2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udzielenie kredytu długoterminowego w wysokości 12 500 000,00 zł dla Gminy Tarnów na pokrycie deficytu oraz rozchodów budżetu gminy na 2026 rok
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest: „Udzielenie kredytu długoterminowego w wysokości 12 500 000,00 zł dla Gminy Tarnów na pokrycie deficytu oraz rozchodów budżetu gminy na 2026 rok” na następujących warunkach: Kredyt zostanie pobrany w transzach, których wysokość zostanie zgłoszona przez kredytobiorcę w pisemnej dyspozycji do uruchomienia transzy kredytu tzw. „na żądanie” , przy czym ostatnia transza wpłynie na rachunek bankowy nie później niż 31.12.2026 r.
Interne Kennung: IR.271.14.2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: 1. O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy: - nie podlegają wykluczeniu, - spełniają warunki udziału w postępowaniu dotyczące: A) zdolności do występowania w obrocie gospodarczym, (związane z posiadaniem przez Wykonawcę odpowiedniego wpisu do rejestru zawodowego lub handlowego w kraju, w którym ma siedzibę lub miejsce zamieszkania) : Zamawiający nie stawia warunku w powyższym zakresie. B) uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej, o ile wynika to z odrębnych przepisów, (związane z udowodnieniem posiadania odpowiedniego zezwolenia, licencji, koncesji lub wpisu do działalności regulowanej, posiadania statusu członka danej organizacji itp.). Wykonawca spełni warunek jeżeli wykaże, że posiada : - aktualne zezwolenie na prowadzenie działalności bankowej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, a także na realizację usług objętych przedmiotem zamówienia, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (tj. Dz. U. z 2026 r., poz. 38 ze zm.) lub inny dokument równoważny potwierdzający prawo do prowadzenia na terenie Polski działalności bankowej w zakresie udzielania kredytów (w przypadku określonym w art. 178 ust. 1 ustawy Prawo Bankowe), a w przypadku banków państwowych pisemne oświadczenie, ze bank prowadzi działalność na podstawie stosownego rozporządzenia Rady Ministrów z podaniem rocznika, numeru i pozycji właściwego Dziennika Ustaw. C) sytuacji ekonomicznej lub finansowej: Zamawiający nie stawia warunku w powyższym zakresie. D) zdolności technicznej lub zawodowej, (dotyczące niezbędnego wykształcenia, kwalifika-cji zawodowych, doświadczenia, potencjału technicznego) : Zamawiający nie stawia warunku w powyższym zakresie. 2. W przypadku Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, każdy warunek dotyczący zdolności technicznej lub zawodowej musi spełnić w całości przynajmniej jeden z Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66113000 Kreditgewährung
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest Udzielenie kredytu długoterminowego w wysokości 12 500 000,00 zł dla Gminy Tarnów na pokrycie deficytu oraz rozchodów budżetu gminy na 2026 rok na następujących warunkach: 1) Kredyt zostanie pobrany w transzach, których wysokość zostanie zgłoszona przez kredytobiorcę w pisemnej dyspozycji do uruchomienia transzy kredytu tzw. „na żądanie” , przy czym ostatnia transza wpłynie na rachunek bankowy nie później niż 31.12.2026 r. 2) Spłata kredytu w latach i kwotach: a) 2027 rok - 800 000,00 zł b) 2028 rok - 1 300 000,00 zł c) 2029 rok - 1 300 000,00 zł d) 2030 rok - 1 300 000,00 zł e) 2031 rok - 1 300 000,00 zł f) 2032 rok - 1 300 000,00 zł g) 2033 rok - 1 300 000,00 zł h) 2034 rok - 1 300 000,00 zł i) 2035 rok - 1 300 000,00 zł j) 2036 rok - 1 300 000,00 zł 3) Wysokość rocznych spłat kapitału może ulec zmianie w zależności od faktycznego wykorzystania kredytu i zostanie ustalona po 31.12.2026 r. (tj. po ostatecznym terminie uruchomienia kredytu). W przypadku niewykorzystania w całości przyznanego kredytu, obniżenie rat nastąpi proporcjonalnie do wysokości kredytu. 4) Spłata kredytu nastąpi w ratach dwumiesięcznych, płatnych na ostatni dzień roboczy każdego miesiąca, począwszy od 26.02.2027 r. Raty będą spłacane w poszczególnych latach miesiąca lutego, kwietnia, czerwca, sierpnia, października i grudnia. Za spłatę kredytu lub ich rat przyjmuje się dzień wpływu należności na rachunek kredytowy. 5) Spłata odsetek następować będzie w następujących terminach : a) odsetki od kredytu za rok 2026 będą płatne jednorazowo w dniu 31.12.2026 r. b) odsetki za lata 2027 – 2036 – w terminach spłaty rat kapitałowych na podstawie pisemnych informacji o wysokości należnych kwot, przekazywanych przez wykonawcę bez obciążeń kosztami Zamawiającego na 7 dni przed terminem płatności. 6) Oprocentowanie będzie ustalone w oparciu o stawkę bazową - WIBOR 1M, według notowania na ostatni dzień roboczy poprzedniego miesiąca kalendarzowego, za który naliczone będą odsetki (w zaokrągleniu do dwóch miejsc po przecinku), powiększone o marżę banku. W przypadku likwidacji stawki WIBOR 1M zostanie ona, za porozumieniem stron zamieniona na stawkę, która zastąpi stawkę WIBOR 1M albo stawkę najbardziej zbliżoną wielkością i charakterem do stawki WIBOR 1M bez kosztów obciążających Zamawiającego. W przypadku gdy stawka bazowa WIBOR 1M będzie ujemna, to do czasu osiągnięcia przez nią wartości dodatnich, przyjmuje się do wyliczenia odsetek stawkę bazowa równą 0,00. 7) Stała marża banku (określona w załączniku nr 1a do SWZ), nie podlega zmianie przez cały okres wykonania zamówienia. 8) Inne opłaty i prowizja banku nie wystąpią. Kredyt nie będzie obciążony innymi opłatami niż wymienione w niniejszej specyfikacji warunków zamówienia. 9) Uruchomienie kredytu nastąpi bez prowizji i opłat. 10) Zabezpieczenie kredytu – weksel „in blanco”. 11) Zamawiający zastrzega sobie możliwość wykorzystania części kredytu postawionego do jego dyspozycji. 12) Zamawiający zastrzega sobie możliwość wcześniejszej spłaty kredytu bez dodatkowych opłat i prowizji. 13) Wszelkie rozliczenia pomiędzy Zamawiającym a Wykonawcą będą prowadzone w walucie polskiej (PLN). 14) Zamawiający wyraża zgodę na kontrasygnatę Skarbnika na umowie kredytu, wekslu, deklaracji wekslowej. 15) Informacje dodatkowe: a) na rachunkach Gminy w bankach nie ciążą zajęcia egzekucyjne. b) Gmina nie posiada zaległych zobowiązań w bankach. c) w Gminie nie był prowadzony program postępowania naprawczego w rozumieniu ustawy z dnia 27.08.2009 r .o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz.1483 ze zm. ) d) sprawozdania budżetowe, uchwały i zarządzenia zmieniające budżet Gminy Tarnów oraz opinie dostępne są na stronie https://bip.malopolska.pl/ugt