See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kodin- ja laitoskoneiden huolto- ja korjauspalvelut
Beschreibung: Hankinnan kohteena on kodin- ja laitoskoneiden huolto- ja korjauspalveluiden tuottaminen tilaajille arkena klo 7-16 välisenä aikana pääsääntöisesti Lappeenrannan alueella, mutta myös muissa Etelä-Karjalan kunnissa. Korjauspalvelu tarkoittaa koneiden toimintakykyyn tai toimintakuntoon liittyviä tilaajan erikseen tilaamia korjaustoimia. Huoltopalvelu tarkoittaa koneiden huoltotoimenpiteitä kuten esim. vuosihuoltoa tai valmistajan suosittamaa ja valmistajan ohjeiden mukaisesti suoritettua määräaikaishuoltoa. Hankinta on jaettu kahteen osa-alueeseen seuraavasti: Osa-alue 1: Kodinkoneiden huolto- ja korjauspalvelu Osa-alue 2: Laitoskoneiden huolto- ja korjauspalvelu Huollettavia ja korjattavia kodinkoneita ovat esimerkiksi jääkaapit, liedet, astian- ja pyykinpesukoneet. Huollettavia ja korjattavia laitoskoneita ovat asuinkerrostalojen, palvelutalojen, sairaaloiden ja laitosten pyykinpesukoneet, kuivausrummut ja -kaapit. Tämän hankinnan piiriin eivät kuulu laitoskeittiökoneiden tai siivouskoneiden huollot ja korjaukset eikä takuun piiriin kuuluvat huollot ja korjaukset. Tilaajilla on käytössään useita kodin- ja laitoskoneiden laitemerkkejä. Tarjoajan tulee ilmoittaa tarjouksessaan mitä kodin- ja laitoskoneiden laitemerkkejä tarjoaja pystyy huoltamaan ja korjaamaan. Sopimuskauden aikana tilaajan kohteita ja korjattavia laitteita voi tulla jonkin verran lisää tai niitä voi poistua käytöstä. Hankinta ei sisällä määräostovelvoitetta vaan tilaaja hankkii huolto- ja korjauspalvelua tarpeensa mukaisesti. Puitejärjestelyyn valitaan enintään kaksi (2) sopimustoimittajaa per osa-alue ellei hyväksyttäviä toimittajia ole vähemmän. Tarjoaja voi jättää tarjouksen yhteen tai useampaan osa-alueeseen. Osatarjouksia osa-alueiden sisällä ei hyväksytä. Valintaperusteena on soveltuvuusvaatimukset ja tarjouspyynnössä asetetut kriteerit täyttävät kokonaistaloudellisesti edullisimmat tarjoukset. Kokonaistaloudellisesti edullisimmat tarjoukset ovat ne, jotka saavat vertailussa eniten yhteenlaskettuja hintapisteitä eli ovat hinnaltaan halvimpia. Tavoitteena on, että varsinainen sopimuskausi alkaa 01.10.2026 ja päättyy 30.9.2028. Lisäksi hankintayksikkö varaa itselleen mahdollisuuden halutessaan jatkaa sopimusta vuosi kerrallaan, kuitenkin enintään kaksi optiovuotta (1+1). Tilaaja tekee mahdollisesta option käyttöönottamisesta erillisen päätöksen ennen sopimuskauden/optiokauden päättymistä.
Interne Kennung: LPR/287/02.08.02/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinta on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankinnasta on julkaistu tarjouspyynnön julkaisemisen yhteydessä ilmoitus Hilma-ilmoituskanavassa. Tarjouksen tekemisestä tai menettelyyn osallistumisesta ei makseta palkkiota. Tarjousasiakirjat ovat saatavilla suomen kielellä. Tarjous laaditaan suomen kielellä. Ehdollisia tarjouksia ei hyväksytä. Tarjouksen on oltava muodoltaan ja sisällöltään tarjouspyynnön mukainen, muussa tapauksessa tarjous voidaan sulkea tarjouskilpailusta pois tarjouspyynnön vastaisena. Tarjousten käsittelyn vaiheet: 1. Tarjoajan soveltuvuuden tarkastaminen 2. Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden tarkastaminen 3. Tarjousten vertailu 4. Hankintapäätöksen tekeminen 5. Hankintasopimuksen tekeminen Vain kolmanteen (3.) vaiheeseen päässeet tarjoukset ovat mukana tarjousten lopullisessa vertailussa. Rinnakkaistarjouksia ei hyväksytä, tarjoaja voi jättää vain yhden tarjouksen. Hankintayksiköllä on oikeus hankintalain mukaisin perustein keskeyttää hankintamenettely sopimusta tekemättä.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 50800000 Diverse Reparatur- und Wartungsdienste
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Kodinkoneiden huolto- ja korjauspalvelut
Beschreibung: Hankinnan kohteena on kodinkoneiden huolto- ja korjauspalveluiden tuottaminen tilaajille arkena klo 7-16 välisenä aikana pääsääntöisesti Lappeenrannan alueella, mutta myös muissa Etelä-Karjalan kunnissa. Huollettavia ja korjattavia kodinkoneita ovat esimerkiksi jääkaapit, liedet, astian- ja pyykinpesukoneet. Korjauspalvelu tarkoittaa koneiden toimintakykyyn tai toimintakuntoon liittyviä tilaajan erikseen tilaamia korjaustoimia. Huoltopalvelu tarkoittaa koneiden huoltotoimenpiteitä kuten esim. vuosihuoltoa tai valmistajan suosittamaa ja valmistajan ohjeiden mukaisesti suoritettua määräaikaishuoltoa. Tämän hankinnan piiriin eivät kuulu laitoskeittiökoneiden tai siivouskoneiden huollot ja korjaukset eikä takuun piiriin kuuluvat huollot ja korjaukset. Osa-alueelle valitaan puitejärjestelyyn enintään kaksi (2) sopimustoimittajaa ellei hyväksyttäviä toimittajia ole vähemmän.
Interne Kennung: 1.-0
Los: LOT-0002
Titel: Laitoskoneiden huolto- ja korjauspalvelut
Beschreibung: Hankinnan kohteena on laitoskoneiden huolto- ja korjauspalveluiden tuottaminen tilaajille arkena klo 7-16 välisenä aikana pääsääntöisesti Lappeenrannan alueella, mutta myös muissa Etelä-Karjalan kunnissa. Huollettavia ja korjattavia laitoskoneita ovat asuinkerrostalojen, palvelutalojen, sairaaloiden ja laitosten pyykinpesukoneet, kuivausrummut ja -kaapit. Korjauspalvelu tarkoittaa koneiden toimintakykyyn tai toimintakuntoon liittyviä tilaajan erikseen tilaamia korjaustoimia. Huoltopalvelu tarkoittaa koneiden huoltotoimenpiteitä kuten esim. vuosihuoltoa tai valmistajan suosittamaa ja valmistajan ohjeiden mukaisesti suoritettua määräaikaishuoltoa. Tämän hankinnan piiriin eivät kuulu laitoskeittiökoneiden tai siivouskoneiden huollot ja korjaukset eikä takuun piiriin kuuluvat huollot ja korjaukset. Osa-alueelle valitaan puitejärjestelyyn enintään kaksi (2) sopimustoimittajaa ellei hyväksyttäviä toimittajia ole vähemmän.
Interne Kennung: 2.-1