See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Indgåelse af samarbejdsaftale, købsaftale og totalentrepriseaftale vedr. opførelse af blandet byggeri i Malling
Beschreibung: Udvikleren, STV Malling ApS og STV Malling Entreprise ApS (tilsammen ”Udvikleren”), ønsker at opføre blandet byggeri på ejendommen matr.nr. 4v, Malling By, Malling, Aarhus Kommune, beliggende Starupvej 20B 8340 Malling. Opførelsen af byggeriet sker som led i realiseringen af lokalplan nr. 1015, som indeholder krav om etablering af alment byggeri. Udvikleren opfører de almene boliger til Alboa - Almen boligorganisation Aarhus, Afdeling under stiftelse ("ALBOA"), efter den delegerede bygherremodel. ALBOAs byggeri planlægges opført som en del af et større byggeprojekt, som bl.a. også omfatter opførelsen af 76 private boliger, bilparkering, cykelparkering og fællesarealer. Sammenhængen i byggeriet nødvendiggør derfor et tæt samarbejde mellem Udvikleren og ALBOA. Udvikleren og ALBOA indgår samtidig en samarbejdsaftale om opførelse af byggeriet, en købsaftale, hvorved ALBOA erhverver en del af ejendommen og de for opførelsen af ALBOAs byggeri nødvendige byggeretter, samt en totalentrepriseaftale, som forpligter Udvikleren til som styringsentreprenør at opføre ALBOAs Byggeri. ALBOAs byggeri har et forventet støtteberettiget areal på 1.496 m2 og består af 20 almene boliger fordelt på 2 boligblokke. Det bemærkes, at aftalerne er indbyrdes afhængige af hinanden, og at ALBOA påtænker at indgå købsaftalen med STV Malling ApS, der er et koncernforbundet selskab til STV Malling Entreprise ApS, mens at samarbejdsaftalen og totalentrepriseaftalen indgås med både STV Malling ApS og STV Malling Entreprise ApS.
Vorherige Bekanntmachung: 439661-2025
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 70120000 Kauf und Verkauf von Immobilien, 71530000 Beratung im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Se afsnit 2.1.
Interne Kennung: LOT-0001