See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rådgivnings- og udviklingsydelser i relation til efter- og videreuddannelsesaktiviteter
Beschreibung: IFIRS udbyder rammeaftaler på vegne af SEA – Syddansk ErhvervsakademiCVR-nr. 31689791Spangsbjerg Kirkevej 1036700 EsbjergDanmarkUdbuddet vedrører indgåelse af rammeaftale om levering af rådgivnings- og udviklingsydelser i relation til efter- og videreuddannelsesaktiviteter, herunder identifikation af kompetencebehov og udvikling af uddannelsesaktiviteter.Udbuddet er opdelt i delaftaler inden for følgende fagområder:Retail, Turisme og oplevelsesøkonomi, Salg og markedsføring, Ledelse og kommunikation og El-installations branchen. Den anslåede samlede værdi af delaftalerne udgør kr. 40.000.000 ekskl. moms over den samlede løbetid.Den samlede maksimale værdi af alle rammeaftaler for delaftalerne, udgør kr. 52.000.000 ekskl. moms.
Interne Kennung: 91287
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Offentligt udbud
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79400000 Unternehmens- und Managementberatung und zugehörige Dienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79000000 Dienstleistungen für Unternehmen: Recht, Marketing, Consulting, Einstellungen, Druck und Sicherheit, 80000000 Allgemeine und berufliche Bildung, 80500000 Ausbildung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Retail
Beschreibung: Delaftalen omfatter efter- og videreuddannelsesaktiviteter inden for retail, butik, kundeoplevelse og handelsforståelse. Området kan blandt andet omfatte fag og aktiviteter relateret til salgsoptimering, kundeadfærd, butiksdrift, merchandising, service og digital handel.
Interne Kennung: 91287-1
Los: LOT-0002
Titel: Turisme og oplevelsesøkonomi
Beschreibung: Delaftalen omfatter efter- og videreuddannelsesaktiviteter inden for turisme, værtskab, events og oplevelsesøkonomi. Området kan blandt andet omfatte fag og aktiviteter relateret til gæsteoplevelser, destinationsudvikling, service, værtskab, eventudvikling og oplevelsesbaseret forretningsudvikling.
Interne Kennung: 91287-2
Los: LOT-0003
Titel: Salg og markedsføring
Beschreibung: Delaftalen omfatter efter- og videreuddannelsesaktiviteter inden for salg, kommunikation og markedsføring. Området kan blandt andet omfatte fag og aktiviteter relateret til salgspsykologi, forhandling, markedsanalyse, digital markedsføring, branding, kundekommunikation og relationsskabelse.
Interne Kennung: 91287-3
Los: LOT-0004
Titel: Ledelse og kommunikation
Beschreibung: Delaftalen omfatter efter- og videreuddannelsesaktiviteter inden for ledelse, organisation og kommunikation. Området kan blandt andet omfatte fag og aktiviteter relateret til personaleledelse, strategisk ledelse, projektledelse, forandringsledelse, coaching, organisationsudvikling og intern/ekstern kommunikation.
Interne Kennung: 91287-4
Los: LOT-0005
Titel: El-installations-branchen
Beschreibung: Delaftalen omfatter efter- og videreuddannelsesaktiviteter målrettet el-installationsbranchen og beslægtede tekniske fagområder. Området kan blandt andet omfatte fag og aktiviteter relateret til el-teknik, installation, kvalitet, sikkerhed, lovgivning, teknisk dokumentation og bæredygtige tekniske løsninger.
Interne Kennung: 91287-5