See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Laitoshuoltopalvelut Lesti- ja Perhonjokilaaksoon
Beschreibung: Keski-Pohjanmaan hyvinvointialue pyytää tarjousta laitoshuoltopalveluista Lestijoki- ja Perhonjokilaaksoon. Hankinta on jaettu viiteen osa-alueeseen: Osa 1: Kannuksen terveyskeskus, Lopotinkatu 2, 69100 Kannus Osa 2: Toholammin Soite-piste ja palvelukeskus Männistö, Sairaalantie 2, 69300 Toholampi Osa 3: Tunkkarin terveyskeskus, Mäntöläntie 2, 69700 Veteli Osa 4: Kannelma, Kauppisentie 10, 69510 Halsua Osa 5: Perhon kohteet Kaikki osa-alueet sisältävät siivouspalvelua. Osa-alueet neljä (4) ja viisi (5) sisältävät lisäksi pyykkihuoltopalvelua. Osa-alueet muodostuvat toiminnallisista yksiköistä, joita koskevissa yksikkökorteissa on määritelty huonetiloittain vaadittava tilan laatuluokka, perussiivoustehtävät sekä oheistyöt. Laatuluokkia (A – E) koskevat määrittelyt on esitetty liitteessä "Siivouksen puhtauslaatuluokat". Kustannusten jakautuminen tilaajan ja tuottajan kesken on kuvattu vastuunjakotaulukossa, joka löytyy yksikkökorteista. Siivottavana on n. 14 400 m2, 5 x vko. Perussiivous tehdään kerran vuodessa ylläpitosiivoustyön yhteydessä tai sulkujen aikana. Palvelun sisältö ja yksiköt osa-alueittain on määritelty tarkemmin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä. Kuhunkin osa-alueeseen valitaan yksi palveluntuottaja. Tarjoaja voi jättää tarjouksen yhdestä tai useammasta osa-alueesta. Sopimuksen arvioitu alkamisajankohta on 1.1.2027 ja sopimuksen kesto on neljä (4) vuotta ja lisäksi mahdollisuus 1+1 vuoden optioon. Palvelut tuotetaan tällä hetkellä hyvinvointialueen omana työnä. Toiminnan on tarkoitus jatkua kilpailutuksen jälkeen samanlaisena. Tämän vuoksi kilpailutusta koskee liikkeen luovutusvelvollisuus (työsopimuslaki 1:10). Osana hankintaa palveluntuottaja sitoutuu ottamaan vastaan osa-alueella Soiten palveluksessa työskentelevät laitoshuoltajat. Kunkin osa-alueen laitoshuoltajien määrä on ilmoitettu osa-alueen kuvauksessa. Tarjoajilta edellytetään tutustumista tarjoamiensa osa-alueiden kohteisiin. Mikäli tarjoaja ei osallistu tarjoamiensa osa-alueiden tutustumistilaisuuksiin, tarjousta ei oteta huomioon. Tarkemmat tiedot tutustumispäivien ajankohdista ja ilmoittautumisesta löytyvät liitteeltä "Tutustumistilaisuudet". HANKINTA-ASIAKIRJOJEN SAANTIA ON RAJOITETTU Hankinta-asiakirjat sisältävät JulkL 24 § 1 mom. 17 ja 23 kohtien perusteella salassa pidettäviä tietoja. Salassa pidettävät tiedot on kerätty liitteelle "Siirtyvien työntekijöiden tiedot", joka toimitetaan hankintalain 69 § 3 mom. perusteella turvasähköpostitse salassapitositoumusta vastaan. Asiakirjapyyntö ja allekirjoitetut salassapitositoumukset (tarjouspyynnön liitteet "Yksipuolinen salassapitositoumus" ja "Henkilökohtainen salassapitositoumus") toimitetaan sähköpostitse osoitteeseen: hankinnat@soite.fi.
Interne Kennung: 3059/02.08.01/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90910000 Reinigungsdienste
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Kannuksen terveyskeskus, Lopotinkatu 2, 69100 Kannus
Beschreibung: • 7 yksikköä • Vastaanottopalvelut, hammashoito, neuvola, laboratorio, kuntoutus, jaksohoitoyksikkö, röntgen, yleiset tilat • 3029 m2 • 3 työntekijää Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin liitteessä "Kannus terveyskeskus yksikkökortti".
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Toholammin Soite-piste ja palvelukeskus Männistö, Sairaalantie 2, 69300 Toholampi
Beschreibung: • 4 yksikköä • Toholammin Soite-piste, ikääntyneiden ympärivuorokautisen palveluasumisen yksikkö Männistö, jaksohoitoyksikkö, hammashoitola • 3107 m2 • 2 työntekijää Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin liitteessä "Männistö yksikkökortti".
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0003
Titel: Tunkkarin terveyskeskus, Mäntöläntie 2, 69700 Veteli
Beschreibung: • 7 yksikköä • Vastaanottopalvelut, hammashoito, neuvola, laboratorio, kuntoutus, jaksohoitoyksikkö • 3829 m2 • 3 työntekijää Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin liitteessä "Tunkkari yksikkökortti".
Interne Kennung: 3-2
Los: LOT-0004
Titel: Kannelma, Kauppisentie 10, 69510 Halsua
Beschreibung: • 1 yksikkö • Ympärivuorokautisen ja yhteisöllisen asumisen yksikkö • 1305 m2 • 1 työntekijä (tekee osittain pyykkihuoltoa) Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin liitteessä "Kannelma yksikkökortti".
Interne Kennung: 4-3
Los: LOT-0005
Titel: Perhon kohteet, yhteensä 3500 m2
Beschreibung: Aamurusko, Koulutie 1, 69950 Perho • Kehitysvammaisten ympärivuorokautinen palveluasuminen • 647 m2 Perhon toimintakeskus, Vehmassuontie 9, 69950 Perho • Vammaisten avotyökeskus • 277 m2 Perhon terveysasema, Vanhainkodintie 20, 69950 Perho • vastaanottopalvelut • hammashoitola • neuvola • kuntoutus • 650 m2 Aamurusko, toimintakeskus ja Perhon terveysasema 1 yhteinen työntekijä Jalmiinakoti, Vanhainkodintie 19, 69950 Perho • 1 yksikkö • ikääntyneiden ympärivuorokautisen palveluasumisen yksikkö • 1750 m2 • 2 työntekijää (1 työntekijä tekee pyykkihuoltoa ja 1 siivoustyötä) Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin liitteissä "Aamurusko yksikkökortti", "Perhon toimintakeskus yksikkökortti", "Perhon terveysasema yksikkökortti" ja "Jalmiina yksikkökortti".
Interne Kennung: 5-4