2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af BBR 3.0
Beschreibung: Ordregiver udbyder Kontrakt vedrørende Transition Ind, Videreudvikling, Applikationsdrift, Applikationsvedligeholdelse, Support, Bestillingsydelser samt Transition Ud. BBR‑systemet (Bygnings‑ og Boligregistret) er Danmarks centrale, lovfæstede register over alle bygninger, boliger, tekniske anlæg og grunde. Det fungerer som et nationalt grunddataregister og bruges af både offentlige myndigheder, virksomheder og borgere. Kontrakten består af følgende 3 hovedydelser: I. Transition Ind, herunder bl.a. en sikker og stabil overtagelse af applikationsansvaret for BBR, gennemførelse af fx projektstyring, transitionsorganisation, overførsel af kildekode og Dokumentation, gennemførelse af teknisk transition og nødvendig transformation, overtagelse af viden fra Afgivende Leverandør samt etablering af driftsorganisationen, herunder etablering af samarbejdet med Driftsleverandøren. II. Løbende Ydelser til BBR, herunder; a. Support, herunder bl.a. ansvar for Service Desk, brugeradministration, håndtering af Incidents, Problems, Service Requests, Early Life Support, jf. de Operationelle Processer, mhp. at sikre høj tilgængelighed for Anvenderne; b. Applikationsdrift, herunder bl.a. databasedrift, drift af middleware, backup, restore, overvågning og logning, 2. og 3. line support, Configuration-, Patch-, og Release- og Deployment Management, jf. de Operationelle Processer, og driftsrapportering med høje krav til oppe- og svartider; c. Applikationsvedligeholdelse, herunder bl.a. løbende og forebyggende vedligeholdelse af BBR 3.0, mindre ændringer, nye Versioner, fejlrettelser, Release Management, jf. de Operationelle Processer, mhp. at understøtte høje krav til oppe- og svartider; d. Governance, herunder et tæt samarbejde med Driftsleverandøren, Operationelle Processer, sikkerhedsydelser, Dokumentation og driftsrapportering. III. Agil Videreudvikling af BBR sker efter ordregivers Agile Metode, jf. bilag 4.c i tæt samarbejde mellem Parterne ift. understøttelse af ordregivers Forretningsmæssige Mål og Behov. Videreudvikling omfatter evt. ny funktionalitet. Det er ordregivers forretningsmæssige behov, at alle Ydelser leveres med høj leverancesikkerhed og robusthed, samt at Leverandøren udviser proaktivitet i samarbejdet. Leverandøren skal i Transition Ind overtage applikationsansvaret for BBR og fra Transitionsdagen levere Løbende Ydelser, herunder blandt andet Applikationsdrift, Applikationsvedligeholdelse af BBR samt foretage Videreudvikling. BBR er en del af det fællesoffentlige grunddataprogram, og Leverandøren skal derfor samarbejde dels med de Øvrige Leverandører, der leverer øvrige dele af det fællesoffentlige grunddataprogram, herunder Driftsleverandøren, dels med Anvendere af grunddata. Det er desuden ordregivers forretningsmæssige behov bl.a. at give BBR et kvalitetsmæssigt løft i form af en Videreudvikling, der understøtter, at BBR 3.0 fremstår pålideligt, fremtidssikret og sikkert, så kommunerne også i fremtiden har et stærkt fundament til at levere de bedste digitale ydelser til borgerne i en tiltagende mere sammenhængende, effektiv og moderne offentlig sektor. Videreudviklingen vil ske i et tæt, agilt samarbejde med ordregiver efter ordregivers Agile Metode, hvor samarbejde og gensidig åbenhed vægtes højt. Det tætte agile samarbejde skal bl.a. understøtte vidensdeling mellem Parterne og optimere anvendelsen af Parternes ressourcer, samt understøtte en stigende indsigt i BBR 3.0 og de anvendte teknologier samt ændringer i ordregivers prioritering og anvendelsen af nye teknologiske muligheder. Ordregiver har i et begrænset omfang arbejdet med den Agil Metode og har en strategi, hvor det bl.a. er målet, at der i højere grad skal arbejdes agilt. Transformationen af ordregivers organisation i en mere agil retning er derfor et fokusområde for ordregiver og har den øverste ledelses bevågenhed.
Interne Kennung: BBR 3.0
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Der henvises til udbudsbetingelserne.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72200000 Softwareprogrammierung und -beratung, 72230000 Entwicklung von kundenspezifischer Software, 72250000 Systemdienstleistungen und Unterstützungsdienste, 72262000 Software-Entwicklung, 72263000 Software-Implementierung, 72267100 Wartung von Informationstechnologiesoftware, 72600000 Computerunterstützung und -beratung
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Kontrakten indeholder optioner vedrørende lokationskravet og ITSM-brokerservice. Disse er nærmere beskrevet i Bilag 17.d.