537390-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Bauaufsicht – Servicii de supervizare a contractului de proiectare și execuție de lucrări pentru proiectul „Consolidarea și eficientizarea energetică a clădirii corp C16 – Pârscov - Secție Exterioară a Spitalului Județean de Urgență Buzău”, Cod SMIS 318286.
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de supervizare a contractului de proiectare și execuție de lucrări pentru proiectul „Consolidarea și eficientizarea energetică a clădirii corp C16 – Pârscov - Secție Exterioară a Spitalului Județean de Urgență Buzău”, Cod SMIS 318286.
Beschreibung: AC dorește realizarea achiziției publice priv Serviciile de supervizare a Contractului de Lucrări (proiectare și execuție) pentru proiectul „Consolidarea și eficientizarea energetică a clădirii corp C16 – Pârscov - Secție Exterioară a Spitalului Județean de Urgență Buzău”, Cod SMIS 318286. Prin realizarea acestor servicii de supervizare a contractului de Lucrări, AC se asigură că pe toată durata de proiectare și execuție din cadrul proiectului „Consolidare și eficientizare energetică a clădirii corp C16 – Pârscov - Secție Exterioară a Spitalului Județean de Urgență Buzău”, Cod SMIS 318286, Antreprenorul va proiecta și exe toate lucrările, în conf cu obligațiile contractuale, care se raportează la prevederile HG nr. 1/2018 pt aprobarea condiţiilor generale şi specifice pentru anumite categorii de contracte de achiziţie aferente obiectivelor de investiţii finanţate din fonduri publice, Anexa 2 Condiții generale și specifice și acordul contractual pentru contractele de proiectare si execuție de lucrări, în special în ceea ce privește durata, calitatea și costul, urmărind utilizarea corectă a fondurilor disponibile cât și realizarea obiectivelor din Contractul de finanţare încheiat cu ADR SE. Pe perioada de garantie a lucrărilor, se va asigura că se vor remedia toate defecțiunile și neconformitățile la nivelul de calitate dorit. Serviciile solicitate a fi prestate de Supervizor au fost grupate pe 7 categorii de activități, în corelare cu rezultatele care trebuie obținute, astfel: A. Verificarea calității și conformității activității Antreprenorului în cadrul Contractului de Lucrări; B. Verificarea progresului fizic în derularea Contractului de Lucrări și a calității planificării Antreprenorului, C. Organizarea și Administrarea Contractului de Lucrări; D. Gestionarea procesului de realizare a Modificărilor; E. Gestionarea procesului de realizare a Revendicărilor; F. Gestionarea aspectelor financiare ale Contractului de Lucrări; G. Managementul informației în cadrul Contractului de Lucrări. Op economic va îndeplini rolul de Supervizor în sensul Clauzei 1 Definiții lit. bbb) din Condițiile Generale ale contractului de proiectare și exe de lucrări și va asigura, totodată, prin personal de specialitate și funcția de diriginte de șantier solicitată prin Lg 10/1995 priv calitatea în construcții, cu modificările și completările ulterioare, cât și cea de coordonator în materie de securitate și sănătate, conform H.G. nr.300/2006. Activitățile Supervizorului se vor desfășura în șantier, în spațiul asigurat de către Antreprenor, pentru asigurarea unei legături eficiente cu acesta și/sau Beneficiar. Costul utilitătilor pentru spatiul pus la dispozitie, va fi asigurat de către Antreprenor. Având în vedere obiectul Contractului, respectiv servicii de supervizare, Beneficiarul urmărește ca și ”rezultat” emiterea unui document/înscris care să certifice realitatea și conformitatea operațiunilor din cadrul Contractului de Lucrări. Pentru atribuirea Contractului de Lucrări, AC a inițiat achiziția publică pentru care s-a publicat ANUNTUL de participare: [CN1094253] -Data publicare: 08.07.2026, în SEAP, la adresa https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100209632. Valoarea totală estimată a achiziției serviciilor de supervizare a contractului de lucrări pentru proiectul „Consolidarea și eficientizarea energetică a clădirii corp C16 – Pârscov - Secție Exterioară a Spitalului Județean de Urgență Buzău”: 201.645,00 lei fără TVA, valoare la care se va raporta oferta financiară a ofertanților. Număr de zile calendaristice până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: până în a 20-a zi înainte de termenul limită de depunere oferte. Termenul în care se va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări/ informațiilor suplimentare este în a 11-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 00000
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71520000 Bauaufsicht
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Autoritatea contractantă dorește realizarea achiziției publice privind Serviciile de supervizare a contractului de proiectare și execuție de lucrări pentru proiectul „Consolidarea și eficientizarea energetică a clădirii corp C16 – Pârscov - Secție Exterioară a Spitalului Județean de Urgență Buzău”, Cod SMIS 318286. Documentatia de atribuire a fost raportata la prevederile Hotărârii Guvernului nr.1 /2018, pentru aprobarea condiţiilor generale şi specifice pentru anumite categorii de contracte de achiziţie aferente obiectivelor de investiţii finanţate din fonduri publice, Anexa 2 Condiții generale și specifice și acordul contractual pentru contractele de proiectare si execuție de lucrări, care presupune achiziția serviciilor de supervizare. Serviciile solicitate a fi prestate de Supervizor au fost grupate pe 7 categorii de activități, în corelare cu rezultatele care trebuie obținute, astfel: A. Verificarea calității și conformității activității Antreprenorului în cadrul Contractului LUCRARI; B. Verificarea progresului fizic în derularea Contractului de proiectare și execuție de lucrări și a calității planificării Antreprenorului, C. Organizarea și Administrarea Contractului de Lucrarii; D. Gestionarea procesului de realizare a Modificărilor; E. Gestionarea procesului de realizare a Revendicărilor; F. Gestionarea aspectelor financiare ale Contractului de proiectare și execuție de lucrări; G. Managementul informației în cadrul Contractului de proiectare și execuție de lucrări. Activitățile Supervizorului se vor desfășura în șantier, in spatiul asigurat de catre Antreprenor, pentru asigurarea unei legături eficiente cu acesta si/sau Beneficiar. Costul utilitatilor pentru spatiul pus la dispozitie, va fi asigurat de catre Antreprenor. Prin achiziționarea serviciilor de supervizare a contractului Contractului de Lucrări, Autoritatea Contractantă se asigură ca pe toată durata de proiectare și execuție, Antreprenorul va proiecta și executa toate lucrările, in conformitate cu obligațiile contractuale, în special in ceea ce privește durata, calitatea si costul, urmărind utilizare corecta a fondurilor disponibile cat si realizarea obiectivelor din Contractul de finanţare încheiat cu ADR SE. Pe perioada de garantie a lucrărilor, se va asigura ca se vor remedia toate defectiunile si neconformitatile la nivelul de calitate dorit. Clădirea corp C16, ce urmează a fi consolidată și eficientizată energetic, este construită pe un teren cu o suprafață de 8.180 mp, liber de sarcini, amplasat în intravilanul localității Pârscov, pe str. Principală nr. 33, județul Buzău, accesul facându-se din drumul județean DJ 203L.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71317000 Beratung im Bereich Gefahrenschutz und -kontrolle
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Autoritatea contractantă își rezervă dreptul de a aplica procedura de negociere fără publicare prealabilă a unui anunț de participare, în condițiile art.104 alin. (8) din Legea nr.98/2016, ulterior derulării prezentei achiziții, pentru achiziția serviciilor de supervizare privind proiectele: I. Titlu proiect: „Consolidare şi eficientizare energetică a clădirii Corp C1 – Serviciul de Ambulanţă Judeţean Buzău”– inclusiv extindere etaj 2 retras şi lucrări conexe, Str. General Grigore Baștan 5, Buzău. – în care Valoarea estimată a contractului de lucrări este de 10.713.459,68 lei fara TVA, cu o Durata de executie a Lucrărilor de 25 de luni; - iar Valoarea estimată a contractului de servicii de supervizare este de 346.000 lei fără TVA. La o viitoarea procedură de atribuire pentru achiziția serviciilor de supervizare a contractului de lucrări pentru „Consolidare şi eficientizare energetică a clădirii Corp C1 – Serviciul de Ambulanţă Judeţean Buzău”– inclusiv extindere etaj 2 retras şi lucrări conexe, se va utiliza aceeași modalitate de prestare a serviciilor, numărul de personal indicat în cadrul prezentului obiectiv de investiții, cât și alt tip și număr de personal care va face obiectul negocierii. II. Titlu proiect: „Consolidarea și eficientizarea energetică a clădirilor corp C1 și C14 – Spitalul Județean de Urgență Buzău” – Municipiul Buzău, Bulevardul Stadionului nr. 7, Județul Buzău. - Investiția va face obiectul finanțării prin Programul național de investiții pentru consolidarea spitalelor ”Mihail Cantacuzino”, iar Valoarea obiectivului de investiții, stabilită conform O.M.D.L.P.A. nr. 1302/2023, este de 183.040.000 lei fara TVA, inclusiv marja de buget, cu o Durată de execuție a Lucrărilor de 23 de luni; - iar Valoarea estimată a contractului de servicii de supervizare este de 3.160.000 lei fără TVA. La o viitoarea procedură de atribuire pentru achiziția serviciilor de supervizare a contractului de lucrări pentru : „Consolidarea și eficientizarea energetică a clădirilor corp C1 și C14 – Spitalul Județean de Urgență Buzău” – municipiul Buzău, Bulevardul Stadionului nr. 7, Județul Buzău, se va utiliza aceeași modalitate de prestare a serviciilor, numărul de personal indicat în cadrul prezentului obiectiv de investiții, cât și alt tip și număr de personal care va face obiectul negocierii.