See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: ”Execuție lucrări” pentru obiectivul de investiții „Renovare energetică moderată a clădirii Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad” – Etapa I
Beschreibung: Proiectul propus prevede renovarea energetică moderată a corpurilor de clădire C6 și C7 situate în Arad, Piața Mihai Viteazu nr. 5-8, cu un nivel de înălțime D+P și respectiv D+P+1E, însumând o suprafață construită desfășurată de 5.779 mp. Clădirile, construite în 1836, prezintă o serie de infiltrații la nivelul subsolului, din cauza lipsei hidroizolației la partea exterioară a fundației. S-a identificat starea avansată de degradare a coloanelor instalațiilor termice, alimentare cu apă și canalizare. La nivelul fundației nu există un inel perimetral de captare și evacuare a apelor pluviale. La nivelul șarpantei, clădirea prezintă degradări ale învelitorii și dispozitivelor de preluare a apelor pluviale (jgheaburi și burlane). Este necesară și o verificare a structurii de rezistență a acoperișului și identificarea, dacă este cazul, a elementelor structurale din lemn ce necesită a fi înlocuite. După admiterea Recepției la terminarea Lucrărilor, acest obiectiv de investiție va fi predat către utilizatorul final: Spitalul Clinic Județean de Urgență Arad. Principalele obiective care se vor realiza ca urmare a implementării investiției sunt: reabilitare termică a elementelor de anvelopă a clădirilor; reabilitare termică a sistemului de încălzire/a sistemului de furnizare a apei calde de consum; instalarea unor sisteme alternative de producere a energiei electrice și/sau termice pentru consum propriu; utilizarea surselor regenerabile de energie; reabilitare/ modernizare a instalațiilor de iluminat în clădiri; sisteme de management energetic integrat pentru clădiri; echiparea clădirilor cu stații de încărcare pentru mașini electrice, conform prevederilor Legii nr. 372/2005 privind performanța energetică a clădirilor, republicată; recompartimentări interioare în vederea organizării optime a fluxurilor și circuitelor medicale; amenajarea de grupuri sanitare la nivelul fiecărui salon și la nivelul secțiilor; implementarea sistemului voce-date și apel soră pentru saloane; înlocuirea covorului PVC în totalitate; înlocuirea tâmplăriei (ferestre, uși); asigurarea sistemelor de evacuare a apei reziduale și a apei pluviale; asigurarea rezervei de apă potabilă pentru corpul de clădire C7 și pentru întreg ansamblul de clădiri înlocuirea/modernizarea instalației de iluminat artificial. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016,cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de maxim 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor, iar termenul limită în care autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare este în a 12-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor conf. Art. 161 din Lg 98/2016. •Autoritatea Contractantă îsi rezervă dreptul de a efectua modificări ale contractului conf. prevederilor art. 221 din Lg.98/2016, cu modificările și completările ulterioare.
Interne Kennung: 3519941_2023_PAAPD1449326
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Proiectul propus prevede renovarea energetică moderată a corpurilor de clădire C6 și C7 situate în Arad, Piața Mihai Viteazu nr. 5-8, cu un nivel de înălțime D+P și respectiv D+P+1E, însumând o suprafață construită desfășurată de 5.779 mp. Clădirile, construite în 1836, prezintă o serie de infiltrații la nivelul subsolului, din cauza lipsei hidroizolației la partea exterioară a fundației. S-a identificat starea avansată de degradare a coloanelor instalațiilor termice, alimentare cu apă și canalizare. La nivelul fundației nu există un inel perimetral de captare și evacuare a apelor pluviale. La nivelul șarpantei, clădirea prezintă degradări ale învelitorii și dispozitivelor de preluare a apelor pluviale (jgheaburi și burlane). Este necesară și o verificare a structurii de rezistență a acoperișului și identificarea, dacă este cazul, a elementelor structurale din lemn ce necesită a fi înlocuite. În cadrul acestui scenariu se vor realiza și lucrări de compartimentare sau recompartimentare, funcție de situație, inclusiv recompartimentarea și înălțarea subsolului prin modificarea cotei pardoselii existente în scopul organizării zonei de vestiare pentru angajați si pacienți, în corelare cu fluxurile medicale necesare. Se vor crea grupuri sanitare la nivelul fiecărui salon, precum și la nivelul secțiilor - pentru vizitatori, cu acces și utilizare facilă, inclusiv pentru persoanele cu dizabilități. În scopul implementării tuturor nevoilor, se vor reabilita toate instalațiile interioare: electrice, sanitare și termice. Totodată se vor realiza proiecte distincte pentru instalațiile de avertizare și semnalizare la incendiu, precum și pentru instalațiile de stingere cu hidranți, conform normative și reglementări specifice, se vor prevedea inclusiv sursele de energie pentru consumatorii vitali — grup electrogen. Se va analiza necesarul privind rezerva de apă potabilă necesară pentru întreg amplasamentul, nu doar pentru cele două corpuri de clădire, se va ține cont și de o rezervă, ca volum de apă, pentru dezvoltările viitoare. Ținând cont de specificul obiectivului, se va analiza tratarea eficientă a apelor reziduale pentru toate corpurile de clădire existente pe amplasament. În realizarea calculului pentru Stația de Epurare conform norme specifice NTPA-002, se va ține cont de capacitatea necesară pentru corpurile funcționale de pe amplasament, precum și de o rezervă privind capacitatea de dezvoltare. Se vor considera tratate local, în fiecare obiectiv din incinta, apele uzate cu sedimente, apele uzate radioactive sau suspect radioactive, apele uzate de la secțiile de boli infecțioase și cele cu agenți patogeni. Se va analiza foarte riguros starea fizică a acoperișului, a burlanelor și se vor propune soluții de remediere sau reabilitare totală, funcție de rezultatul studiilor efectuate. Se va analiza posibilitatea înlocuirii soluției de alimentare cu energie termică existentă cu soluții alternative tip pompe de căldură, sau alte soluții similare. Din punct de vedere arhitectural, se va analiza reabilitarea fațadelor, înlocuirea tâmplăriei: uși și ferestre. Pentru înlocuirea ușilor se va ține cont de gabaritul necesar pentru manevrarea paturilor de spitalizare. În fundamentarea soluțiilor se va ține cont de încadrarea corpului C7 — monument istoric. După admiterea Recepției la terminarea Lucrărilor, acest obiectiv de investiție va fi predat către utilizatorul final: Spitalul Clinic Județean de Urgență Arad. Corpurile de clădire aferente amplasamentului Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad, din Piața Mihai Viteazul, nr. 5-8, asupra cărora se va interveni prin proiectul ”Renovare energetică moderată a clădirii Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad”, respectiv C6 și C7, au funcțiunea de spațiu administrativ (C6) și spații medicale (C7) însumând o suprafață construită desfășurată de 5.779 mp. Corp C6 Regim de înălțime D+P Suprafața construită la sol = 188 mp Suprafața construită desfășurată = 376mp Corp C7 Regim de înălțime D+P+1E Suprafața construită la sol 1.801mp; Suprafața construită desfășurată 5.403mp Principalele obiective care se vor realiza ca urmare a implementării investiției sunt: reabilitare termică a elementelor de anvelopă a clădirilor; reabilitare termică a sistemului de încălzire/a sistemului de furnizare a apei calde de consum; instalarea unor sisteme alternative de producere a energiei electrice și/sau termice pentru consum propriu; utilizarea surselor regenerabile de energie; reabilitare/ modernizare a instalațiilor de iluminat în clădiri; sisteme de management energetic integrat pentru clădiri; echiparea clădirilor cu stații de încărcare pentru mașini electrice, conform prevederilor Legii nr. 372/2005 privind performanța energetică a clădirilor, republicată; recompartimentări interioare în vederea organizării optime a fluxurilor și circuitelor medicale; amenajarea de grupuri sanitare la nivelul fiecărui salon și la nivelul secțiilor; implementarea sistemului voce-date și apel soră pentru saloane; înlocuirea covorului PVC în totalitate; înlocuirea tâmplăriei (ferestre, uși); asigurarea sistemelor de evacuare a apei reziduale și a apei pluviale; asigurarea rezervei de apă potabilă pentru corpul de clădire C7 și pentru întreg ansamblul de clădiri înlocuirea/modernizarea instalației de iluminat artificial.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45111200 Baureifmachung und Abräumung, 45111214 Abräumen nach Sprengungen, 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 71247000 Beaufsichtigung der Bauarbeiten