See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Acord cadru de furnizare, instalare, punere in functiune si instruire: „ ECHIPAMENT DE RADIOTERAPIE INTRAOPERATORIE"
Beschreibung: Integrarea unui sistem de Radioterapie Intraoperatorie (IORT) la Spitalul Clinic de Urgență „Prof. Dr. N. Oblu” din Iași reprezintă o evoluție fundamentală de la chirurgia clasică la neuro-oncologia de precizie, transformând sala de operație într-un mediu terapeutic hibrid. Această tehnologie permite medicilor să atace celulele tumorale reziduale în momentul lor de maximă vulnerabilitate, imediat după rezecție, eliminând fereastra de timp în care celulele microscopice ar putea să se multiplice înainte de începerea radioterapiei convenționale. Prin aplicarea unei doze unice, concentrate, direct pe patul tumoral, se obține o sterilizare locală superioară, protejând în același timp funcțiile motorii și cognitive ale pacientului, care altfel ar putea fi afectate de iradierea externă repetată a țesutului cerebral sănătos. Din perspectivă strategică, această dotare completează armonios laboratorul Gamma Knife existent, acoperind exact segmentul tumorilor de mari dimensiuni sau infiltrative care nu pot fi tratate exclusiv prin radiochirurgie stereotactică. Astfel, Iașul își consolidează rolul de bastion al neuroexcelenței în Europa de Est, oferind o alternativă viabilă și tehnologizată pacienților care, în prezent, sunt nevoiți să caute astfel de soluții complexe în centre medicale din străinătate. Sinergia dintre experiența echipei chirurgicale și precizia sistemului IORT creează un flux de lucru integrat care nu doar salvează vieți, ci optimizează radical întregul parcurs de recuperare al bolnavului.Impactul administrativ este la fel de profund, deoarece implementarea acestui sistem acționează ca un accelerator de eficiență pentru întregul ecosistem medical regional. Prin reducerea necesității ședințelor de radioterapie fracționată post-operatorie, presiunea asupra listelor de așteptare din centrele oncologice scade semnificativ, permițând o alocare mai rapidă a resurselor către alte categorii de pacienți. Mai mult, scăderea ratei de recidivă și a complicațiilor post-operatorii diminuează costurile pe termen lung legate de reintervenții și spitalizări prelungite, transformând investiția inițială într-un model de sustenabilitate economică pentru sistemul de sănătate județean și național. Dincolo de cifre și tehnologie, această inițiativă are o dimensiune profund umană, oferind șanse reale la o calitate a vieții superioară pentru milioane de oameni din regiunea Moldovei. Accesul la un tratament de ultimă generație chiar în proximitatea domiciliului reduce stresul financiar și emoțional al pacienților și familiilor acestora, asigurând o echitate socială esențială în lupta împotriva cancerului cerebral. Prin această investiție, Spitalul „Nicolae Oblu” nu doar că se aliniază standardelor internaționale, ci devine un punct de referință în cercetarea și practica medicală modernă, demonstrând că inovația este cel mai sigur drum către o medicină centrată cu adevărat pe nevoile omului.
Interne Kennung: 4540810_2026_PAAPD1616818
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33100000 Medizinische Geräte
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Achiziție necesară pentru dotarea Spitalul Clinic de Urgenta“PROF. DR. N. OBLU” Iasi Integrarea unui sistem de Radioterapie Intraoperatorie (IORT) la Spitalul Clinic de Urgență „Prof. Dr. N. Oblu” din Iași reprezintă o evoluție fundamentală de la chirurgia clasică la neuro-oncologia de precizie, transformând sala de operație într-un mediu terapeutic hibrid. Această tehnologie permite medicilor să atace celulele tumorale reziduale în momentul lor de maximă vulnerabilitate, imediat după rezecție, eliminând fereastra de timp în care celulele microscopice ar putea să se multiplice înainte de începerea radioterapiei convenționale. Prin aplicarea unei doze unice, concentrate, direct pe patul tumoral, se obține o sterilizare locală superioară, protejând în același timp funcțiile motorii și cognitive ale pacientului, care altfel ar putea fi afectate de iradierea externă repetată a țesutului cerebral sănătos. Din perspectivă strategică, această dotare completează armonios laboratorul Gamma Knife existent, acoperind exact segmentul tumorilor de mari dimensiuni sau infiltrative care nu pot fi tratate exclusiv prin radiochirurgie stereotactică. Astfel, Iașul își consolidează rolul de bastion al neuroexcelenței în Europa de Est, oferind o alternativă viabilă și tehnologizată pacienților care, în prezent, sunt nevoiți să caute astfel de soluții complexe în centre medicale din străinătate. Sinergia dintre experiența echipei chirurgicale și precizia sistemului IORT creează un flux de lucru integrat care nu doar salvează vieți, ci optimizează radical întregul parcurs de recuperare al bolnavului.Impactul administrativ este la fel de profund, deoarece implementarea acestui sistem acționează ca un accelerator de eficiență pentru întregul ecosistem medical regional. Prin reducerea necesității ședințelor de radioterapie fracționată post-operatorie, presiunea asupra listelor de așteptare din centrele oncologice scade semnificativ, permițând o alocare mai rapidă a resurselor către alte categorii de pacienți. Mai mult, scăderea ratei de recidivă și a complicațiilor post-operatorii diminuează costurile pe termen lung legate de reintervenții și spitalizări prelungite, transformând investiția inițială într-un model de sustenabilitate economică pentru sistemul de sănătate județean și național. Dincolo de cifre și tehnologie, această inițiativă are o dimensiune profund umană, oferind șanse reale la o calitate a vieții superioară pentru milioane de oameni din regiunea Moldovei. Accesul la un tratament de ultimă generație chiar în proximitatea domiciliului reduce stresul financiar și emoțional al pacienților și familiilor acestora, asigurând o echitate socială esențială în lupta împotriva cancerului cerebral. Prin această investiție, Spitalul „Nicolae Oblu” nu doar că se aliniază standardelor internaționale, ci devine un punct de referință în cercetarea și practica medicală modernă, demonstrând că inovația este cel mai sigur drum către o medicină centrată cu adevărat pe nevoile omului.
Interne Kennung: 1