See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Henkilöstöetuudet mobiilipalveluna
Beschreibung: Hankinnan kohteena on Yleisradio Oy:n (jäljempänä "Yle") työntekijöiden käyttöön hankittava sähköinen henkilöstöetujen maksuväline (mobiilisovellus) ja sen hallinnointipalvelu kokonaispalveluna. Mobiilisovelluksen lisäksi tarjoajalla on käytössään fyysinen maksuvälineenä kuten esim. lounastagi tai kortti. Palvelun tulee mahdollistaa verovapaiden etujen kuten lounas-, liikunta-, kulttuuri- sekä työmatkaetujen maksaminen. Sähköisellä maksuvälineellä tarkoitetaan sähköistä järjestelmää, jolla työntekijä maksaa henkilöstöedun ilman sidonnaisuutta kortteihin tms. fyysisiin maksuvälineisiin. Sähköinen maksuväline tulee toteuttaa mobiilisovelluksena. Hallinnointipalvelulla tarkoitetaan järjestelmää, jolla Yle tilaa maksuvälineitä, hallinnoi ja seuraa niiden käyttöä. Hankinta sisältää option liikunta-, kulttuuri- ja työmatkaetujen maksamisesta. Näiden palveluiden käyttöönotosta päätetään erikseen sopimuskauden aikana tilaajan ja palveluntuottajan kesken. Sopimuskausi astuu voimaan, kun molemmat sopijapuolet ovat allekirjoittaneet sopimuksen, ja on voimassa määräaikaisena kaksi (2) vuotta. Sopimuskautta voidaan jatkaa kahdella (2) yhden vuoden pituisella optiovuodella. Yle valitsee yhden (1) sopimuskumppanin, jonka kanssa se solmii sopimuksen. Palveluntuottajalla tulee olla valmius aloittaa palvelun tuottaminen tilaajan kanssa sovitussa aikataulussa, mutta enintään neljän (4) kuukauden kuluessa sopimuksen voimaanastumisesta. Palveluntuottajan tarjoukseensa liittämä käyttöönoton kuvaus käydään läpi yhdessä Sopijapuolten kanssa ja siihen tehdään tarvittaessa tarvittavat muutokset. Tarkempi kuvaus palvelusta on määritelty tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Interne Kennung: YLE20250076
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Hankintamenettelynä on hankintalain 32 §:n tarkoittama avoin menettely. Menettelyn vaiheet ovat seuraavat: Hankintayksikkö 1. Avaa määräaikaan mennessä saapuneet tarjoukset; 2. Tarkastaa tarjoajan soveltuvuutta koskevat vastaukset tarjouslomakkeesta; 3. Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden; 4. Vertailee tarjouspyynnön mukaiset tarjoukset tarjouspyynnössä kuvatun mukaisesti; 5. Tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi kaikille tarjoajille; 6. Pyytää ja tarkastaa valitulta toimittajalta kaikki soveltuvuusvaatimuksiin liittyvät todistukset; 7. Solmii hankintasopimuksen voittajan kanssa. Hankintaa ei ole jaettu osiin, koska sopimuksen toteuttaminen muodostuisi tällöin teknisesti hankalaksi. Kyseessä on yksi yhtenäinen hankittava kokonaisuus ja eri osien sopimuskumppaneiden vastuiden ja velvollisuuksien yhteensovittaminen hankaloittaisi myös sopimuksen asianmukaista toteuttamista. - jakaminen saattaa rajoittaa kilpailua; - jakaminen tekee sopimuksen toteuttamisesta teknisesti liian vaikeaa; - jakaminen tekee sopimuksen toteuttamisen liian kalliiksi; - jakamisesta syntyvä tarve koordinoida osien eri sopimuskumppaneita vaarantaisi vakavasti sopimuksen asianmukaisen toteuttamisen; - jakaminen voi tehdä hankinnan eri osista yhteensopimattomia.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 92000000 Dienstleistungen in den Bereichen Erholung, Kultur und Sport
5. Los
Los: LOT-0000