See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Levering af gummihjulslæsser inkl. option om køb af to yderligere gummihjulslæssere
Beschreibung: Nærværende udbud omfatter: • indkøb af en fabriksny gummihjulslæsser, som skal leveres hurtigst muligt til adressen; Ved Fjorden 17, 4700 Næstved. • option om køb af yderligere 2 stk. fabriksnye gummihjulslæssere til levering på et anlæg i Syd- eller Vestsjælland. Optionen kan udnyttes ind til fire år regnet fra kontraktens underskrift.
Interne Kennung: Levering af gummihjulslæsser inkl. option om køb af to yderligere gummihjulslæssere
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Kontrakten udbydes som et offentligt udbud og offentliggøres ved udbudsbekendtgørelse på Udbud.dk og i overensstemmelse med Lov nr. 1564 af 15. december 2015, Udbudsloven, som implementerer Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/24/EU af 26. februar 2014 om offentlige udbud og om ophævelse af direktiv 2004/18/EF i dansk lovgivning. I overensstemmelse med reglerne for et offentligt udbud, indeholder udbdudsbetingelserne relevant materiale vedrørende, tilbudsfasen (afsnit 5) og underretnings- og kontraktindgåelsesfasen (afsnit 7).
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 43260000 Löffelbagger, Bagger und Schaufellader sowie Bergbaumaschinen
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Option om køb af yderligere 2 stk. fabriksnye gummihjulslæssere til levering på et anlæg i Syd- eller Vestsjælland. Disse gummihjulslæssere skal opfylde samtlige krav og vilkår i kontrakten samt kravene angivet i kravsspecifikation. Optionen kan udnyttes ind til fire år regnet fra kontraktens underskrift.