536964-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Kraftfahrzeugversicherungen – Acord-cadru de prestări de servicii de asigurare obligatorie auto RCA, pentru autovehiculele din dotarea parcului auto al Curții de Conturi a României
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Acord-cadru de prestări de servicii de asigurare obligatorie auto RCA, pentru autovehiculele din dotarea parcului auto al Curții de Conturi a României
Beschreibung: Obiectul contractului îl constituie achiziționarea serviciilor de asigurare obligatorie auto RCA, pentru autovehiculele din dotarea parcului auto al Curții de Conturi a României conform anexei la caietul de sarcini, prin încheierea unui acord-cadru. Acordul-cadru se încheie pe o perioadă de 24 de luni, iar numărul maxim estimat de polițe RCA care pot fi emise pe întreaga perioadă de executare a acordului-cadru este de 453 polițe. Operatorii economici interesați pot solicita clarificări / informații suplimentare până în a 15-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări în a 11-a zi înainte de data limită stabilită pentru depunerea ofertelor. Se vor respecta prevederile art. 160 din Legea nr. 98/2016 cu modificările și completările ulterioare și ale art. 27 din Anexa la H.G. nr. 395/2016 cu modificările și completările ulterioare.
Interne Kennung: 4265922/20.30.03/1/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66514110 Kraftfahrzeugversicherungen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Obiectul contractului îl constituie achiziționarea serviciilor de asigurare obligatorie auto RCA, pentru autovehiculele din dotarea parcului auto al Curții de Conturi a României conform anexei la caietul de sarcini, prin încheierea unui acord-cadru. Autoritatea contractantă deține un parc auto format din 151 autovehicule, pentru care urmează să achiziționeze servicii de asigurare obligatorie de răspundere civilă auto (RCA). Acordul-cadru se încheie pe o perioadă de 24 de luni, iar numărul maxim estimat de polițe RCA care pot fi emise pe întreaga perioadă de executare a acordului-cadru este de 453 polițe. Numărul maxim estimat de 453 polițe a fost determinat având în vedere posibilitatea încheierii, pe durata acordului-cadru, a mai multor contracte subsecvente pentru parcul auto, respectiv a două contracte subsecvente cu o durată de până la 12 luni fiecare, precum și posibilitatea încheierii unui contract subsecvent în ultima lună de valabilitate a acordului-cadru, în conformitate cu prevederile art. 107 alin. (3) și (4) din Anexa la H.G. nr. 395/2016, durata acestuia putând depăși durata de valabilitate a acordului-cadru. Astfel, cantitatea maximă estimată de 453 polițe reprezintă numărul maxim de polițe RCA ce pot fi emise pentru întregul parc auto de 151 autovehicule, corespunzător unui număr de maximum 3 polițe/autovehicul pe întreaga perioadă de executare a acordului-cadru și a contractelor subsecvente atribuite în baza acestuia. Acordul cadru va avea durata de 24 luni, începând cu data de: 01.01.2027, cu un maxim de 453 polițe atât la nivelul sediului central, cât și la nivelul structurilor teritoriale și va fi încheiat cu maximum 3 operatori economici, clasați pe primele trei locuri, în urma aplicării criteriului de atribuire (prețul cel mai scăzut). Pe durata acordului cadru se estimează încheierea a minim 4 contracte subsecvente. Durata estimată a contractelor subsecvente va fi de minim 6 luni, maxim 12 luni. Atribuirea contractelor subsecvente se va face în funcţie de necesităţile autorității contractante și de fondurile bugetare ce vor fi alocate cu această destinaţie. Contractele subsecvente vor fi atribuite fără reluarea competiţiei în SEAP, operatorului clasat pe primul loc în clasament, în urma aplicării criteriului de atribuire. Vor fi declarate câștigătoare ofertele admisibile aflate pe primele trei locuri în clasamentul realizat, urmare a aplicării criterilului de atribuire.
Interne Kennung: 1