541440-2026 - Wettbewerb
Finnland – Maschinen für besondere land- oder forstwirtschaftliche Zwecke – Ajokone metsäalan opetukseen rahoitusleasingillä Saimaan ammattiopisto Sampolle
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ajokone metsäalan opetukseen rahoitusleasingillä Saimaan ammattiopisto Sampolle
Beschreibung: Etelä-Karjalan koulutuskuntayhtymä pyytää tarjoustanne seuraavasta hankinnasta: AJOKONE METSÄALAN OPETUKSEEN RAHOITUSLEASINGILLÄ SAIMAAN AMMATTIOPISTO SAMPOLLE Ruokolahden toimipisteeseen Koneen tulee olla uusi. RAHOITUSLEASINGSOPIMUS - sopimuskauden pituus 60 kk - hinta €/ kk, alv 0 % - jäännösarvo 20 % - hinnan tulee olla kiinteä koko sopimuksen ajan (60 kk) - kuukausittainen leasingerä sisältää kaikki maksut (laskutuspalkkiot jne.) - rahoitusleasingsopimuksen arvioitu alkamisaika 15.1.2027 AJOKONEEN TEKNISET VAATIMUKSET: - paino max 15 000 kg - kantavuus 9-10 tonnia - 8-pyöräinen - kaksi paria teloja, toiset telat ns. kaivurimallin telat (telat takapyöriin) - yksi pari ketjuja - telan kiristimet mukana - Windows-pohjainen käyttöjärjestelmä - kiinteä ohjaamo, ohjaamoiden soveltuvuus opetuskäyttöön (sinne tulee mahtua vaikeuksitta 2 hlöä, opettaja ja oppilas) - Woodforce-valmius sisältäen modeemin - ohjaamossa näyttö myös eteenpäin ajettaessa - puominkärjessä heiluntavaimennettu riipukenivel, sekä suojattu rotaattorin letkujen läpivienti - hydraulisesti siirtyvä sermi - työkalusarja - kuormain ulottuma väh. 9,5 m, sekä puomin kärkiohjaus - keskusvoitelujärjestelmä, täyttölaite - led-työvalot - webasto, kauko-ohjaus - rengas koko min 710/45-24,5 tai vaihtoehtoisesti 710/45 - 22,5 - sähköiset täyttöpumput ja alipainepumppu - peruutuskamera - whf-puhelimen asennus, puhelin toimitetaan - metallinen farmari polttoainesäiliö, varustettu sangalla, tilavuus 400-500 litraa - koeajomahdollisuus tarvittaessa - ohjekirjat ja koulutusmateriaali opetuskäyttöön - takuu vähintään 24 kk - ensihuolto sisältyy hintaan Tarkemmat ehdottomat vaatimukset kohdassa Hankinnan kohteen kriteerit. Vaihdossa tulee ottaa vastaan: Ponsse Wisent, vm. 2008, nosturi 2009 Käyttötunnit 18 500 h Varusteet: telat ja ketjut Koneen kuvat tarjouspyynnön liitteinä. Ajokoneen leasingkuukausierä tulee muodostaa siten, että vaihdossa toimitettava ajokone on jo hyvitetty kokonaishinnasta. Lisätietoja vaihtokoneeseen liittyen antaa: Lehtori Aki Arpiainen, p.040 6605251 aki.arpiainen@edusampo.fi
Interne Kennung: B 3 2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Rahoitusleasingsopimus, kesto 60 kk
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 16600000 Maschinen für besondere land- oder forstwirtschaftliche Zwecke
5. Los
Los: LOT-0000