537211-2026 - Ergebnis
Schweden – Bauarbeiten für Gebäude, die der Freizeitgestaltung, dem Sport, der Kultur, der Unterbringung und Verpflegung dienen – Totalentreprenad Ishallen, Vaxholms Stad
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Totalentreprenad Ishallen, Vaxholms Stad
Beschreibung: Objektet avser en renovering av den befintliga ishallen på campusområdet, Vaxholms stad. Renovering av ishallen omfattar bl.a. rivning av befintlig ispist, sarg, kylanläggning och båssystem samt anläggning av en ny ispist, sarg och ett nytt båssystem, en ny kylanläggning, nytt tak, nya väggar, stomförstärkning, kompletterande isolering av innerväggar samt rivning av en kompletterande byggnad med funktioner som ersätts med en ny tillbyggnation med bl.a. nya omklädningsrum. Vidare skall markarbeten och parkeringar i anslutning till byggnaden utföras. Viktig information Frågor och svar kommer inte besvaras mellan den 23:e december och den 12:e januari. Visning av objekten kommer att kunna göras fram till den 19:e december 2025, och bokning ska göras senast den 12:e december, bokning görs via frågor och svar.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45212000 Bauarbeiten für Gebäude, die der Freizeitgestaltung, dem Sport, der Kultur, der Unterbringung und Verpflegung dienen
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124894:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45210000 Bauleistungen im Hochbau