541232-2026 - Ergebnis
Polen – Bewässerungsvorrichtungen – Dostawa parownicy do podłoży do IHAR-PIB w Radzikowie
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelDostawa parownicy do podłoży do IHAR-PIB w Radzikowie
Beschreibung1. Przedmiotem zamówienia jest Dostawa parownicy do podłoży do IHAR-PIB w Radzikowie. 2. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia został zawarty w Opisie przedmiotu zamówienia (załączniki nr 1 do SWZ). 3. Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego, zgodnie z art. 132 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 1320 ze zm.) dalej „ustawa” lub „uPzp”, o wartości szacunkowej równej lub przekraczającej „próg unijny” w rozumieniu art. 3 ustawy. 4. Zamawiający nie dokonał podziału zamówienia na części i tym samym nie dopuszcza składania ofert częściowych. Uzasadnienie: Podział zamówienia na części jest niemożliwy gdyż Zamawiający zamawia jedno kompletne urządzenie. Jednocześnie zamówienie w całości jest dostosowane do potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. 5. Jeżeli opisując przedmiot zamówienia Zamawiający odnosi się do norm, ocen technicznych, specyfikacji technicznych i systemów referencji technicznych, o których mowa w art. 101 ust. 2 oraz ust. 3 ustawy Pzp, dopuszcza się rozwiązania równoważne opisywanym. Każdy zapisany w SWZ zwrot odnoszący się do norm, ocen technicznych, specyfikacji technicznej i systemu referencji technicznej, należy odczytywać z uwagą towarzyszącą "lub równoważny". 6. W przypadku, gdy w opisie przedmiotu zamówienia pojawią się wskazania znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, należy rozumieć je zgodnie z art. 99 ust. 5-6 ustawy Pzp, iż jest to uzasadnione specyfiką przedmiotu zamówienia i Zamawiający nie może opisać przedmiotu zamówienia za pomocą dostatecznie dokładnych określeń. W takich okolicznościach Zamawiający dopuszcza możliwość składania w ofercie rozwiązań równoważnych wskazując, iż minimalne wymagania, jakim mają odpowiadać rozwiązania równoważne, to wymagania (funkcjonalności) nie gorsze od parametrów (funkcjonalności) wskazanych w Opisie przedmiotu zamówienia. 7. Wykonawca, który powołuje się na rozwiązania równoważne opisanym przez Zamawiającego, jest zobowiązany wskazać w ofercie, które pozycje oferty zawierają rozwiązania równoważne wraz z ich opisem lub normami oraz wykazać, że oferowane przez niego rozwiązania równoważne spełniają wymagania określone przez Zamawiającego, w szczególności za pomocą przedmiotowych środków dowodowych. 8. Zamawiający nie dopuszcza możliwości składania ofert wariantowych. 9. Zamawiający nie przewiduje zawarcia umowy ramowej. 10. Zamawiający nie przewiduje wyboru oferty z zastosowaniem aukcji elektronicznej. 11. Zamawiający nie przewiduje zwrotu kosztów udziału w postępowaniu z zastrzeżeniem art. 261 uPzp. 12. Zamawiający nie przewiduje wymagań, o których mowa w art. 96 ust. 1 uPzp. 13. Zamawiający nie dopuszcza złożenia ofert w postaci katalogów elektronicznych lub dołączenia katalogów elektronicznych do oferty. 14. Zamawiający nie przewiduje możliwości udzielenia zamówień, o których mowa w art. 214 ust. 1 pkt 8 uPzp. 15. Zamawiający na podstawie art. 257 ust. 1 uPzp, przewiduje możliwość unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia, jeżeli środki publiczne, które Zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostały mu przyznane. 16. Źródło finansowania: Zamówienie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, na podstawie umowy nr IHAR.KPOD.01.19-IP.04-0032/23 o objęcie przedsięwzięcia wsparciem bezzwrotnym z planu rozwojowego (KPO) w zakresie części inwestycji A2.4.1 na realizację przedsięwzięcia pn. „Centralne Laboratorium Fenotypowania i Genotypowania Roślin Rolniczych” zawartej w dniu 23.11.2023 r.
Vorherige Bekanntmachung413695-2026
Interne Kennung6/ZP/RA/KPO/2026
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtja
Begründung des beschleunigten VerfahrensZamawiający, na podstawie art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp, stosuje skrócony względem art. 138 ust. 1, termin składania ofert, tj. 15 dni, ze względu na pilną potrzebę udzielenia zamówienia. Podyktowane jest to koniecznością terminowego rozliczenia dofinansowania otrzymanego ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w celu sfinansowania przedmiotu zamówienia objętego niniejszym postępowaniem oraz długością procedury w postępowaniu o udzielenie zamówienia powyżej progów unijnych, określonych na podstawie art. 3 ustawy Pzp. Zamawiający zawarł w dniu 23.11.2023 r. umowę nr KPOD.01.19IP.040032/23 o objęcie przedsięwzięcia wsparciem bezzwrotnym z planu rozwojowego (KPO) w zakresie części inwestycji A2.4.1 na realizację przedsięwzięcia pn. „Centralne Laboratorium Fenotypowania i Genotypowania Roślin Rolniczych”, z którego współfinansowane jest niniejsze zamówienie. Termin realizacji ww. umowy i kwalifikowalności kosztów upływa w dniu 30.06.2026 r. Przy zastosowaniu podstawowych terminów składania ofert przewidzianych w ustawie istnieje duże ryzyko niezrealizowania dostawy będącej przedmiotem niniejszego postępowania w założonym czasie, pozwalającym na prawidłowe rozliczenie środków. Niedotrzymanie wskazanego terminu rozliczenia stwarza realne ryzyko utraty dofinansowania, co prowadziłoby do negatywnych skutków finansowych dla Zamawiającego. Zamawiający nie miał możliwości wcześniejszego wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia. Zamawiający jest obecnie w trakcie realizacji siedmiu projektów realizowanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy (umowy nr: KPOD.01.19IP.040032/23, KPOD.01.19IP.040044/23, KPOD.01.19IP.040041 /23, KPOD.01.19IP.040042/23, KPOD.01.19IP.040043/23, KPOD.01.19IP.040045/23, KPOD.01.19IP.0 1382902026 kadrowymi, nastąpiła kumulacja postępowań i w konsekwencji powstały opóźnienia w przygotowywaniu i udzielaniu zamówień. Należy także podkreślić, że skrócenie terminu składania ofert nie pozbawia Wykonawców możliwości udziału w tym postępowaniu. Biorąc pod uwagę charakter przedmiotu zamówienia, przygotowanie przez wykonawców ofert, w ocenie Zamawiającego, nie będzie czasochłonne. Każdy z zainteresowanych podmiotów, jako profesjonalny uczestnik w obrocie prawnogospodarczym, jest w stanie przygotować i złożyć ofertę na realizację przedmiotowego zamówienia w warunkach skróconego terminu na jej złożenie. Skrócenie terminu składania ofert do 15 dni jest zatem proporcjonalne, nie narusza zasad uczciwej konkurencji ani równego traktowania wykonawców oraz zapewnia realną możliwość przygotowania i złożenia ofert. Mając powyższe na względzie, wskazane powyżej okoliczności należy zakwalifikować jako ważny interes Zamawiającego, który mieści się w zakresie pojęcia „pilnej potrzeby udzielenia zamówienia” zawartego w art. 138 ust. 2 pkt 2) ustawy Pzp. Ja zauważyła Krajowa Izba Odwoławcza w uzasadnieniu wyroku z dnia 14.07.2023 r. KIO 1844/23, intencją ustawodawcy przy wprowadzeniu procedury przyśpieszonej, było objęcie jego dyspozycją szerokiego katalogu przypadków, w których możliwym będzie skrócenie terminu składania ofert w tym również przypadków, które zamawiający mógł przewidzieć lub które wynikają z przyczyn, za które odpowiada zamawiający. Potwierdzenie powyższego znajduje się również w Dyrektywie 2014/24/UE (Dz.Urz.UE.L Nr 94, str. 65), która w motywie 46 wskazuje, że: "Instytucje zamawiające powinny mieć możliwość skrócenia niektórych terminów mających zastosowanie w procedurze otwartej i ograniczonej oraz w procedurach konkurencyjnych z negocjacjami, w przypadkach gdy dane terminy byłyby niewykonalne ze względu na pilną konieczność, która powinna zostać należycie uzasadniona przez instytucję zamawiającą. Należy doprecyzować, że nie musi to być wyjątkowo pilna konieczność spowodowana okolicznościami, których instytucja zamawiająca nie może przewidzieć i których nie można jej przypisać." CD w pkt 2.1.4
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 43323000 Bewässerungsvorrichtungen
5. Los
LosLOT-0001