția au fost puse în funcţiune în jurul anilor ’80, fiind echipate și realizate cu echipamente fabricate după tehnologia de la acea vreme, aceste stații de pompare fiind în funcţiune şi la momentul actual. Stațiile de pompe, din spatele digurilor, au rolul de a evacua apele rezultate din infiltrațiile din lacurile de acumulare, precum și apele pluviale din incinta limitrofă, repunând în același timp o cantitate semnificativă de apă recuperată în circuitul hidroenergetic al amenajarilor din cadrul SH Rm Valcea. De asemenea un rol deosebit de important îl reprezintă diminuarea riscurilor de inundare a gospodăriilor umane și a suprafețelor agricole din proximitate. Pe durata exploatării echipamentelor, din componenţa staţiilor de pompe din spatele digurilor, de la punerea în funcțiune şi până în prezent, au fost consemnate deficienţe de functionare, datorate uzurii morale şi fizice a echipamentelor hidraulice, electrice, mecanice si de automatizare, și constatate degradări accentuate a elementelor de construcții de la aceste stații de pompe. La toate aceste deficiențe, se adaugă și incidentele de la două dintre stațiile de pompare, SP Topolog și SP Bistrița, stații care în urma căderii de precipitații semnificative au fost complet inundate, fapt pentru care atât partea de construcții cât și instalațiile de pompare și cele electrice au suferit deteriorări importante. Având în vedere toate aspectele privind starea tehnică precară, se impune efectuarea unor intervenţii majore, în cadrul unor lucrări de modernizare asupra tuturor echipamentelor hidraulice, electrice, mecanice şi de automatizare din stațiile de pompare din spatele digurilor din cadrul S.H. Rm. Valcea: SP Topolog, SP Bratia, SP Bistrita, SP Olanu, SP Oltet, SP Poganu, SP Teslui, SP Teslui-Farcasele.
Interne Kennung: 13267213/2026/2
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45317100 Elektroinstallationsarbeiten für Pumpanlagen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Conform Caiet de sarcini
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31200000 Elektrizitätsverteilungs- und -schalteinrichtungen, 42122130 Wasserpumpen, 43134100 Tauchpumpen, 71321000 Technische Planungsleistungen für maschinen- und elektrotechnische Gebäudeanlagen, 71323100 Planung von Stromversorgungssystemen