537057-2026 - Ergebnis
Rumänien – Luftverkehr – Acord-cadru 48 luni - Servicii de transport aerian de călători în țară și străinătate
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Acord-cadru 48 luni - Servicii de transport aerian de călători în țară și străinătate
Beschreibung: Autoritatea contractantă va încheia un acord-cadru pentru o perioadă de 48 de luni pentru servicii de transport aerian de călători în țară și în străinătate, cu cel puțin 3(trei) operatori economici (numărul maxim fiind toți ofertanții declarați admiși), atribuind ulterior, prin reluarea competiției între ofertanții semnatari ai acordului-cadru, comenzi ferme (contract subsecvent încheiat în temeiul acordului–cadru) de servicii de transport aerian de călători în țară și în străinătate pentru destinațiile/clasele/durata/condițiile deplasării stabilite în invitația de participare la reluarea competiției. Atribuirea comenzilor ferme de servicii se va realiza cu respectarea condițiilor prevăzute în acordul-cadru, prin reluarea competiției, ori de câte ori va apărea necesitatea organizării unor deplasări în țară sau în străinătate a demnitarilor, salariaților și/sau delegațiile autorității contractante, la clasa economic, business, cu weekend și fără weekend, cu bagaj de cală sau altele, după caz. Frecvența încheierii comenzilor ferme (contractelor subsecvente) este de regulă zilnică/săptămânală/lunară. Obiectul reluării competiției îl reprezintă prețul total al serviciilor de transport aerian solicitate de către autoritatea contractantă, criteriul de atribuire fiind prețul total cel mai scăzut. Termenul limită până la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achiziție publică are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire este de 18 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă stabilește ca termenul limită în care va răspunde tuturor solicitărilor de clarificări sau informații suplimentare este în a 11 a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: STA2023
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60400000 Luftverkehr
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Autoritatea contractantă va încheia un acord-cadru pentru o perioadă de 48 de luni pentru servicii de transport aerian de călători în țară și în străinătate, cu cel puțin 3(trei) operatori economici (numărul maxim fiind toți ofertanții declarați admiși), atribuind ulterior, prin reluarea competiției între ofertanții semnatari ai acordului-cadru, comenzi ferme (ce vor ține locul contractului subsecvent încheiat în temeiul acordului–cadru) de servicii de transport aerian de călători în țară și în străinătate pentru destinațiile/clasele/durata/condițiile deplasării stabilite în invitația de participare la reluarea competiției. Prestarea serviciilor este necesară pentru punerea în aplicare a măsurilor specifice domeniului de activitate al instituției și se va realiza în conformitate cu cerințele caietului de sarcini. Atribuirea comenzilor ferme de servicii se va realiza cu respectarea condițiilor prevăzute în acordul-cadru, prin reluarea competiției, ori de câte ori va apărea necesitatea organizării unor deplasări în țară sau în străinătate a demnitarilor, salariaților și/sau delegațiile autorității contractante, la clasa economic, business, cu weekend și fără weekend, cu bagaj de cală sau altele, după caz. Frecvența încheierii comenzilor ferme (contractelor subsecvente) este de regulă zilnică/săptămânală/lunară. Obiectul reluării competiției îl reprezintă prețul total al serviciilor de transport aerian solicitate de către autoritatea contractantă, criteriul de atribuire fiind prețul total cel mai scăzut. Valoarea maximă estimată a acordului-cadru, pentru o perioadă de 48 de luni, este de 8.500.000 lei fără TVA, fiind calculată pentru o cantitate maximă estimată de 2.000 buc. bilete de avion. Cantitatea minimă estimată a acordului-cadru este de 200 buc. bilete de avion. Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent (comandă fermă) este de 250.000 lei fără TVA, calculată pentru o cantitate de 10 buc. bilete de avion. Cantitatea minimă estimată a unui contract subsecvent (comandă fermă) este de 1 buc. bilet de avion. Cantitățile minime și maxime (implicit valorile) pe care autoritatea contractantă le stabilește inițial în documentația de atribuire și, ulterior, în acordul - cadru, reprezintă estimări ale unor cantități care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord - cadru și nu cantitățile/valorile exacte care vor fi achiziționate, acestea din urmă putând fi mai mici sau egale față de cele estimate, în funcție de necesitățile efective ale autorității contractante și de fondurile disponibile cu această destinație.
Interne Kennung: 1