536657-2026 - Auftragsänderung
Rumänien – Überholungs- und Sanierungsarbeiten – Modernizarea și Reabilitarea Energetică a Centrului de Pregătire și Refacere/Recuperare a Capacității de Muncă ”Meridian” – Mamaia”, jud. Constanța (proiectare și execuție lucrări)
Bekanntmachung der Auftragsänderungen
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Modernizarea și Reabilitarea Energetică a Centrului de Pregătire și Refacere/Recuperare a Capacității de Muncă ”Meridian” – Mamaia”, jud. Constanța (proiectare și execuție lucrări)
Beschreibung: Autoritatea contractantă intenționează să încheie un contract ce va avea ca obiect achiziționarea serviciului de elaborare a proiectului tehnic și execuție de lucrări, necesare realizării obiectivului de investiții denumit ”Modernizarea și Reabilitarea Energetică a Centrului de Pregătire și Refacere/Recuperare a Capacității de Muncă ”Meridian” – Mamaia”, jud. Constanța” situat în stațiunea Mamaia, municipiul Constanța, județul Constanța cu finanţare din fondurile Europene aferente Programului Regional Sud - Est, Apel PRSE/2.1/B/1/2023 _Operațiunea B - Sprijinirea eficienței energetice în clădiri publice, inclusiv a celor cu statut de monument istoric. În conformitate cu prevederile art. 2, alin. (2) din Contractul de finanțare nr. 178/02.06.2025, între Agenția pentru Dezvoltare Regională a Regiunii de Dezvoltare Sud- Est (ADR SE) și Ministerul Afacerilor Interne, perioada de implementare a Proiectului aferent realizării obiectivului de investiții denumit „Modernizarea și Reabilitarea Energetică a Centrului de Pregătire și Refacere/Recuperare a Capacității de Muncă ”Meridian” – Mamaia”, jud. Constanța”, este de 24 de luni, calculate de la data semnării Contractului de finanțare. Urmare a celor de mai sus: - durata valabilității contractului privind serviciul de elaborare a proiectului tehnic și execuție de lucări, necesare realizării obiectivului de investiţii „Modernizarea și Reabilitarea Energetică a Centrului de Pregătire și Refacere/Recuperare a Capacității de Muncă ”Meridian” – Mamaia”, jud. Constanța”, cu finanţare din fondurile Europene aferente Programul Regional Sud - Est, Apel PRSE/2.1/B/1/2023 _Operațiunea B – Sprijinirea eficienței energetice în clădiri publice, inclusiv a celor cu statut de monument istoric, este estimat de către Autoritatea contractantă: de la data semnării de către ultima parte a contractului și până la realizarea plății finale, după realizarea recepției finale, durata ce va cuprinde atât perioada de Proiectare, execuție lucrări, perioada de notificare a defectelor/perioada de garanție. - durata de execuție a lucrărilor: de la momentul semnării contractului de proiectare și execuție lucrări către ultima parte, constituirea garanției de execuție a contractului și emiterea „Ordinului Administrativ de Începere a Activităţii de Proiectare” și până la semnarea Procesul - verbal de recepție la terminarea lucrărilor, cu admiterea recepției. În acest caz avem: realizarea activității de proiectare și de execuție a lucrărilor și efectuarea recepției la terminarea lucrărilor cu admiterea recepției, FĂRĂ A SE DEPĂȘI TERMENUL MAXIM DE FINALIZARE A ACTIVITĂȚILOR CARE ESTE 30.04.2027. a) Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 20 zile b) Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in a 12-a zi inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor.
Interne Kennung: 4267060_2025_PAAPD1566326
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45453000 Überholungs- und Sanierungsarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Achiziționarea serviciului de elaborare a proiectului tehnic și execuție de lucrări (proiectare+executie), necesare realizării obiectivului de investiţii ”Modernizarea și Reabilitarea Energetică a Centrului de Pregătire și Refacere/Recuperare a Capacității de Muncă ”Meridian” – Mamaia”, jud. Constanța” Clădirea pentru care se realizează obiectivul de investiții denumit „Modernizarea și Reabilitarea Energetică a Centrului de Pregătire și Refacere/Recuperare a Capacității de Muncă ”Meridian” – Mamaia”, jud. Constanța”, este edificată în anii 1961 – 1963 și este realizată dintr-un corp principal (Centru de refacere și recuperare) și un corp secundar (restaurant, zona de acces și anexele aferente). În conformitate cu Extrasul de Carte funciară pentru informare nr. 51.710/04.04.20222 și a Planului de amplasament și delimitare a imobilului din ianuarie 2020, elaborat de un expert topograf autorizat ;i avizat de OCPI, Corpul principal (Centrului de Pregătire și Refacere/Recuperare a Capacității de Muncă ”Meridian” – Mamaia”, jud. Constanța) are regim de înălțime D + P + 10 E și are suprafața construită de 1026 mp iar suprafața desfășurată de 10.558 mp. Corpul secundar (restaurant, zona de acces și anexele aferente) are regim de înălțime S +P + 1 E iar suprafața construită este de 1600 mp iar suprafața desfășurată este 2.710 mp. În vederea încadrării în clasa de risc seimic și a măsurilor care se impun, Beneficiarul a efectuat expertiza tehnică nr. 192/07.04.2022 pentru corpul principal de clădire denumit Centrului de Pregătire și Refacere/Recuperare a Capacității de Muncă ”Meridian” – Mamaia”, jud. Constanța și nr. 102/martie 2024 pentru corpul secundar de clădire denumit restaurant, documentații elaborate de către S.C. Cores Impex S.R.L. prin expert tehnic ing. Pavelescu Aurelian, atestat M.L.P.A.T. la exigențele A 1, A 2, A 11., acestea fiind încadrate în clasa de risc seismic RsIII. Realizarea investiției preconizate urmărește îndeplinirea standardelor și cerințelor Uniunii Europene, coroborat cu necesitatea mondială de a reduce consumurile de energii convenționale, reducerea consumului de energie și al emisiilor de dioxid de carbon, reducerea cheltuielilor cu utilitățile și implicit protejarea mediului înconjurător, asigurarea spațiilor de lucru și optimizarea condițiilor de muncă pentru personal, asigurarea condițiilor optime de pregătire și de refacere a capacității de muncă a personalului etc. Investiţia trebuie să îndeplinească condiţiile prevăzute în Ghidul Specific privind regulile și Condițiile Aplicabile finanțării din Fondurile Europene aferente Programului Regional Sud - Est, Apel PRSE/2.1/B/1/2023 _Operațiunea B - Sprijinirea eficienței energetice în clădiri publice, inclusiv a celor cu statut de monument istoric. Obiectul contractului ce urmează a fi atribuit prin achiziție publică, conform prevederilor legale în vigoare, constă în îndeplinirea de către Operatorul economic desemnat câștigător, denumit în continuare Ofertant, a următoarelor acțiuni: - ETAPA I - Serviciile privind proiectarea lucrărilor; - ETAPA II – Execuția lucrărilor; - ETAPA III – Etapa de finalizare a obiectivului de investiții și recepția la terminarea lucrărilor; - ETAPA IV – Etapa de garanţie a lucrărilor.
Interne Kennung: 1