See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: A24 – Genudbud af almindelig rutekørsel
Beschreibung: Udbud af almindelig rutekørsel svarende til ca. 580.000 køreplantimer pr. år og 159 driftsbusser. Kørslen udbydes i 9 udbudsenheder. Der vil blive indgået kontrakter med forventet driftsstart i perioden fra februar 2026 til august 2027.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Movia forbeholder sig retten til at tildele kontrakter, der kombinerer de delkontrakter, der nævnes i udbudsbetingelsernes punkt 11.3. En tilbudsgiver, der på et hvilket som helst tidspunkt under udbuddet er eller bliver omfattet af en af udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 134 a-136 og § 137, stk. 1, nr. 1, 2 og 4, vil blive udelukket fra udbuddet, medmindre den pågældende inden for en af ordregiver fastsat rimelig frist fremlægger dokumentation, der viser tilbudsgiverens pålidelighed, jf. udbudslovens § 138. Adgangen til self-cleaning i udbudslovens § 138 gælder ikke for ansøgere omfattet af udelukkelsesgrunden i udbudslovens § 134 a. Forinden ordregiver kan meddele tildelingsbeslutning, skal ordregiver indhente endelig dokumentation for rigtigheden af den vindende tilbudsgivers oplysninger i ESPD. Denne dokumentation vil for danske tilbudsgivere bestå af serviceattest (udstedt ikke tidligere end 6 måneder for tilbudsfristen) og det seneste årsregnskab eller de seneste tre årsregnskaber. For udenlandske tilbudsgivere præsteres tilsvarende dokumentation. Såfremt tilbudsgiver som følge af årsager, der ikke kan tilregnes denne, ikke kan fremlægge dokumentationen, kan tilbudsgiver dokumentere sin økonomiske egnethed på anden måde, som ordregiver skønner passende, jf. udbudslovens § 154, stk. 2
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Udbudsenhed 1
Beschreibung: Almindelig rutekørsel. Kørslen finder på udbudstidspunktet sted på linje 311, 312, 314, 310R og 320R.
Interne Kennung: Udbudsenhed 1
Los: LOT-0002
Titel: Udbudsenhed 2
Beschreibung: Almindelig rutekørsel. Kørslen finder på udbudstidspunktet sted på linje 330R, 353, 365R, 375R, 354, 370R, 374, 390R
Interne Kennung: Udbudsenhed 2
Los: LOT-0003
Titel: Udbudsenhed 3
Beschreibung: Almindelig rutekørsel. Kørslen finder på udbudstidspunktet sted på linje 321, 322, 323, 325, 326, 327.
Interne Kennung: Udbudsenhed 3
Los: LOT-0004
Titel: Udbudsenhed 4
Beschreibung: Almindelig rutekørsel. Kørslen finder på udbudstidspunktet sted på linje 40E og 400S
Interne Kennung: Udbudsenhed 4
Los: LOT-0005
Titel: Udbudsenhed 5
Beschreibung: Almindelig rutekørsel. Kørslen finder på udbudstidspunktet sted på linje 179, 182, 183, 191, 193, 196, 197, 198, 388.
Interne Kennung: Udbudsenhed 5
Los: LOT-0006
Titel: Udbudsenhed 6
Beschreibung: Almindelig rutekørsel. Kørslen finder på udbudstidspunktet sted på linje 143, 144, 151, 152, 165, 168, 158, 163, 217.
Interne Kennung: Udbudsenhed 6
Los: LOT-0007
Titel: Udbudsenhed 7
Beschreibung: Almindelig rutekørsel. Kørslen finder på udbudstidspunktet sted på linje 465, 466, 468.
Interne Kennung: Udbudsenhed 7
Los: LOT-0008
Titel: Udbudsenhed 8
Beschreibung: Almindelig rutekørsel. Kørslen finder på udbudstidspunktet sted på linje 240, 260R, 460R, 470R, 608, 670, 480R, 680.
Interne Kennung: Udbudsenhed 8
Los: LOT-0009
Titel: Udbudsenhed 9
Beschreibung: Almindelig rutekørsel. Kørslen finder på udbudstidspunktet sted på linje 563, 571, 572, 573.
Interne Kennung: Udbudsenhed 9