53902-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Transportmittel und Erzeugnisse für Verkehrszwecke – Offentligt udbud vedr. Indkøb af varebiler til Aarhus Letbane
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelOffentligt udbud vedr. Indkøb af varebiler til Aarhus Letbane
BeschreibungNærværende udbud omfatter en kontrakt om operationel leasing af fem (5) varebiler til Ordregiver. Varebilerne skal specialopbygges og anvendes af Ordregivers sporteknikere i forbindelse med udførelse af tekniske opgaver, herunder transport af værktøj, udstyr og materialer i forbindelse med drift, vedligeholdelse og service. Det forventes, at varebilerne vil have et blandet kørselsmønster, idet varebilerne skal anvendes i både by- og landområder. Hver varebil vil som udgangspunkt blive anvendt af én medarbejder. Da førerne imidlertid har varierende højde og kropsbygning, lægger Ordregiver vægt på, at varebilerne har gode og ergonomisk hensigtsmæssige indstillingsmuligheder samt tilfredsstillende udsigtsforhold i alle relevante indstillingspositioner. Endvidere kan brugerne have mange ind- og udstigninger i løbet af en arbejdsdag, hvorfor varebilerne skal have gode ind- og udstigningsforhold, der tilgodeser alle brugere uanset størrelse. Ordregiver har desuden fokus på, at varebilerne skal være økonomiske i drift, herunder med hensyn til energiforbrug, serviceomkostninger og rækkevidde, så de understøtter en effektiv og bæredygtig transportløsning. Den udbudte kontrakt inkluderer en månedlig leasingydelse inkl. udstyr og serviceaftale, som løber over en periode på fem (5) år. Ordregiver må ikke have afledte omkostninger i forbindelse med leasingaftalen. Leasingydelsen skal angives med en fast ydelse i hele leasingperioden og må ikke være genstand for ændring udover som nævnt i Udkast til Kontrakt, pkt. 2.6. Ordregiver henviser til Kontraktbilag 1 – Kravspecifikation og Underbilag 1.1 – Oplæg til indretning af varebil for en yderligere beskrivelse af indkøbet.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34000000 Transportmittel und Erzeugnisse für Verkehrszwecke
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34100000 Kraftfahrzeuge
5. Los
LosLOT-0000